Zašto je ubijen predsjednik Haitija? Optuživali su ga da je diktator koji je doveo zemlju do ruba. Nije htio otići

Moïseovu vladavinu obilježile su optužbe za korupciju, sve gora politička situacija u zemlji i žestoka rasprava o trajanju njegovog mandata

FOTO: AFP/Telegram

Predsjednik Haitija Jovenel Moïse ubijen je u svom domu, a njegova supruga je ranjena. Nepoznati napadači tijekom noći upali su u Moïseov dom, objavio je privremeni premijer Claude Joseph, koji za napad krivi komandose “sa stranim elementima”, referirajući se time na činjenicu da su napadači navodno govorili španjolski, prenosi agencija AFP.

Joseph, koji trenutno vodi zemlju, napad je osudio kao “nehuman i barbarski”. Sugrađane je pozvao na mir i poručio da sigurnosne snage imaju situaciju pod kontrolom te da su poduzete sve mjere kako bi se osigurao kontinuitet države.

Do ubojstva dolazi usred gospodarske krize u najsiromašnijoj zemlji u regiji, sve nestabilnije političke situacije i rasta nasilja na ulicama između naoružanih bandi i policije.

Tko je bio Moïse? ‘Nisam diktator’

Moïseovu vladavinu obilježile su optužbe za korupciju, sve gora politička situacija u zemlji i žestoka rasprava o trajanju njegovog mandata. Na predsjedničku dužnost stupio je u veljači 2017. godine te on i njegovi pristaše tvrde da mu je preostalo još godinu dana mandata, dok je oporba tvrdila je on istekao ove godine.

Smatraju da se trajanje petogodišnjeg mandata treba računati od odlaska Moïseovog prethodnika Michela Martellyja 2016. Do različitog shvaćanja dolazi zato što su predsjednički izbori, održani 2015., poništeni zbog sumnje u izbornu prevaru i novi su održani godinu dana kasnije.

Na dan kad mu je prema njegovim protivnicima istekao mandat, Moïse je objavio kako je spriječen pokušaj puča i njegovog ubojstva. Kao odgovor na to naredio je uhićenje 23 osobe zbog navodne upletenosti, među kojima su bili i sudac vrhovnog suda i visoki policijski dužnosnici. Dekretom je prisilio i umirovljenje troje sudaca najvišeg suda, od kojih je oporba tražila imenovanje privremenog predsjednika do novih izbora. Istovremeno je tvrdio: ‘Nisam diktator.’

Optužbe za korupcije i protuustavnu vladavinu

Ranije ove godine izbili su nasilni prosvjeda protiv Moïsea i jačali su zahtjevi za njegovom ostavkom, jer su mu uz upitnost trajanja mandata mnogi predbacivali što od 2019. vlada dekretima nakon što nisu održani parlamentarni izbori. Vladao je protuustavno, tvrdili su njegovi protivnici. Krivili su ga i za rast cijena goriva i optuživali za pronevjeru oko dvije milijarde dolara namijenjenih za socijalne programe.

Tijekom četiri godine vladavine i političkog pritiska promijenio je sedam premijera, a najnovijeg Josepha, kojeg je postavio prije tri mjeseca, navodno je namjeravao smijeniti ovog tjedna. Na jesen su se trebali održati i parlamentarni i predsjednički izbori, ali i referendum o promjeni Ustava koji je dvaput odgađan zbog pandemije koronavirusa. Moïse je ustavnom reformom htio ojačati ovlasti izvršne vlasti, što je naišlo na žestoke kritike, jer su neki tvrdili da Ustav iz 1987. zabranjuje izmjene kroz referendum.

Čeka li zemlju produbljavanje krize?

Uz rast političkih podjela i gospodarske krize, sve je više nasilnih obračuna u zemlji između oružanih bandi i policije, a posljednjih mjeseci sve su učestalije otmice za otkupninu, što mnogi vide kao jačanje utjecaja kriminalnih organizacija. SAD je krajem lipnja osudio sistematsko kršenje ljudskih prava i temeljnih sloboda te napade na novinare. Nakon ubojstva Moïsea SAD je objavio da je njihovo veleposlanstvo u zemlji zatvoreno zbog trenutne situacije.

Uz povijest autoritarnih vladara i političke nestabilnosti, statusu Haitija kao najsiromašnije karipske zemlje doprinijele su i česte prirodne nepogode. Snažan potres 2010. usmrtio je više do 200.000 ljudi, a 2016. zemlju je pogodio i uragan Matthew te od tada traje obnova teško pogođenog gospodarstva.