Zašto ova misteriozna crna aktovka slijedi američkog predsjednika kamo god krene

Aktovka sadrži sve potrebno da američki predsjednik odobri nuklearni napad

FOTO: wikipedia

Crna kožna aktovka, prozvana “Football”, kao referenca na američki nogomet, sadrži najčuvanije stvari kojima američki predsjednik može odobriti nuklearni napad daleko od zapovjednih centara poput situacijske sobe u Bijeloj kući i ide svagdje gdje i američki predsjednik, piše Business Insider.

Službenog naziva “predsjednikova hitna torba”, ovu aktovku nesofisticiranog izgleda nosi jedan od pet vojnih pomoćnika i uvijek je na dohvat ruke vrhovnog zapovjednika.

Prema Billu Gulleyu, bivšem direktoru vojnog ureda u Bijeloj kući, torba ne sadrži crveni gumb za aktivaciju nuklearnog oružja, već četiri stavke. Prva je crna knjiga o nuklearnim opcijama na 75 stranica tiskana crno-crvenom tintom.

https://www.youtube.com/watch?v=fZSUJXA5ZD0

Torba sadrži 4 stvari

Još jedna crna knjiga od 10 stranica sadrži povjerljiva mjesta na kojima se nalaze sklonište za predsjednika. Jedna omotnica sadrži 10 stranica uputa o tome kako upravljati “Hitnim sistemom prijenosa” (EBS), a torba sadrži i indeks karticu sa šiframa za autentifikaciju.

Ponekad se može vidjeti i antena koja viri iz aktovke, što sugerira da unutra možda postoji i komunikacijska oprema.

Nadimak nogomet dolazi iz kodnog imena “dropkick” (vrsta udarca), za tajni nuklearni rat, prema bivšem američkom ministru obrane Robertu McNamari.

Pomoćnici su s torbom jurili za Clintonom

Vojni pomoćnici odabrani da nose aktovku osposobljeni su da u svega nekoliko minuta pripreme predsjednika za nuklearni napad.

Prema Pattersonu, neki Clintonovi pomoćnici su trčali za njim noseći torbu tešku 20 kilograma, dok je predsjednik džogirao oko Bijele kuće.

Smrtonosna prtljaga prvi puta se pojavila za vrijeme Kennedyjeve administracije, ubrzo nakon Kubanske krize 1962. godine.

Prvi put se pojavila kod Kennedyja

Najboljim američkim obavještajcima odmah je postalo jasno da predsjednik treba neograničen pristup nakon što je Kennedy postavio pitanja Vijeću za nacionalnu sigurnost o nuklearnom napadu.

Pitanja koja je Vijeću za nacionalnu sigurnost postavio Kennedy
Pitanja koja je Vijeću za nacionalnu sigurnost postavio Kennedy A Constucted Peace: The Making of the European Settlement/Marc Trachtenberg

 

Zanimalo ga je mora li konzultirati ministra obrane i vojne čelnike ako se odluči za pokretanje nuklearnog napada protiv komunističkog bloka. Upitao se i što bi trebao reći vojnim čelnicima da pokrenu nuklearni napad i kome bi se obratila osoba koja bi dobila njegove upute.

53 godine kasnije, redovito ažurirana torba predstavlja nevjerojatnu vojnu moć i ogromnu odgovornost koja prati američkog predsjednika, zaključuje Business Insider.