Zašto nam je važno što šef Vrhovnog suda i čelnica DORH-a misle o bijegu Zorana Mamića?

Je li ministar vješto iskoristio zvučna imena šefa Vrhovnog suda i šefice DORH-a da baci još malo prašine na prastari problem

FOTO: Vjekoslav Skledar

Od dvoje čelnih ljudi hrvatskog pravosuđa – predsjednika Vrhovnog suda RH Đure Sesse i glavne državne odvjetnice Zlate Hrvoj Šipek ministar pravosuđa Ivan Malenica zatražio je da mu pomognu riješiti problem s evidentnim rupama u hrvatskim propisima koje omogućuju pravomoćno osuđenim ljudima s dvojnim državljanstvom Bosne i Hercegovine da zbrišu u tu zemlju pred izrečenim kaznama. Neki bježe i od kaznenog progona.

Malenica je Đuri Sessi i Zlati Hrvoj Šipek uputio pismo kojim “očekuje njihovu daljnju suradnju”, obraća im se s velikim V, te doslovno od njih traži mišljenje, obećajući izmjene zakona, ako oni ocijene da je to potrebno.

Što će reći Sessa i Hrvoj Šipek?

Dakle, ministar pravosuđa obraća se čelniku Vrhovnog suda RH koji je, bez obzira što još uvijek na toj funkciji, dobio signal da neće biti ponovno izabran, te šefici DORH-a čiji su podređeni samo jedna od stranaka u sudskom postupku.

Ministar im piše svega dva dana nakon što su iz njegovog ministarstva taj isti Vrhovni sud i DORH praktično prozvani zbog omogućavanja bijega Zoranu Mamiću. S Vrhovnog suda uzvratili su oštrim reagiranjem u kojem su članovi izvršne vlasti zamoljeni praktično da im se ne obraćaju.

Danas i Sessa i Zlata Hrvoj Šipek uljuđeno poručuju da će ministru pismeno odgovoriti. Istovremeno pravosudni krugovi su šokirani ministrovim potezom.

Mogu li suci komentirati zakone?

Brojni pravni stručnjaci s kojima smo razgovarali o ministrovom pismu ukazuju da suci ni ne smiju komentirati zakone po kojima sude, a to isto ne bi trebali raditi ni državni odvjetnici. Osim toga podsjećaju da su zakonska rješenja i sporazumi koji su kumovali bijegu Zorana Mamića šuplji su već godinama, pa do sada nikome nije palo na pamet da ih popravi.

Dapače, ono što je prije par dana napravio Zoran Mamić, bivši trener Dinama, godinama ranije napravili su i tajkun Miroslav Kutle, liječnik Ognjen Šimić, poduzetnik Drago Tadić, Branimir Glavaš kao i još brojni manje zvučni tipovi koji su imali problema sa zakonom u Hrvatskoj.

Višegodišnji propuh u propisima

Iako, dakle, Hrvatska s BiH ima i Sporazum o izručenju i Sporazum o suradnji u kaznenim stvarima, oni su, kao uostalom i domaći Zakon o kaznenom postupku, te Zakon o dvojnom državljanstvu puni rupa što ih vješti okrivljenici, s još vještijim pravnim zastupnicima, obilato koriste.

Ovdje, istine radi, valja reći da i bosansko-hercegovačko pravosuđe čupa kosu zbog bjegova njihovih okrivljenika s dvojim državljanstvom u BiH.

Treba li nam novi Lex Mamić?

Volje da se ovaj problem riješi, od strane dvije države nije bilo previše. Nekima je možda ovakva situacija i odgovarala.

Tražiti sada način da se donese neki novi “Lex Mamić” i da te izmjene sugeriraju samo Đuro Sessa i Zlata Hrvoj Šipek, u najmanju ruku je neobičan potez kojeg je na poguranac premijera Andreja Plenkovića poslušno povukao ministar Malenica.

Osobno sam uvjerena da ima još puno pravnih stručnjaka u Hrvatskoj čije bi mišljenje trebalo zanimati aktualnog ministra pravosuđa. Ili je zvučna imena čelnih osoba Vrhovnog suda i DORH-a mladi ministar samo vješto iskoristio da prikaže privid želje za rješavanjem prastarog problema.