Zašto je Hormuški tjesnac toliko važan i zašto se baš tamo događaju incidenti s tankerima? Evo nekoliko odgovora

Pod broj jedan, gotovo petina svjetske nafte prolazi kroz tjesnac

A picture obtained by AFP from Iranian News Agency ISNA on June 13, 2019 reportedly shows fire and smoke billowing from Norwegian owned Front Altair tanker said to have been attacked in the waters of the Gulf of Oman. - Suspected attacks left two tankers in flames in the waters of the Gulf of Oman today, sending world oil prices soaring as Iran helped rescue stricken crew members. The mystery incident, the second involving shipping in the strategic sea lane in only a few weeks, came amid spiralling tensions between Tehran and Washington, which has pointed the finger at Iran over earlier tanker attacks in May. (Photo by - / ISNA / AFP)
FOTO: AFP

Napadi na dva tankera u četvrtak doveli su do evakuacije više od 40 mornara južno od Hormuškog tjesnaca, vitalnog prolaza za svjetsku naftnu industriju.

Dva tankera su u četvrtak rano ujutro iz Omanskog zaljeva poslala poziv upomoć zbog oštećenja koja su zadobili na zasad još uvijek nejasan način. S obzirom na to da bi bilo krajnje neobično da su dva broda na istoj lokaciji u kratkom vremenskom razmaku pretrpjela nesreće, vrlo je vjerojatno došlo do neke vrste napada. Američko Središnje zapovjedništvo objavilo je videozapis, za koji tvrde da pokazuje posadu s iranskog patrolnog broda kako uklanja neeksplodiranu morsku minu s jednog od tankera koji je napadnut blizu Hormuškog tjesnaca u utorak.

Nekoliko sati nakon prve eksplozije iranski je brod “primijećen i snimljen kako uklanja neeksplodiranu morsku minu s broda M/T Kokuka Courageous”, napisao je glasnogovornik Bill Urban u priopćenju uz videozapis.

Japanski vlasnik napadnutog tankera kazao je da su članovi posade vidjeli “leteće objekte” prije eksplozije. Direktor brodara “Kokuka Sangyo” Yutaka Katada kazao je na konferenciji za novinare u Tokiju da je tanker Kokuka Courageous s 25.000 tona metanola dva puta napadnut no zanijekao je da je pogođen torpedom. Katada je kazao da su na tankeru bile dvije eksplozije u razmaku od nekoliko sati a posada je uočila leteći objekt prije druge eksplozije.

Gdje se nalazi Hormuški tjesnac

Tjesnac se nalazi između Omana i Irana, povezuje Perzijski zaljev koji se nalazi sjeverno i Omanski zaljev južno, s Arapskim morem u nastavku. Na najužem dijelu širok je 33 kilometra, a prolaz za brodove širok je samo tri kilometra. Ujedinjeni Arapski Emirati i Saudijska Arabija pokušavali su naći alternativne pravce kako bi izbjegli tjesnac, uključujući gradnju više naftovoda

Zašto je važan?

Gotovo petina svjetske nafte prolazi kroz tjesnac, oko 17,4 milijuna barela dnevno. Članice OPEC-a Saudijska Arabija, Iran, Ujedinjeni Arapski Emirati i Irak većinu svoje nafte izvoze kroz tjesnac. Katar, najveći izvornik ukapljenog plina na svijetu, izvozi kroz tjesnac gotovo sav plin.

Političke napetosti

Sjedinjene Države uvele su sankcije Iranu kako bi mu omenogućile izvoz nafte. Iran je zaprijetio da će omesti brodski promet kroz Hormuški tjesnac ako Sjedinjene Države pokušaju oslabiti njegovu ekonomiju. Američka 5. flota, smještena u Bahreinu, štiti komercijalni brodski promet u tome području.

Glavni incidenti u prošlosti

Tijekom iračko-iranskog rata od 1980. do 1988., dvije su strane pokušale jedna drugoj omesti izvoz nafte što je ostalo upamćeno kao “tankerski rat”. U srpnju 1988., američki ratni brod Vincennes oborio je iranski putnički zrakoplov pri čemu je poginulo svih 290 putnika i članova posade. SAD je tvrdio da se radilo o nesretnom slučaju, a Teheran da je bila riječ o namjernom napadu. Početkom 2008, SAD je objavio da su iranski brodovi prijetili američkim ratnim brodovima u tjesnacu.

U srpnju 2010., japanski tanker M Star napali su u tjesnacu militanti iz skupine Brigade Abdulah Azama povezane s Al Kaidom. U siječnju 2012., Iran je zaprijetio da će blokirati tjesnac kao odgovor na američke i europske sankcije njegovoj naftnoj industriji, usmjerene ka tome da zaustave iranski nuklearni program. U svibnju 2015., iranski brodovi zauzeli su kontejnerski brod u tjesnacu i otvorili vatru na tanker koji je plovio pod zastavom Singapura koji je po tvrdnjama Teherana oštetio iransku naftnu platformu.

U srpnju 2018., iranski predsjednik Hasan Rohani dao je naslutiti da bi Iran mogao omesti transport nafte kroz tjesnac kao odgovor na prijetnju SAD-a da će izvoz iranske nafte svesti na nulu. U svibnju 2019., četiri broda, uključujući dva saudijska naftna tankera, napadnuta su uz obale Ujedinjenih Arapskih Emirata blizu Fujairaha, odmah uz Hormuški tjesnac.