Zašto Hrvatska nije potpisala EU inicijativu za pomoć startupovima? Ovako se, nadrealno, Vlada sada pokušava izvući

Hrvatska je jedna od tri EU članice koje se u petak nisu priključile zajedničkoj deklaraciji

02.09.2020., Zagreb - Predsjednik Vlade RH Andrej Plenkovic dolazi u Sabor na 2. izvnarednu sjednicu koja je sazvana na zahtjev Vlade radi donosenja Zakona o obnovi nakon potresa. Photo: Emica Elvedji/PIXSELL
FOTO: Emica Elvedji/PIXSELL

Kako bi Europska unija pokušala uhvatiti korak s Kinom i SAD-om, u kojima su nastale neke od najvećih digitalnih kompanija, zemlje članice EU-a prošlog su se petka usuglasile da će donijeli nova, povoljnija pravila za start-upove. Deklaraciju nazvanu “EU Start-up Nations Standard of Excellence” potpisale su 24 članice Europske unije i Island, koji je član Europskog gospodarskog prostora.

Hrvatska, kako smo u petak izvijestili, nije bila među potpisnicima dokumenta koji bi trebao omogućiti početak stvaranja povoljnijeg okruženja za start-upove u Europi. Osim Hrvatske, deklaraciju nisu potpisale još samo Bugarska i Mađarska.

Što tvrde iz Vlade

Taj potez Vlada Andreja Plenkovića nije javno komunicirala niti objasnila: o tome da je Hrvatska jedna od svega tri članice koje nisu supotpisnice zajedničke europske izjave domaća je javnost mogla doznati ili iz Bruxellesa ili iz medija. Ili s društvenih mreža gdje su se poznati domaći poduzetnici, poput Damira Sabola, suosnivača Photomatha, pitali zašto se Hrvatska nije priključila ovoj izjavi.

Tri dana kasnije iz Vlade uvjeravaju da je, da prepričamo ukratko, sve u redu. Namjeravaju se uskoro pridružiti ovoj europskoj inicijativi. Ali se za taj potez još moraju pripremati. “Postupak pripreme pridruživanja Republike Hrvatske ovoj inicijativi je u tijeku”, odgovorili su u ponedjeljak iz Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja na Telegramov upit.

Još se pripremaju

Nisu, nažalost, detaljizirali što obuhvaća “postupak pripreme pridruživanja”; kakve su pripreme potrebne da bi se potpisala zajednička europska deklaracija, koju su u petak, 19. ožujka, uspjele potpisati druge 24 zemlje članice. “Postupak pripreme” potrajat će još neko vrijeme. Hrvatska će, kažu iz resora Tomislava Ćorića, “navedenu Deklaraciju potpisati početkom travnja”. Zašto to, kao Austrija, Češka, Estonija, Francuska, Njemačka, Irska, Slovenija i tako dalje, nije učinila u petak, ostaje nerazjašnjeno.

Izvori iz EU-a za Telegram potvrđuju da je moguće da se zemlja potpisivanju dokumenta priključi i naknadno. Deklaracija je, tumače naši izvori, dobrovoljna, a cilj joj je potaknuti države članice da promiču i dijele najbolje prakse u zajedničkom interesu.

Neke od tih najboljih praksi navedene su i u potpisanom dokumentu. Primjerice, ubrzano otvaranje nove tvrtke: proces bi trebao trajati jedan dan, uz naknadu od maksimalno sto eura. Ili, na primjer, da se, radi privlačenja i zadržavanja talentiranih ljudi, ubrza obrada zahtjeva za vizu, kako ta procedura ne bi trajala duže od mjesec dana. Navodi se i bolji porezni tretman dioničkih opcija.