Zašto je važan nedavni istup bivše irske predsjednice, katolkinje koja je Crkvu optužila za mizoginiju

McAleese je također potaknula pitanje svećeničkog zlostavljanja djece nakon što je objavila da je i njezin mlađi brat bio žrtva takvog zlostavljanja

FOTO: Profimedia, Alamy

“Katolička crkva jedan je od posljednjih velikih bastiona mizoginije, to je carstvo mizoginije” istaknula je u svom govoru Mary McAleese, predsjednica Irske od 1997. do 2001., na tradicionalnoj godišnjoj konferenciji Glasovi vjere koja je održana u Rimu. Kazala je kako je došlo vrijeme da se sruše zidove mizoginije, odnosno patološke mržnje muškaraca prema ženama, a Katoličku crkvu optužila je za “golemu zloporabu institucionalne moći”.

Mary McAleese, koja se već 40 godina zalaže za istospolna prava, izjavila je također da crkvena hijerarhija koja je “homofobična i protiv pobačaja, nije crkva budućnosti”.

Otišla je i korak dalje upozorivši da je Katolička crkva postala “primarni globalni nosilac toksičnog virusa mizoginije” te dodala da je taj problem ipak vrlo jednostavno riješiti samo je potrebno “uspostaviti jednakost”.

Vrijeme je za brze i žurne promjene

McAleese nazvala je papu Franju, “reformirajući Papa” te ga je pozvala da se obvezuje na “pravi, praktičan rad u ime žena”.

Papa Franjo nedavno je pred 60 latinoameričkih biskupa u Bogoti, Kolumbija, osudio šovinistički odnos spram žena, a u predgovoru nove španjolske knjige “Deset stvari koje papa Franjo predlaže ženama”, izrazio je zabrinutost zbog “upornosti određenog muškog šovinističkog mentaliteta”, koji se proteže i unutar Crkve, zbog čega se žene ponekad pretvaraju u robinje.

Stoga mu je McAleese savjetovala: “Pokrenite postupak. Idite, stavite gorivo u motor! Pritisnite gumb. Sada je vrijeme za promjenu.”

Kardinal zabranio nastupe aktivisticama za ljudska prava

Konferencija Glasovi vjere tradicionalno obilježava Međunarodni dan žena konferencijom u Vatikanu na kojoj se sudionici zalažu za prava žena u Katoličkoj crkvi.

Ove godine okupljanje je moralo biti premješteno u isusovačku kuriju u Rimu, jer je konzervativni američki kardinal Kevin Farrell, šef Dikasterija za laike, obitelj i život, zabranio da na konferenciji sudjeluju tri aktivistkinje za gay prava, uključujući McAleese i Ssenfuku Juanitu Warry, koja vodi jednu neprofitnu organizaciju u Ugandi.

Farrell je izjavio da nije “prikladno” da to troje aktivista ljudskih prava sudjeluje u radu konferencije.

Predsjednik Irske Michael Higgins izrazio potporu McAleese

Kardinal Diarmuid Martin, nadbiskup Dublina, kazao je kako je prvi put čuo od same McAleese da nije dobila odobrenje za nastup u Vatikanu te je zbog toga izrazio žaljenje. Glasnogovornica nadbiskupije izjavila je pak kako Vatikan nije konzultirao kardinala Martina u vezi tog pitanja.

Predsjednik Irske Michael Higgins, inače pjesnik i sociolog, javno je izrazio potporu Mary McAleese kazavši kako je bio “duboko zabrinut i uzrujan” zbog nepravde koja joj je učinjena u Vatikanu. Njen sin Justin McAleese izjavio je pak kako je njegova majka oduvijek bila predana Katoličkoj crkvi te da je ona proizvod katoličkog obrazovnog sustava.

Nakon što je dobila odbijenicu Vatikana Mary McAleese je odmah izabrana za glavnu govornicu na konferenciji. Premda su organizatori konferencije Glasovi vjere tražili objašnjenje od kardinala Kevina Farrella, Vatikanskog ureda za tisak te Katoličkog ureda za komunikacije u Irskoj, nikada nisu dobili odgovor.

McAleese otkrila da joj je svećenik zlostavljao brata kad je bio dijete

I tek što su se tenzije koje je izazvala svojim istupom smirile, u ponedjeljak 12. ožujka Mary McAleese ponovno se našla u središtu pozornosti. Objavila je, naime, da je tek ovih dana saznala da je njenog najmlađeg brata Clema Leneghana “ozbiljno, fizički i sadistički” zlostavljao svećenik Malachy Finnegan, koji je svojedobno bio učitelj i bio predsjednik St. Colmanovog koledža u Newryju.

“Najviše me plaši što smo to zlostavljanje otkrili tek više desetljeća kasnije, kad moj brat ima 49 godina. Budući da sam bila najstarije dijete u obitelji koja je imala devetero djece, svojoj sam braći uvijek govorila da mi mogu povjeriti sve svoje brige i tajne. No, moj brat mi sve ove godine ništa nije govorio, nosio je tu bol u sebi, jer je kultura tišine bila toliko močna, a djeca su bila toliko uplašena i prisiljena šutjeti, da se nije usudio govoriti o svom strašnom iskustvu. Mogu samo zamisliti iskušenja kroz koja je prošao zbog patnji koje je pretrpio tijekom djetinjstva”.

Optužbe za Finneganovo zlostavljanje djece sežu do 1994.

Prve optužbe za seksualno zlostavljanje djece iznesene su protiv svećenika Malachyja Finnegana još 1994., a na njegov slučaj nedavno je podsjetila televizijska emisija BBC-a. Naime, biskup Dromore, dr. John McAreavey morao je početkom ovog mjeseca podnijeti ostavku zbog žestokih kritika javnosti jer je održao misu za zlostavljača Finnegana. Biskup McAreavey u obrazloženju ostavke je zapisao:

“Slijedeći medijska izvješća koja su poremetila i uzrujale mnoge ljude u biskupiji i šire, odlučio sam dati ostavku s trenutnim učinkom”, a zločine Finnegana opisao je kao “odvratne, neoprostive i neodržive”.

Kriza u Katoličkoj crkvi približava se vrhuncu

Nakon toga brat Mary McAleese odlučio je javno progovoriti o zlostavljanju koje je doživio kao dijete. Malachy Finnegan umro je 2002., a bio je optužen za seksualno zlostavljanje 12 dječaka i mladića. McAleese je pozvala na temeljitu istragu protiv pokojnog svećenika te svih onih koji su u to vrijeme obnašali odgovorne dužnosti u školi i biskupiji.

I dok Mary McAleese sada vodi bitku na dva fronta, u Vatikanu je nedavno održana opća skupština biskupa iz Latinske Amerike koja je pozvala četrdeset žena da sudjeluju u raspravi o položaju žena u Crkvi, što jasno pokazuje da unatoč svih otpora sve više jačaju snage koje se zalažu za preispitivanje dosadašnjeg podcjenjivačkog odnosa Katoličke crkve spram žena.

Chantal Götz, direktorica organizacije Glas vjere te izvršna direktorica Fidel Goetz fondacije, upozorila je da sve izraženiji protesti žena protiv zlostavljanja, uznemiravanja i nejednakosti “jasno ukazuju da su promjene nužne i žurne” te da se “kriza približava vrhuncu”. Zaključila je kako sve ukazuje da je “Katolička crkva na vrlo važnom raskrižju”.

Raspostranjeno izrabljivanje redovnica

Ožujsko izdanje časopisa Women’s Church World, dodatak vatikanskom dnevnom listu L’Osservatore Romano, objavilo je tekst o zlostavljanju časnih sestara u Katoličkoj crkvi. Vatikanski časopis osudio je široko rasprostranjeno izrabljivanje redovnica kao besplatnu ili jeftinu radnu snagu u rimokatoličkoj crkvi, zaključujući kako bi svećenici trebali prestati postupati s njima kao sa slugama.

Jedna je redovnica ispričala kako zna za časne sestre koje su imali doktorske studije u predmetima kao što su teologija, ali su morale raditi kao kuharice i spremačice.

Samo nekoliko žena obnaša danas više vjerske dužnosti u vatikanskoj hijerarhiji, uključujući i Barbaru Jatta, koja je prošle godine postala prva žena koja vodi vatikanske muzeje. Još nekoliko redovnica ima višu ulogu u vatikanskim kongregacijama koji se brinu o vjerskim pitanjima.

Dramatični pad utjecaja Katoličke crkve u Irskoj

Da se zahtjev za promjenama sve više širi potvrđuje svjetski pokret “metoo” koji se bori protiv zlostavljanja i seksualnog teroriziranja žena, ali i duboke promjene koje se događaju unutar Katoličke crkve. Kroz sve te zahtjeve, unatoč brojnih razlika, provlači se ista misao: Vrijeme je promjene.

U Irskoj, do nedavno najkonzervativnijoj katoličkoj državi, te promjene već su se dogodile. Rezultati istraživanja javnog mijenja pokazali su da većina irskih građana, njih 56 posto, traži da se ukine ustavna zabrana pobačaja, a samo 29 posto ispitanika protivi se ukidanju zabrane. Osim što je promjeni raspoloženja pridonijela spoznaja o štetnosti tog zakona po zdravlje i prava žena, na veliki zaokret i liberalizaciju raspoloženja utjecao je i niz skandala sa svećenicima koji su seksualno zlostavljali djecu. To je iz temelja uzdrmalo Katoličku crkvu u Irskoj te dovelo do dramatičnog pada njenog utjecaja.