Zašto je afera Cijepise najgora ministarska afera koju je Telegram dosad otkrio

Hrvatska nije uspjela organizirati cijepljenje, dakle elementarnu brigu o građanima

FOTO: Telegram ilustracija

Poput odviše samouvjerenih provalnika koji za sobom, u trezoru banke, ostave vlastite vizit-karte, Vili Beroš i njegov poznanik, otkrio je Telegram, ostavili su potpis u kodu stranice. Bez tog komičnog propusta, hrvatska javnost, vrlo je vjerojatno, nikada ne bi doznala tko je i za koji novac radio Cijepise, državni portal za cijepljenje.

Vlada im to sigurno ne bi rekla: mjesecima nas ignoriraju. Ne bi ni ministar: u službenim priopćenjima i pred TV kamerama lažno je ustvrdio da su stranicu radile tvrtke, koje s njom nisu imale nikakve veze. Je li u aferi Cijepise riječ o kaznenom djelu, prijateljskom pogodovanju ili toksičnoj nekompetenciji, ustanovit će se u narednih nekoliko mjeseci.

No, ključna je činjenica da Vlada Republike Hrvatske nije uspjela organizirati masovno cijepljenje; da kaskamo za mnogim drugim europskim državama; da se masovno cijepi preko reda i mimo pravila; da državna stranica za cijepljenje, sklepana krajnje amaterski, uglavnom ne radi.

Ministar i briga za zdravlje građana

U pokušaju izvlačenja iz afere, ministar Beroš na novinskoj je konferenciji kazao da nije imao vremena odgovarati na upite novinara, jer se “bio zauzet brigom o zdravlju građana”. Da je ministar Beroš više vremena posvetio brizi o zdravlju građana, osigurao bi funkcionalnu stranicu za cijepljenje.

Da je ministar Beroš uistinu vodio brigu o zdravlju građana, tu stranicu sasvim sigurno ne bi, za napuhanu cifru, radio njegov poznanik, autor prvog weba HDZ-a, čovjek koji je osjetio poriv fotografirati ministra dok je bio na godišnjem odmoru u Splitu. Da je, ukratko, ministar Beroš vodio brigu o zdravlju građana, vodio bi brigu o zdravlju građana, a ne o poznanicima.

Zato je ovo dosad najgora ministarska afera koju je Telegram otkrio. U prethodnim slučajevima ministara koju su zbog naših otkrića morali otići, uglavnom se radilo o osobnom imetku koji nije bio transparentno prijavljen, odnosno o pitanjima nesrazmjera imovine i primanja.

Kockanje sa zdravljem i ekonomijom

Ovdje se, međutim, radi o nečemu još gorem: hazarderskom kockanju sa zdravljem i ekonomijom. Ključan dio borbe protiv koronavirusa, vidimo svuda po svijetu, nacionalni su programi cijepljenja. Zemlje koje brzo i efikasno štite najstarije i najbolesnije, smanjuju broj smrti i omogućavaju brži oporavak ekonomije. Hrvatska to nije uspjela.

Svaki od ministara imao je nadrealno objašnjenje svoje afere. Nakon Telegramovog otkrića, Lovro Kuščević davao je savjete kako zaraditi milijun kuna prije tridesete godine, tvrdeći kako za marljivog i čestitog bračkog čovjeka, to ne predstavlja naročit rezultat.

Tomislav Tolušić tvrdio je kako posjeduje najveći i najbolje opremljeni roštilj u Europi, koji sasvim slučajno izgleda kao kuća, a ne kao roštilj. Milan Kujundžić izvadio je tradicionalne vrijednosti iz arsenala obrane, pa je držao govore o interesnim skupinama koje mu rade o glavi. Ostalo je nepoznato je li riječ o istim skupinama koje su mu omogućile da povoljno dođe do kuće iz stečaja.

U aferu uvukao tvrtke koje nisu imale veze

No, podcjenjivanje građana nadrealnim izvlačenjima i evidentnim neistinama, Vili Beroš digao je na sasvim novu razinu.

Prvo, potpuno nevjerojatno, u cijelu je priču uvukao dvije velike međunarodne tvrtke, tvrdeći da su i one radile na stranici Cijepise. Odmah su ga žestoko demantirale, kazavši kako se njihovi ugovori s Ministarstvom apsolutno ne odnose na spornu web stranicu. Riječ je o uvjerljivo najgorem autogolu jednog ministra hrvatske Vlade u dugo vremena.

Drugo, tvrdio je kako ne zna što se točno radilo po pitanju sustava za cijepljenje. “Ja kao ministar ne znam točno koliko je to koštalo”, izjavio je Beroš. Ako ministar ne vodi brigu o najvažnijem javnozdravstvenom pitanju današnjice, o čemu onda vodi brigu?

Bogato iskustvo u IT-u zdravstva

Treće, branio je ugled svog poznanika Kojundžića, kazavši kako ima 15 godina iskustva u IT-u hrvatskog zdravstva. Što je istina, ali je zaboravio spomenuti kako je u tih 15 godina, gospodin Kojundžić završio u nizu ozbiljnih afera, baš u IT-u zdravstva. “USKOK zbog korupcije istražuje savjetnika HZZO-a Kojundžića”, pisao je Index 2009. godine.

Četvrto, građanima nije ponudio ni najmanju dozu poniznosti i isprike što stranica već dugo ne radi kako treba, što je cijepljenje otišlo u potpuni kaos i što zbog toga riskiramo živote građana, turističku sezonu i ekonomski oporavak.

I što je istinu o stranici Cijepise mjesecima pokušavao sakriti od javnosti.


Urednički komentar redakcije Telegrama