Zašto je zapela odluka o smjeni šefice Centra koji je bio odgovoran za obitelj s Paga? Pokušali smo objasniti

Ministrica Murganić traži njezinu smjenu zbog propusta, ali stručnjaci misle kako nije kriva za mučni slučaj s Paga

28.02.2019., Zadar -   Vesna Burcul, ravnateljica Centra za socijalnu skrb Zadar. 
Photo: Dino Stanin/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Upravno vijeće Centra za socijalnu skrb u Zadru danas je ponovo odgodilo odluku o smjeni ravnateljice Vesne Burčul zbog mogućih propusta u radu nadležnog Centra koji su doveli do tragedije na Pagu. Smjenu gospođe Burčul zatražila je resorna ministrica Nada Murganić, i to dan nakon što je otac s balkona obiteljske kuće bacio svoje četvero djece. Ministrica je već tada tvrdila kako su u radu Centra koji je bilo zadužen za ovu obitelj uočeni propusti, a odgovornom je prozvala upravo ravnateljicu. S druge strane, gospođa Burčul i dalje ima podršku Hrvatske udruge za medicinsko pravo te nekoliko desetaka djelatnika zadarskog Centra za socijalnu skrb. Za slučaj da vam nije jasno zašto se odugovlači sa smjenom ravnateljice, kakve inspekcije i kontrole se trenutno događaju u Centru i zašto ministrica snažno inzistira na ostavci ravnateljice, evo kratkog pregleda najnovijih događaja.

1. Zašto je odgođena odluka o smjeni?

Upravno vijeće Centra za socijalnu skrb ranije danas javilo je kako još nisu donijeli odluku o smjeni ravnateljice centra Vesne Barčul. Prije nego što odluče u sudbini ravnateljice, potrebna su im dodatna pojašnjenja o nekim točkama izvješća, a rok za dostavu pismenog pojašnjenja je petak, rekla je je predsjednica Upravnog vijeća Marina Dujmović Vuković. Nakon što dobiju tražena pojašnjenja, zakazat će novu sjednicu. O sadržaju samog izvješća gospođa Dujmović Vuković nije mogla govoriti jer ono „nije za javnost”.

Upravno vijeće i jučer je raspravljalo o propustima u radu ravnateljice Burčul, no konačna odluka bila je odgođena za utorak jer su članovi Vijeća trebali proučiti izvješće o provedenom nadzoru nad radom Centra. Na propuste ravnateljice Burčul u slučaju s Paga ukazao je upravni nadzor, a na temelju toga njezinu smjenu zatražila je ministrica Murganić.

2. Što se neslužbeno doznaje o rezultatima stručnog nadzora?

Uz ovaj upravni nadzor, u Centru za socijalnu skrb u Zadru proveden je i stručni nadzor čiji rezultati su lagano počeli curiti u medije. Jutarnji list tako je neslužbeno doznao kako preliminarni rezultati stručnog nadzora nisu pokazali teške propuste socijalnih radnika u slučaju obitelji s Paga. Zaključeno je, navodno, kako je bilo pogrešaka i propusta, ali da one “nisu takvog karaktera da bi mogle teško teretiti socijalne radnike”. U slučaju da su socijalni radnici počinili lakše propuste, mogli bi biti kažnjeni novčano, od tisuću do pet tisuća kuna, ili opomenom.

Prema Jutarnjem listu, osim lakših propusta socijalnih radnika, nadzor je pokazao i da je došlo do pogrešaka drugih sustava, prije svega pravosuđa. U tom kontekstu spominje se kazneni postupak koji se zbog zlostavljanja najstarijeg djeteta, 18-godišnje kćeri koju je majka ozlijeđene djece dobila u prvom braku, vodio od 2013. do 2017. godine. Na pravosudne propuste ukazuje još jedna situacija iz 2013. godine, kada je Centar prvo predložio da se djecu privremeno izdvoji iz obitelji pa taj prijedlog ubrzo povukao. Odluka da se taj prijedlog povuče je, po nalazima stručnog nadzora, problematična, ali odluku da se djeca ne oduzmu roditeljima donio je sud, koji nije morao slušati mišljenje Centra, pa bi problem ponovo mogao biti u pravosuđu.

3. Što o svemu sada kaže ministrica?

Ministrica Murganić danas je rekla kako se o prijedlogu za utvrđivanje odgovornosti i razrješenje ravnateljice Burčul raspravlja samo na temelju nalaza upravnog nadzora koji je u ovlasti ministarstva i koji je završen te da se provodi stručni nadzor Komore socijalnih radnika u koji se ministarstvo neće upletati. Ministrica je istaknula kako je predložila smjenu ravnateljice na temelju uvida u upravni nadzor koji je u ovlasti ministarstva, jer je “prepoznala određene propuste u radu” za koje je, kako smatra, “odgovorna ravnateljica”, što je predložila Upravnom vijeću.

Rekla je kako će se Upravno vijeće danas u cijelosti upoznati s nalazom i mišljenjem upravnog nadzora, a ravnateljici će omogućiti uvid u taj nalaz i mogućnost da se o njemu pisano očituje. Na pitanje hoće li se složiti s rezultatom stručnog nadzora bez obzira na to kakav on bio, Murganić je odgovorila: “Naravno, ja se nemam tu što upletati jer nad stručnim radom nadzor radi Komora socijalnih radnika. Ministarstvo se neće upletati u stručni rad niti u stručnu procjenu komore, ali ministarstvo svakako ima obavezu omogućiti da se stručni rad u našim ustanovama provodi”, poručila je ministrica Nada Murganić.

3. Koja je razlika između stručnog i upravnog nadzora?

No, u čemu je uopće problem i čemu je razlika između upravnog i stručnog nadzora koji bi trebali odlučiti o sudbini ravnateljice Centra. Upravni nadzor je provela inspekcija Ministarstva demografije, i on je gotov. Upravni nadzor općenito provode ministarstva i druge državne upravne organizacije. Na temelju rezultata upravnog nadzora ministrica Murganić zatražila je smjenu ravnateljice, zbog toga što je “prepoznala određene propuste u radu” zadarskog centra, za koje krivi ravnateljicu.

Nešto drugo je stručni nadzor, čiji su neslužbeni preliminarni rezultati danas procurili u medije. Taj nadzor provodi povjerenstvo Komore socijalnih radnika, a njihov je posao ustanoviti jesu li zaposlenici zadarskog centra za socijalnu skrb svoj posao obavljali u skladu s pravilima struke i zakonima, jesu li u svom radu odgovorni i kompetentni te jesu li surađivali s ostalim institucijama koje su mogle uočiti probleme u obitelji s Paga. Voditeljica stručnog nadzora je Štefica Karačić, ujedno i predsjednica Udruge socijalnih radnika, koja nije htjela komentirati neslužbene rezultate nadzora. Premda ti rezultati nisu potvrđeni, na društvenim mrežama već su počele kritike onih koji smatraju da je u ovom slučaju strukovna kolegijalnost Udruge socijalnih radnika dovela do neobjektivnosti u ocjenjivanju rada zadarskih socijalnih radnika.

4. Kakav je zapravo situacija u Centru za socijalnu skrb u Zadru?

Nakon što se dogodila tragedija na Pagu, pažnja javnosti usmjerila se i na brojne druge skandale koji se već dugo događaju na području u nadležnosti zadarskog centra. Tri smijenjene ravnateljice u posljednjih desetak godina, jedan ravnatelj koji je se bogatio knjižeći isplate socijalne pomoći umrlim ljudima, mučan slučaj maloljetničke prostitucije koja je trajala godinama, teško narušeni međuljudski odnosi u samom Centru, slučaj incesta koji se događao u gradskom stanu te, na kraju, poražavajuće ocjene učinkovitosti zadarskog Centra za socijalnu skrb koje su donijele prethodne inspekcije, jasno govore o brojnim problemima.

Koliko je za to odgovorna Vesna Burčul, teško je zaključiti bez uvida u rezultate barem jednog nadzora. Gospođa Burčul je vršiteljica dužnosti ravnateljice postala u studenom 2014. godine, a u proljeće 2015. jednoglasnom odlukom Upravnog vijeća Centra imenovana je za ravnateljicu. Problemi zadarskog Centra traju znatno duže.

5. Kako su ozljeđena djeca?

Najteže stradala djevojčica, sedmogodišnjakinja koja je zbog teških ozljeda prebačena na odjel intenzivne njege zagrebačke bolnice Rebro, uspješno se oporavlja i tijekom današnjeg dana trebala bi biti prebačena na neki drugi odjel. Djevojčica već neko vrijeme komunicira s osobljem, a s obzirom na užasnu traumu koju je doživjela, na raspolaganju su joj i bolnički psiholozi. Neki mediji jučer su pisali kako je curica, kada je došla svijesti, navodno pitala za svoje sestre i brata, a kasnije je rekla i da bi htjela ići kući i vidjeti mamu. Ostalo troje djece još se oporavlja u općoj bolnici Zadar. Premda im je bolje, još se ne zna kada će izaći iz bolnice. U bolnici će dobiti psihološku pomoć, a u ravnateljstvu bolnice kažu da se već igraju na bolničkim hodnicima.

6. Što će biti s njima?

Još uvijek nije poznato što će biti s djecom nakon što završi njihovo liječenje, ali nije neizgledno da će svi zajedno biti smješteni u udomiteljsku obitelj. Postoji i mogućnost da djeca budu vraćena majci, ali ministrica Murganić je prije nekoliko dana rekla kako to baš i nije izgledno. „Majka uglavnom ne zna zašto se to dogodilo. Nije previše niti kritična prema toj situaciji. Po njezinom, dosad je bilo sve u redu. Ne mogu reći, majka sigurno ima topli odnos s djecom kao i svaka majka, ali ona nema kompetencije da, pogotovo sada u ovako teškoj i traumatiziranoj, situaciji preuzme njegu i brigu o djetetu. A o tome, hoće li ona i dalje imati skrb i roditeljsko pravo nad svojom djecom, o tome ne odlučuje centar, nego daje procjene, a zajedno sa svim drugim stručnjacima će odlučiti sud”, rekla je ministrica.