Zašto predsjednica ne izlazi s kandidaturom i što stoji iza novog, snažnog udara na premijera

Kontekst teške izjave: 'Plenković je razdijelio onaj najčišći dio Hrvatske, koji je s Tuđmanom krenuo u stvaranje države'

03.05.2019., Vukovar - U prostorijama Franjevackog samostana Vukovar svecano je otvoren Franjevacki muzej, koji je obnovljen i uredjen kroz projekt Integracije kulturne i povijesne bastine Franjevackog samostana u turisticku ponudu grada Vukovar. Predsjednik Vlade Andrej Plenkovic, predsjednica RH Kolinda Grabar-Kitarovic Photo: Davor Javorovic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Utrka za Pantovčak se, kako se i očekivalo, nastavlja komplicirati. Hrvatska konzervativna stranka, čija je članica Ruža Tomašić, političarka koja je na europskim izborima dobila najviše preferencijskih glasova, donijela je odluku o tome da neće podržati Kolindu Grabar-Kitarović za drugi mandat.

Njima su se uskoro svojim izjavama pridružili i ostali članovi platforme Suverenista, koja je s 8,52 posto glasova na europskim izborima bila prva do HDZ-a i SDP-a. Uz to, potencijalni predsjedničin protukandidat Miroslav Škoro je, pak, u subotu na koncertu više izvođača na Poljudu dobio delirične ovacije. Nakon “Ne dirajte mi ravnicu” publika ga je pozvala na bis na kojem je otpjevao svoju vjerojatno najpolitičniju pjesmu “Sude mi”.

Da nema špekulacija o njegovoj kandidaturi, koje i sam Škoro pothranjuje neodređenim izjavama, bila bi to možda obična koncertna večer, ovako se mnogi pitaju znači li ovakav prijem s tribina vjetar u leđa odluci o kandidaturi za mjesto predsjednika države. Novinari su Škoru prije izlaska na pozornicu pitali nastupa li predsjednički kandidat. “Zasad ne. Nastupa Miroslav Škoro, kantautor iz Višnjevca”, kazao je čovjek koji – zasad – nije predsjednički kandidat.

“Korektni odnosi”, ili “nije saveznik”

U političkim krugovima je danas snažno odjeknula i konstatacija neimenovanog izvora iz kruga predsjedničinih suradnika koji je za Jutarnji list, između ostalog kazao: “Zoran Milanović razdijelio je Hrvatsku na pola, a Andrej Plenković razdijelio je onaj najčišći dio Hrvatske, koji je s Tuđmanom krenuo u stvaranje hrvatske države. On je od sebe odcijepio dio Tuđmanovog HDZ-a. Plenković nije saveznik Kolinde Grabar-Kitarović”.

Telegramovi izvori bliski predsjednici, međutim, uvjeravaju da su ona i premijer Andrej Plenković “u korektnim odnosima”. Čini se da je na tom tragu (dakle, na tragu korektnih, a ne sjajnih ili užasnih odnosa) i govor predsjednice na današnjem Danu poduzetnika u zagrebačkom Westinu. Grabar-Kitarović je istaknula “dvije odlične vijesti”, rast BDP-a u prvom kvartalu od 3,9 posto i podizanje kreditnog rejtinga od strane agencije Fitch, ali je konstatirala i kako Hrvatska loše stoji u razvoju ljudskih potencijala i prijavama intelektualnog vlasništva, te kako, unatoč spremnosti i volji za reforme, postoji “još puno prijetnji i mekanih i trusnih temelja”.

Čekanje do rujna

Plenković i Grabar-Kitarović bi se, prema neslužbenim informacijama, trebali susresti već ovoga tjedna, na redovitom sastanku na kojem sudjeluje i predsjednik Sabora Gordan Jandroković. Na sastanku će se razgovarati o pripremama sjednice Vijeća za obranu, a hoće li netko od njih troje povući i pitanje predsjedničke kandidature Kolinde Grabar-Kitarović – ne zna se. Iz HDZ-a se u posljednje vrijeme da čuti nezadovoljstvo predsjedničinim otezanjem s objavom njene kandidature za drugi mandat. U toj stranci se boje mogućnosti da ona u posljednji trenutak odustane i time ostavi stranku bez kandidata nekoliko mjeseci prije predsjedničkih izbora.

Izvori bliski Pantovčaku ne očekuju, međutim, da će Grabar-Kitarović objaviti svoju kandidaturu prije rujna. Tako je, tvrde na Pantovčaku, postupio i bivši predsjednik Stjepan Mesić kada je išao po drugi mandat, koji je uvjerljivo osvojio.

Raščišćavanje u HDZ-u

Iz neslužbenih razgovora može se zaključiti da Kolinda Grabar-Kitarović odgađa javno potvrditi svoju kandidaturu iz nekoliko razloga. S jedne strane, ne želi se dovesti u situaciju da već sad bude u punom predizbornom zamahu i da se od nje očekuje komentar baš svega što se zbiva. Čini se, međutim, i da želi pričekati da se najprije (barem dijelom) raščisti situacija u HDZ-u, stranci uz čiju bi se potporu trebala kandidirati.

Stanje u HDZ-u se zakompliciralo nakon izbora za Europski parlament jer stranka nije ostvarila planirani rezultat, dobili su samo četiri mandata i pali ispod 23 posto glasova i trenutno se nalaze u fazi lova na “crne labudove”, odnosno, u raščišćavanju priče oko navodne sabotaže za koju se tvrdi da je razlog lošijeg rezultata HDZ-a.

Smirivanje?

Izbori za EU parlament pokazali su i da je velik postotak glasova otišao strankama koje su desnije od HDZ-a. Najveći dio, štoviše, baš Suverenistima koji su upravo najavili kako neće podržati Grabar-Kitarović (Hrvoje Zekanović iz Hrasta je izričito kazao kako će se potruditi da ona ne dobije drugi mandat). Na Pantovčaku su svjesni da predsjednica ne može dobiti još pet godina na mandata samo uz potporu HDZ-a, čak i ako HDZ povuče znatno bolje od 22,7 posto, koliko su osvojili na izborima za Europski parlament. Stoga ih izjave Suverenista zasigurno nisu ostavili ravnodušnima. Ipak, zasad ih tretiraju samo kao neposrednu posljedicu netom završenih izbora.

“Čekajmo da se stvari malo smire”, jedan je od neslužbenih komentara na primjedbu da predsjednica gubi potporu desnice. Očito je da očekuju da će se situacija promijeniti do jeseni, kada Grabar-Kitarović navodno planira objaviti da ide po drugi mandat. No, ako se Miroslav Škoro doista kandidira, a svoje ambicije tijekom ljeta otkrije i Milanović, pritisak će još tijekom ljeta postati sve neizdrživiji. Nije, naime, nemoguće zamisliti da će anketne brojke za one koji potvrde kandidaturu krenuti rasti, što bi, opet, moglo povećati i nervozu oko cijele situacije u HDZ-u. Dakle, predsjednicu i premijera bi, bez obzira na “korektne odnose”, moglo čekati vrlo sadržajno ljeto.