Zašto je trebalo objaviti dokumente o Raškoviću i zašto to nema veze s ugrožavanjem sigurnosnog sustava

U slučaj Rašković ovih se dana umiješala i predsjednica Republike

U slučaj Rašković ovih se dana umiješala i predsjednica Republike; Kolinda Grabar-Kitarović najavila je da će narediti izvanredni nadzor u SOA-i zbog toga što je Telegram objavio Potvrdu o ratnom putu Mirka Raškovića, koju je potpisao Tomislav Karamarko (koji, međutim, nije govorio istinu, tvrdeći samo nekoliko dana prije objavljivanja dokumenta u Telegramu da to nije potpisao).

Predsjednica Republike reagirala je jednako kao i dio hrvatske javnosti, koji smatra da je Telegram objavljivanjem Potvrde o ratnom putu ugrozio sigurnosni sustav i samog gospodina Raškovića. Sigurni smo, međutim, da to nije točno i da smo imali niz legitimnih razloga za objavu tog dokumenta.

Niz legitimnih razloga za objavu

Prvo i najvažnije: kada se bilo tko natječe za saborskog zastupnika, ta osoba nema pravo ni na kakve tajne u biografiji. Ako je bilo koji kandidat za saborskog zastupnika, pa tako i gospodin Rašković, u jednom dijelu svoje karijere radio u obavještajnom sustavu, njegovi birači to imaju pravo znati, jer i taj podatak (kao i svi drugi relevantni podaci, od imovinskog stanja do političkih i ideoloških pogleda) utječe na njihovu odluku za koga će glasovati.

Kada se bilo tko natječe za saborskog zastupnika, ta osoba nema pravo ni na kakve tajne u biografiji

Tajna prošlost političara kategorija je koja u demokratskim sustavima ne postoji niti smije postojati, jer bi se radilo o prevari birača.

Drugo, Telegram nije objavio nikakav tajni obavještajni dokument. Na Potvrdi o ratnom putu Mirka Raškovića, koju je potpisao Tomislav Karamarko, stoji riječ ‘neklasificirano’. Dakle, sam je Karamarko, u ono vrijeme ravnatelj obavještajne službe, smatrao da se ne radi o tajnom dokumentu.

Treće, potvrda o Raškovićevu ratnom putu ustvari je šire dostupni dokument, koji nije trebalo nabavljati nikakvim specifičnim kanalima.
Naime, Potvrda o ratnom putu pomogla je Mirku Raškoviću da ostvari pravo na mirovinu; taj se dokument, zbog kojeg predsjednica Republike sada traži izvanredni nadzor u obavještajnoj zajednici, zapravo mogao naći i u Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje! Riječ je, dakle, o očigledno javnom, a ne tajnom dokumentu!

Višegodišnja suradnja s HDZ-om

Četvrto, Telegram nije (niti bi to ikada učinio) objavio identitet bilo kojeg operativnog agenta hrvatske obavještajne zajednice. Gospodin Rašković ne radi u obavještajnim službama još od 2005. ili 2006.godine. U međuvremenu se politički aktivirao, postao šibensko-kninski dožupan, te je, kao takav, podložan svim oblicima javne provjere, baš kao i svaki drugi hrvatski političar.

Naposljetku, važno je reći da gospodin Rašković više godina surađuje s HDZ-om; on je jedan od bitnih učvršćivača HDZ-ove vlasti u Šibensko-kninskoj županiji, pa ga je sada, na temelju tog dugoročnog političkog aranžmana, HDZ pokušao angažirati kao svog manjinskog pripadnika u Saboru.

Potvrda o ratnom putu pomogla je Mirku Raškoviću da ostvari pravo na mirovinu; taj se dokument, zbog kojeg predsjednica Republike sada traži izvanredni nadzor u obavještajnoj zajednici, zapravo mogao naći i u Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje!

Nakon što je objavljeno u kakvoj su vezi svojedobno bili Tomislav Karamarko i Mirko Rašković, pokrenuta je akcija da se to otkriće kompromitira, pod egidom ugrožavanja obavještajne zajednice. Što je, kako vidimo, potpuno besmisleno, budući da se, ponovimo, radi o dokumentu koji je upućen Hrvatskom zavodu za mirovinsko osiguranje, koji nema oznaku tajnosti (nego, naprotiv, oznaku neklasificirano), kao i da je riječ o čovjeku koji već niz godina ne pripada obavještajnoj zajednici.

Elementarna profesionalna dužnost

Neosporivo je pravo birača da doznaju što više o svojim kandidatima, njihovoj prošlosti I njihovim motivima za određene političke odluke. Jedna od primarnih dužnosti medija jest da biračima omogućuju pristup takvim informacijama.

Stoga Telegram smatra kako je objavljivanjem Potvrde o ratnom putu Mirka Raškovića izvršio baš tu, elementarnu profesionalnu dužnost. Razumije se da bismo se posve jednako ponijeli da je bila riječ o bilo koje drugom izbornom kandidatu.