Zašto je predsjednica pomislila da je pametno povezati predstečajne nagodbe i početak iseljavanja iz RH?

Uvođenje predstečajnih nagodbi u Saboru je podržao i HDZ, a HDZ-ova Vlada je nedavno dodatno olakšala njihovo provođenje

Kome je, pobogu, palo na pamet da predsjednica u debati iseljavanje poveže s predstečajnim nagodbama koje veselo provodi i Plenkovićeva Vlada? S predstečajnim nagodbama kakva je samo koji dan ranije pokrenuta radi spasa strateški važne firme?!

U televizijskim debatama, tako vele definicije, često je presudan dojam. Pa se kaže kako je Nixona došlo glave što se znojio u čuvenoj debati s Kennedyjem, pa se eto i kod nas već pola dana analizira tko je više sinoć šmrcao, tko se usiljeno smješkao, bio cijelo vrijeme u kaputu ili na otmjeniji način pregledavao svoje bilješke.

Ima nešto, međutim i u sadržaju. A priča o predstečajnim nagodbama jedan je od najupečatljivijih detalja u povijesti sučeljavanja na hrvatskoj političkoj sceni.

I HDZ bio za

Kolinda Grabar-Kitarović je, čitajući između ostalog s papira unaprijed pripremljeno pitanje za svog protukandidata, posve iznenađujuće ustvrdila kako su predstečajne nagodbe bile uzrok početka iseljavanja iz Hrvatske. O iseljavanju i njegovim uzrocima se svašta dosad dalo čuti u javnom prostoru, no ova o predstečajnim nagodbama je jedno od svježijih objašnjenja.

Pričom o predstečajnim nagodbama se, međutim, Grabar-Kitarović uvela u povijesno upečatljivu sekvencu. Koja je, usput, mogla biti i gora po nju da se Milanović sjetio da je Zakon o financijskom poslovanju i predstečajnim nagodbama izglasan u Hrvatskom saboru u rujnu 2012. godine sa 109 glasova za i niti jednim protiv. Da, HDZ je također glasao za uvođenje predstečajnih nagodbi.

Priča o Đuri

Milanović je spomenuo kako se i sadašnje predstečajne nagodbe provode po istom principu kao i one za vrijeme njegove Vlade. Kako slična rješenja provodi 26 država. Nije posebno naglasio, ali predstečajne nagodbe su redovito hvaljene u dokumentima MMF-a i Europske komisije kao vrlo dobra gospodarska mjera.

Upitao je Kolindu Grabar-Kitarović zbog čega ga, ako je već taj zakon tako štetan, nisu dosad promijenili otkad je HDZ na vlasti. I onda počeo postavljati pitanja koja nisu retorička. Kad je pokrenuta posljednja predstečajna nagodba. Nije znala. Gdje. Nije znala. U Đuri Đakoviću, firmi za čiji se opstanak upravo predsjednica žestoko zalaže, samo tri dana prije održavanja debate!

Plenkovićevo olakšavanje

Ovdje se više ne može govoriti o problemu s lošom pripremljenošću predsjedničke kandidatkinje. Radi se o propustu daleko šire ekipe. Kome je, pobogu, palo na pamet da predsjednica u debati iseljavanje poveže s predstečajnim nagodbama koje veselo provodi i Plenkovićeva Vlada? S predstečajnim nagodbama kakva je samo koji dan ranije pokrenuta radi spasa strateški važne firme?!

Inače, Milanović je oko predstečajnih nagodbi preskočio još jedan detaljčić. Nije baš potpuno točno da Vlada Andreja Plenkovića nije mijenjala zakon o njima. Naime, još od posljednje godine mandata Milanovićeve Vlade predstečajne nagodbe su dio Stečajnog zakona. On je, pak, ponešto mijenjan i to baš u dijelu predstečajnih nagodbi, prije dvije godine.

Sa sljedećim obrazloženjem predlagatelja, ministarstva pravosuđa Dražena Bošnjakovića iz redova HDZ-a, stranke čija je Grabar-Kitarović kandidatkinja : “U gotovo dvije godine primjene Stečajnog zakona utvrđeno je da je broj pokrenutih predstečajnih postupaka relativno mali”. Pa su olakšali njihovo pokretanje i provođenje.