Zašto je bezuvjetni dijalog, unatoč prijetnjama ratom, jedina realna opcija da se smiri situacija na Korejskom poluotoku

Telegramov reporter analizira zašto rat između Sjeverne Koreje i SAD-a nije izgledan

FOTO: AFP

Sjevernokorejski lider Kim Jong-un u srijedu je najavio da će njegova vojska testirati “još veliki broj interkontinetalnih balističkih raketa” te je izrazio “veliko zadovoljstvo” uspješnim lansiranjem projektila Hwasong-12 koji je prevalio 2,700 kilometara i dosegnuo visinu od 550 kilometara. Sjevernokorejski državni mediji objavili su pak da je lansiranje tog “ultra modernog raketnog sustava”, bilo uvod u više vojnih operacija usmjerenih protiv američke vojne baze na ooku Guamu te su zaprijetili da dragi vođa Kim Jong-un pomno pratiti ponašanje SAD i prema potezima Washingtona odlučiti o sljedećim koracima.

Sjevernokorejska središnja novinska agencija izvijestila je da je Kim osobno nadgledao lansiranje rakete Hwasong-12, koja je dizajnirana za nošenje velikih nuklearnih bojevih glava, koja je preletjela teritorij Japana te “pogodila unaprijed određeno područje na sjevernom Pacifiku”. U šest godina od kako je na vlasti, Kim je naredio testiranje čak 80 raketa, a ovaj put je istaknuo kako je taj pokus izveden u znak odmazde zbog zajedničke vojne vježbe američke i južnokorejske vojske nazvane Ulchi Freedom Guardian.

Sj. Koreja priprema novi nuklearni podzemni pokus

Projektil Hwasong-12 izbačen je u svemir s pokretne lansirne rampe u blizini međunarodne zračne luke u Pjongjangu, a ne kako je to do sada bilo uobičajeno s udaljenih poligona na sjeveroistoku zemlje. Analitičari smatraju da je to učinjeno kako bi se spriječilo Amerikance da gađaju pokretne rampe koje se nalaze u gusto naseljena područja.

To bi, naime, dovelo do velikih žrtava civila, a osim toga napad u blizini Pjongjanga, vjerojatno bi bio povod Kim Jong-una da naredi udar na Seul. Chang Young-keun, raketni stručnjak sa sveučilištu Korea Aerospace u Seulu, ocijenio je da je posljednji raketni test bio “realna demonstracija sposobnosti balističkog projektila srednjeg dometa da ima pravilnu putanju”.

Međutim, američki dužnosnici i analitičari tješe se da Sjeverna Koreja još uvijek nije riješila problem kako zaštiti nuklearnu bojevu glavu, kad se raketa iz svemira, pod velikim trenjem, temperaturama i vatrom, vraća u zemljinu atmosferu.

Amerikanci srušili balistički projektil

Vjerojatno da umiri javnost Američka agencija za raketnu obranu priopćila je u srijedu kako je u blizini Havaja uspješno srušen balistički projektil srednjeg dometa. Vježba je izvedena pri testiranju sustava proturaketne obrane na moru, a projektil je lansiran s raketnog razarača. Brod je sa svojim radarom AN / SPY-1, na vrijeme otkrio i uništio neprijateljski projektil raketom SM-6.

U svrhu smirivanja američkih građana Pentagon je također reporterima CNN dopustio posjet vojnoj bazi Fort Greelyu u kojem su smješteni protivraketni sustavi. Oni su zakopani duboko pod zemljom i zadaća im je braniti istočnu obalu SAD-a od eventualnog napada sjevernokorejskih interkontinentalnih projektila. Fort Greely nalazi se na prvoj liniji zaštite SAD-a od mogućih prijetnji Sjeverne Koreje, a 38 raketa, skrivenih u betonskim silosima, spremne su svakog trenutka za lansiranje.

Vojnici nacionalne garde omogućili su novinarima CNN-a da zavire u jedan od raketnih silosa, ali su bili upozoreni da bi u svakom trenutku moglo doći do alarma te da u tom slučaju moraju biti spremni odmah napustiti to područje. Pukovnik Orlando Ortega, zapovjednik 49. raketne obrambene bojne, objasnio je da je njihova zadaća presresti i uništiti neprijateljski projektil.

SAD više neće dopustiti nastavljanje bezakonja

Inače, južnokorejska Nacionalna obavještajna agencija najavljuje da ima informacije kako će Sjeverna Koreja uskoro izvesti i šesti podzemni nuklearni pokus. Istodobno, SAD i Južna Koreja počeli su razmatrati mogućnost raspoređivanja nove strateške vojne opreme na Korejskom poluotoku, ponajprije nekoliko nosača aviona, bombardera B-52, B-2 i B-1B te borbenih zrakoplova F-35.

Vijeće sigurnosti Ujedinjenih Naroda osudilo je u utorak kao “nevjerojatnu akciju” lansiranje nove balističke rakete Sjeverne Koreje, ali nije najavilo poduzimanje novih sankcija protiv Pjongjanga. Tu je provokaciju nazvalo “ne samo prijetnjom regiji, već i svim državama članicama UN-a”.

Nikki Haley, američka veleposlanica u UN-u upozorila je da SAD više neće dopustiti “nastavljanje tog bezakonja”. Kina je međutim ustvrdila da sankcije protiv Pjongjana i drugi oblici pritiska “ne mogu riješiti problem” te je pozvala na nastavak mirovnih pregovora.

Japan priznao da nije mogao srušiti raketu

Japanska vojna komanda priznala je da nije ni pokušala srušiti sjevernokorejsku raketu jer ju nije na vrijeme otkrila. Proturaketni sustav Aegis, koji je opremljen projektilima SM3 Block I, mogao bi reagirati jedino da su japanski brodovi nalazili u vodama između Sjeverne Koreje i Japana te da su mogli na vrijeme upozoriti na opasnost. Ovako, nije imalo smisla reagirati budući su rakete SM3 sporije od projektila Hwasong-12.

Bez svake sumnje, najnovija provokacija Pjongjanga prisiliti će Japan i Južnu Koreju da nadograde svoje protuzračne i proturaketne sustave te općenito ojačaju svoje obrambene sposobnosti. Također, sigurno je da će sadašnja situacija biti povod radikalnim političkim opcijama u Japanu i Južnoj Koreji da obnove rasprave o izgradnji vlastitog nuklearnog oružja.

A to će dodatno zakomplicirati ionako iznimno tešku situaciju u Aziji jer će izazvati negativne reakcije Kine i Rusije. Japanski ministar obrane Itsunori Onodera izjavio je kako će zatražiti povećanje vojnog proračuna kako bi se pronašla sredstva za uvođenje proturaketnog oružja Aegis Ashore, kopnene verzije sustava koji se već koristi na japanskim i američkim ratnim brodovima.

Nekoliko je teorija zašto Kim stalno prijeti ratom

Japan je već dobio od SAD-a proturaketne projektile Patriot koji mogu gađati ciljeve samo u završnoj fazi leta, pa mu je potreban i sustav Aegis koji može ciljati rakete na velikim visinama. Južna Koreja je pak odmah po lansiranju sjevernokorejskog projektila Hwasong-12, objavila fotografije svoje nove rakete koja pogađa mete udaljene 800 kilometara. Dakle, i Pjongjang, ali može doprijeti i do kineskog teritorija. Što je, dakako, odmah izazvalo burne reakcije Pekinga.

Inače, SAD su povukle svoje nuklearne oružane bombe i rakete iz Južne Koreje još 1991. godine. Atomsko oružje jedino jamči opstanak Kim Jong-una. Po prvoj, sjevernokorejski diktator svjestan je da će kad-tad morati sjesti za pregovarački stol jer mu je život pod sankcijama na duži rok neizdrživ, pa zbog toga želi doći na razgovore sa što snažnijom argumentacijom i pozicijom. A to mu može osigurati samo atomsko naoružanje.

S druge strane, jedino mu atomske bombe s kojima može gađati Južnu Koreju, Japan pa i SAD, mogu jamčiti osobnu sigurnost te odvratiti Amerikance od invazije na njegovu zemlju. Pjongjang je već više puta objasnio da su Amerikanci uništili Irak, Libiju i Siriju samo zbog toga što te zemlje nisu raspolagale snažnom vojnom silom niti su imale nuklearno oružje. Također, stalno ističe da “samo osvetnički nuklearni udari mogu spriječiti američku vojnu intervenciju”. I to se do sada pokazalo točnim.

Trumpove prijetnje ne mogu zastrašiti Kima

Zaista je nevjerojatno da je predsjednik Donald Trump, zapovjednik najmoćnije vojne sile svijeta koja ima godišnji vojni proračun od 554 milijardi dolara i 7.200 atomskih bombi, mogao na najnoviju akciju Pjongjanga, koji ima vojni budžet od svega 15 milijardi dolara, samo nemoćno slegnuti ramenima i ponoviti kako su “sve su opcije, pa i ona vojna, na stolu”.

Takve prijetnje ne mogu zaplašiti Kim Jong-una, jer zna da bi vojna intervencija SAD-a, a u tomu se svi slažu, završila općom katastrofom. Čak i da Sjeverna Koreja ne upotrijebi atomsko naoružanje, ona bi svojom artiljerijom, topovima, projektilima, raketnim bacačima i tenkovima za nekoliko dana uništila 15-milijunski Seul i okolna područja. Zbog toga nije ni čudno što Kim i dalje prkosi i drsko ismijava Trumpa i njegove tvitove.

Osim toga svjestan je da Trump ne uspijeva zaplašiti ni Iran premda je tijekom svoje predizborne kampanje najavljivao da će protiv Teherana uvesti sankcije koje će uništiti gospodarstvo te države. Također, Kim zna da će Kina, ma koliko se Pjongjang i Peking međusobno ne trpjeli, u slučaju američke agresije uvijek stati na njegovu stranu.

Kina će i vojno uvijek braniti Sjevernu Koreju

Analitičari koji dijele to mišljenje smatraju da je Kim Jong-un svjestan da ni on ni njegova zemlja ne bi preživjeli atomski rat i zato mu, zaključuju, nije ni na kraj pameti da izazove sukob s Washingtonom. Bruce Bennett, viši istraživač u RAND Corporation, stručnjak specijaliziran za Sjevernu Koreju, smatra kako SAD moraju ponovno uspostaviti svoju vjerodostojnost i prisiliti Kim Jong-una na povlačenje, a to mogu jedino učinkovitom vojnom odgovoom.

“Ta vojna akcija mogla bi uključivati lansiranje raketa Tomahawka preko Sjeverne Koreje i Pjongjanga, kako bi SAD ilustrirale svoju snagu, moć i odlučnost”. Istodobno Jeffrey Lewis, stručnjak za neproliferaciju u Institutu za međunarodne studije Middlebury, James Martin Center for Nonproliferation Studies, upozorava da bi napad na Sjevernu Koreju samo zato što posjeduje nuklearno oružje, izazvao atomski rat, koji se nikako ne bi mogao opravdati niti nazvati preventivnim udarom. Stoga je bezuvjetni dijalog jedna je od rijetkih preostalih realnih opcija koja može donijeti mir i sigurnost na Korejskom poluotoku i Aziji.