Zašto je Andrej Plenković doveo u Sabor čovjeka kojeg se godinama istražuje zbog varanja na gradnji škole?

Premijer se izvlači da nije znao za istragu protiv Barišića. Ona za zastupnika Puljašića je, međutim, bila javna

Prije tri godine, Vlada Andreja Plenkovića ovisila je o sudbini ministra financija Zdravka Marića kojeg je oporba zbog veza s Agrokorom htjela opozvati u Saboru. Presudni glas je Plenković dobio od čovjeka pod istragom za krivotvorenje dokumenata i naplatu lažnih putnih naloga, Tomislava Sauche. Danas je 76. glas onaj Darka Puljašića.

“Idemo staviti stvari u kontekst”, omiljeni je početak odgovora predsjednika Vlade Andreja Plenkovića novinarima kad osjeti da ili sugovornik ne zna previše o temi ili da je pitanje koje mu je doletjelo previše škakljivo. Stavljanje stvari u kontekst, bez obzira na primjernu marnost premijera oko zamućivanja vode u slučaju današnjeg skidanja imuniteta trojici saborskih zastupnika, međutim, ovaj put Plenkoviću nikako neće ići u prilog.

Kontekst, naime, ovaj put nije ni izbliza onakav kakvim ga je htio pokazati najmoćniji političar u zemlji. Kontekst je takav da je danas postalo jasno da njegova saborska većina i u drugom uzastopnom mandatu visi na čovjeku koji je pod ozbiljnom istragom. Kontekst je, nadalje, takav da predsjednik Vlade, pokušavajući staviti stvari u kontekst, jednostavno – i vrlo izvjesno s predumišljajem – obmanjuje javnost.

Preskakanje utakmice

Radi se, naime, o Darku Puljašiću. Onom “trećem”, zastupniku koji je danas također ostao bez imuniteta, ali kojem zasad (koliko se zna) ne prijeti uhićenje, pa je pomalo ostao u sjeni dvojice drugih gradonačelnika, HDZ-ovca iz Velike Gorice Dražena Barišića i SDP-ovca Vinka Grgića iz Nove Gradiške. Šteta, jer priča o Puljašiću je, politički, top priča.

Koju je, eto, Plenković danas u izjavi za medije nekako propustio staviti u pravi kontekst. Nastojeći argumentirati kako policija i DORH vode svoj posao potpuno neovisno od političke vlasti, izvadio je primjer Dražena Barišića. “Policija i DORH rade svoj posao neovisno i tajno. Ako je nešto tajno, onda za to znaju samo oni koji na tome rade. Da smo mi to znali, mislite li da bismo stavili Barišića na listu? Pa rekli bismo, kolega, pauzirajte malo, preskočite ovu utakmicu”, kazao je Plenković.

Neolitik i izbori 5. srpnja

Ovdje se u priču treba uključiti – neolitik. Povjesničari tvrde da su u tom povijesnom razdoblju, naime, ljudi razvili prve strukture koje su se mogle koristiti za označavanje dana, preteče današnjih kalendara. U kontekstu trenutno najsočnije političke afere u Hrvatskoj kalendar ukazuje na veljaču 2018. godine. Tad je, naime, Telegram objavio da je Požega uzela skoro milijun kuna (točnije, 995.992 kune i 50 lipa) Ministarstvu regionalnog razvoja i fondova Europske unije, za radove na školskoj dvorani kojih – nije bilo. Odnosno, postojali su samo na fiktivnim računima koje je potpisao gradonačelnik Puljašić.

U studenom iste godine, dakle još smo u 2018.-oj, Županijsko državno odvjetništvo u Slavonskom Brodu otvara istragu protiv Puljašića zbog sumnje u subvencijsku prevaru. Četrnaest mjeseci kasnije, sumnja postaje optužnica. Svi ovi koraci bili su javni, štoviše, kao što se vidi iz linkova, o svima njima pisao je i Telegram. Dakle, priča o tajnosti istrage protiv Barišića koju je Plenković iskoristio za današnje stavljanje stvari u kontekst, ne drži niti jednu jedinu kap vode u slučaju požeškog gradonačelnika.

Andrej Plenković je sredinom lipnja, kad su usvojene HDZ-ove izborne liste, dobro znao da je Županijsko državno odvjetništvo podiglo optužnicu protiv Puljašića i za što ga se tereti. Nije mu, međutim, rekao: “Kolega, pauzirajte malo, preskočite ovu utakmicu”. Ubacio ga je na teren Pete izborne jedinice, a zatim i u Sabor. Samo deset dana nakon parlamentarnih izbora, Županijski sud u Slavonskom Brodu je potvrdio optužnicu, a Darku Puljašiću je Sabor danas skinuo imunitet zbog nastavka kaznenog postupka.

Većina pod istragom

E, sad je tek vrijeme da se stvari doista stave u kontekst. Vlada Andreja Plenkovića u Saboru ima najtanju od svih mogućih većina, podršku 76 zastupnika. Ta većina visi na glasu čovjeka koji je pod pravomoćnom optužnicom za krivotvorenje dokumenata i subvencijsku prevaru tešku milijun kuna. Prije tri godine, Vlada Andreja Plenkovića ovisila je o sudbini ministra financija Zdravka Marića kojeg je oporba zbog veza s Agrokorom htjela opozvati u Saboru.

Presudni glas je Plenković dobio od čovjeka pod istragom za krivotvorenje dokumenata i naplatu lažnih putnih naloga, Tomislava Sauche. Nakon toga, igra se otvorila. Širom.

U vladajuću koaliciju je iznenada pretrčao HNS (čiji direktor Janafa je, eto, uhićen kad ta stranka više nije strateški partner Plenkovićevoj stranci). Kasnije je dobro došao i Milan Bandić sa svojim čuvenim “žetončićima” i sličnim održavanjem većine u koaliciji s HDZ-om u Zagrebu. “Ovo je najbolji dokaz aktivne politike koja ima nultu toleranciju na korupciju”, kazao je danas, stavljajući stvari u kontekst, hrvatski premijer Andrej Plenković.