Zašto je problem s onim ilegalnim kafićima na splitskoj plaži malo veći nego što gradonačelnik prikazuje

Podsjećamo na naš istraživački specijal o bespravnim objektima na Žnjanu čije je rušenje Baldasar zaustavio. A on je i odobrio gradnju

Bespravno sagrađeni kafići na žnjanskom platou u Splitu neće, dakle, biti uklonjeni. Rješenja o rušenju bespravnih objekata stavljaju se izvan snage dok grad Split ne završi Detaljnji plan uređenja. Prije toga, ministar graditeljstva Lovro Kušćević najavio je akciju uklanjanja bespravnih objekata koja je trebala uslijediti nakon završetka ljetne sezone. Od toga se ipak odustalo.

“Nema smisla uklanjati bespravno sagrađene objekte ako će im DPU-om biti omogućena legalizacija. DPU se radi na praznoj podlozi. Ono što ne bude u skladu s DPU-om, uklonit će se”, izjavio je ministar Kušćević. Gradonačelnik Ivo Baldasar obvezao se da će od Arhitektonskog fakulteta naručiti izradu idejnih urbanističkih rješenja koja će biti podloga za izradu izmjena DPU-a. Najavio je da bi DPU trebao biti donesen u roku od četiri do pet mjeseci, odnosno do Uskrsa.

“Apsolutno sam odgovaran, koliko i svi drugi otkako je tamo napravljen kaos. Svi ti moduli narasli su u nešto što nema veze sa koncesijskim odobrenjem”, objašnjava Baldasar. Gradonačelnik smatra da Grad mora pokazati socijalnu notu jer u žnjanskim kafićima ima dosta zaposlenih. Dodao je kako koncesije kafićima i ostalima na žnjanskom platou traju do kraja godine, nakon čega se neće produživati.

Kafići premašuju gabarite

Priznao je da su pojedini kafići svojim gabaritima daleko premašili koncesijska odobrenja. Većina kafića i beach barova na Žnjanu, o čemu je Telegram prvi objavio veliki istraživački tekst, sagrađena je ili potpuno bespravno ili premašuju dozvoljene gabarite.

Grad Split im je izdao dozvolu za postavljanje montažnih kioska od 12 kvadrata, a vlasnici su, u nekoliko slučajeva, izgradili luksuzne objekte na dvije etaže. U proteklih osam godina građevinska inspekcija donijela je 23 rješenja o uklanjanju ilegalnih ugostiteljskih objekata na platou na Žnjanu. Ni jedan nije srušen.

13707565_1103216893071780_4423371888061274894_n

Najveći dio žnjanskih ugostitelja posao su započeli u kućicama, koje su tijekom godina sustavno povećavali. Danas je, tako, većina kafića na Žnjanu otvorena i tijekom zime, kada se gosti poslužuju u ostakljenim terasama. Ovoga ljeta na Žnjanu poslovao je, recimo, ZEN Beach club & Lounge. Mladi poduzetnik Tomislav Burazin u veljači ove godine dobio je od Grada Splita koncesijsko odobrenje.

Nagrade za lojalnost

Prema tom dokumentu, Burazin je na žnjanskoj plaži smio postaviti dva montažna kioska od 12 kvadrata, s pripadajućom terasom od maksimalno 90 kvadrata. Gospodin Burazin je umjesto dva kioska sagradio građevinu na dvije etaže. Početkom lipnja ove godine dobio je rješenje za rušenje na koje se oglušio.

Među megalomanskim projektima na žnjanskom platou je kafić Cukarin. Direktor kafića je Nedjeljko Nikolić koji je u braku sa splitskom vijećnicom Marijom Mladineo koja se prošle godine, suprotno naputku Željka Keruma, šefa njezine Hrvatske građanske stranke, pojavila na sjednici splitskog Gradskog vijeća na kojoj se glasovalo o Baldasarovom proračunu za 2016. godine.

Kafić Cukarin ima koncesijsko odobrenje za 12 kvadrata
Kafić Cukarin ima koncesijsko odobrenje za dva kioska od 12 kvadrata

Željko Kerum se tada razbjesnio, a novinarima je kasnije tvrdio kako je splitski gradonačelnik Ivo Baldasar pojedine gradske političare kupio kafićima na elitnim splitskim lokacijama. Vijećnica Marija Mladineo tada se branila kako niti ona niti njezin muž nemaju nikakve veze s ugostiteljskom na Žnjanu.

Povijest divlje gradnje

Međutim, njezin muž Nedjeljko Nikolić u međuvremenu je postao direktor Beach Bara Cukarin, kafića na Žnjanu u vlasništvu splitske firme Domum Legalis. Ova je firma krajem veljače također ostvarila pravo na koncesiju na dva kioska od 12 kvadrata, 97 kvadrata terase i 60 ležaljki. Na ovome dijelu splitske obale, inače, do unazad četrdesetak godina nalazile su se male stjenovite uvale.

Prvo nasipanje mora dogodilo se prije početka Mediteranskih igara 1979. godine, a svoj konačni oblik žnjanski plato poprimio je 1998. godine, neposredno prije dolaska Pape Ivana Pavla II u Split. Prvi kafići na plaži počeli su nicati 2008. godine, a ekspanzija gradnje dogodila se u posljednje dvije godine.

Samo ovoga ljeta na žnjanskom platou bilo je otvoreno 26 ugostiteljskih objekata s koncesijskim odobrenjima. Naravno, neki se pritom striktno drže pravila. Inače, koncesijska odobrenja izdaje Vijeće za koncesijska odobrenja na pomorskom dobru. Koncesije moraju biti prilagođene Planu upravljanja pomorskim dobrom.

Koncesijsko odobrenje za 2016. godinu
Koncesijsko odobrenje za 2016. godinu novinar

Ministarstvo demantiralo Grad

Predsjednica stranke Pametno i splitska gradska vijećnica Marijana Puljak novinarima Telegrama rekla je kako nered na žnjanskom platou ne ide u korist nikome osim nekome u gradu koji od dodjele koncesija ima neku osobnu korist. Grad Split nam je poslao dopis u kojemu tvrde kako su gradske službe pokušale spriječiti bespravnu gradnju zajedničkom akcijom gradskog hidrografskoga inspektora i komunalnog redarstva.

Međutim, njihovu tvrdnju demantiralo je Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja koje je potvrdilo da posljednje naloge za rušenje šest bespravnih kafića na žnjanskom platou, koji su izdani u lipnju, nisu donijeli na temelju prijave grada Splita. Rješenja su izdali nakon što su djelatnici Područnog ureda Građevinske inspekcije u Splitu, koji djeluje u sklopu Ministarstva, kontinuirano obilazili Žnjan i sami utvrdili nepravilnosti.