Zašto državne firme ne mogu uspjeti: Penava izašao iz HDZ-a pa smijenio svoju pročelnicu. HDZ joj se odužio i gurnuo je u upravu Borova

Nova politička kadroviranja u posrnulom vukovarskom gigantu super pokazuju kako funkcioniraju državne tvrtke

Državna tvrtka Borovo d.d. nedavno je dobila novog člana uprave i bila bi to obična vijest, zanimljiva možda tek zaposlenicima te firme, kada cijela priča ne bi imala zanimljivu političku pozadinu. Donedavno, naime, u upravi Borova bile su samo Gordana Odor, predsjednica, i Vanda Tomić Đaković, članica uprave. Ali 17. studenoga u Sudskom registru dolazi do promjene: Gordana Odor postaje samo članica uprave, a funkcija Vande Tomić Đaković se briše.

Tu priča postaje zanimljiva. Izvor blizak tvrtki Borovo kaže kako je Vanda Tomić Đaković smatrana kadrom vukovarskog gradonačelnika Ivana Penave, koji se, poznato je, nakon izlaska iz HDZ-a i preuzimanja Domovinskog pokreta, prometnuo u jednog od najžešćih kritičara Vlade premijera Andreja Plenkovića.

Upravno vijeće Centra za restrukturiranje i prodaju (CERP), na čijem je čelu Darko Horvat, ministar prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine, zato krajem rujna ove godine, nakon što je Vandi Tomić Đaković istekao četverogodišnji mandat, nju ne predlaže ponovno za tu funkciju, pa je 27. rujna postavljena na mjesto voditeljice veleprodaje.

Gospođa je po struci geodetkinja

Dva dana kasnije, kako smo neslužbeno saznali, dobila je i izvanredni otkaz ugovora o radu i više nije u Borovu d.d. A otkaz je u Borovu dobila još jedna Penavina uzdanica, Tatjana Čorak, koja je radila u administraciji te državne tvrtke. Obje su protiv Borova pokrenule sudski spor.

Centar za restrukturiranje i prodaju, koji u ime države kadrovira u Borovu d.d., 22. studenoga ove godine donosi odluku o prijedlogu za imenovanje članova uprave i predlaže nadzornom odboru nove članice, Marijanu Grubišić i Snježanu Rako. Potonja, inače po struci geodetkinja (!) odustaje, ne želi u upravu Borova, pa će nadzorni odbor početkom prosinca za članicu uprave izabrati samo Marijanu Grubišić. Istoga dana, Gordana Odor, odlukom nadzornog odbora, ponovno postaje predsjednica uprave Borova d.d.

HDZ se odužio plaćom od 17.000 kuna

No, tko je Marijana Grubišić, nova članica državne tvrtke Borovo? Sve do lokalnih izbora ove godine, kada je u Vukovaru HDZ izgubio gradonačelnika, s obzirom na to da je Ivan Penava napustio tu stranku, Marijana Grubišić bila je dio njegove ekipe. Radila je na mjestu pročelnice za gospodarstvo da bi je potom – s obzirom da je bila na listi HDZ-a za Gradsko vijeće Vukovara – Penava degradirao i postavio na mjesto više savjetnice u Upravnom odjelu za obrazovanje, sport i branitelje. HDZ joj se sada odužio, gurnuvši je u upravu Borova, na plaću od nekih 17.000 kuna neto.

Na njeno mjesto pročelnice za gospodarstvo, Penava je postavio Kristinu Bilić. Ona je sve do kraja veljače ove godine bila pomoćnica ministrice regionalnog razvoja i fondova EU. Nije nikakva tajna da je onamo došla zahvaljujući tada snažnoj poziciji Ivana Penave u HDZ-u. No, krajem veljače, na vlastiti zahtjev, odlazi iz ministarstva u kojem je blisko surađivala s Gabrijelom Žalac. Već tada, potkraj veljače ove godine kada Kristina Bilić odlazi iz Ministarstva regionalnog razvoja, neveliko se govorkalo kako je Penava na korak do izlaska iz HDZ-a, što će se tri mjeseca kasnije, u svibnju ove godine i dogoditi.

Sada dakle Kristina Bilić, zahvaljujući Penavi, sjedi na mjestu Marijane Grubišić, koja pak, odlazi u upravu Borova. Inače, brat Kristine Bilić, Domagoj Bilić, gradski je vijećnik s Penavine nezavisne liste (zajedno s njim napustio je HDZ) i zaposlenik je gradske tvrtke Vukovarski vodovod.

Političarima su prioritet kadrovske bitke

I tako dok se HDZ obračuna s Penavom (i obrnuto), preko leđa Borova d.d., ta je tvrtka i dalje u nezavidnoj poziciji. Uprava se bori s poteškoćama izazvanim pandemijom Covida 19, suočena je s problemima financiranja narudžbi sirovina, repromaterijala, alata i strojeva i nemogućnosti isporuke gotovih proizvoda. Nešto se malo radi s MUP-om (isporuka dodatnih količina obuće, oko dvije tisuće cipela i čizama), s MORH-om, HŽ Infrastrukturom, HŽ Putničkim prometom i Hrvatskim šumama, te nešto lohn-poslova za jednu francusku i jednu hrvatsku tvrtku i izvozom čizama u Srbiju i Sloveniju.

Iako će se radnici Borova, njih 536 stalno zaposlenih i 29 koji rade na određeno vrijeme, obradovati povećanju plaća od 1. siječnja sljedeće godine, do čega će doći zahvaljujući Vladinoj uredbi o visini minimalne plaće (neto 3.750 kuna, ali bruto, što je bitno poslodavcima, na 4.687,50 kuna), za upravu Borova to će biti golem problem: trebat će namaknuti oko četiri milijuna kuna da bi se mogla osigurati isplata minimalnih 3.750 kuna plaće zaposlenicima.

A prilike u državnoj tvrtki Borovo su takve da je nedavno uprava priznala kako su ”očekivanja za buduće razdoblje prilično neizvjesna”. Kako i ne bi: u odnosu na 2019. prihodi od prodaje Borova manji su za 5,3 milijuna kuna, a u međuvremenu koža je poskupjela za 25 posto, industrijski benzin za više od sto posto, a plin i energije za oko 40 posto. Unatoč svemu, kadrovske bitke u Borovu d.d., političarima su i dalje u prvom planu.