Zašto se HDZ naglo i nenadano predomislio oko proglašenja gospodarskog pojasa na Jadranu?

HDZ najavljuje žurno proglašenje gospodarskog pojasa, a sve donedavno su sumnjali da od toga ima ikakve koristi

Sredinom prošlog desetljeća, zaštita Jadranskog mora bila je prvorazredno političko pitanje: zbog zaštićenog ekološko-ribolovnog pojasa vlada je u pomoć pozivala oporbu, u Banskim dvorima sastančilo se po cijele dane, a u Saboru žustro raspravljalo. U jednom trenutku, ZERP se čak bio ispriječio između Hrvatske i članstva u Europskoj uniji.

Zbog pritiska Bruxellesa i EU država – među ostalim, Italije – još je Vlada Ive Sanadera odlučila da se ZERP neće primjenjivati na članice Europske unije. Desetljeće kasnije, situacija je posve drugačija: država koja je nekad bila među žešćim kritičarima hrvatskog proglašenja ZERP-a, sada od hrvatske Vlade očekuje da na Jadranu proglasi isključivi gospodarski pojas (IGP).

Iznenađujuća najava iz HDZ-a

Talijanski ministar vanjskih poslova Luigi Di Maio bio je u ponedjeljak u Zagrebu gdje je s hrvatskim kolegom Gordanom Grlićem Radmanom razgovarao i o ovoj temi. Italija je pokrenula postupak proglašenja pojasa na svom dijelu Jadrana, pa se nada da će i Hrvatska učiniti isto. Iz HDZ-a su potom najavili brzopotezno proglašenje gospodarskog pojasa, do kraja ovog zasjedanja Sabora – dakle, u roku od par tjedana.

Najava Branka Bačića, uime Kluba zastupnika HDZ-a, bila je prilično neočekivana. Donedavno nije bilo nikakve naznake da vladajuća stranka i Vlada imaju takve namjere.

Na 58 stranica programa Vlade za ovaj mandat – u dokumentu starom tek nekoliko mjeseci – gospodarski pojas uopće se ne spominje (spomenut je samo ZERP koji je proglašen još 2003. godine). Osim toga, u Banskim dvorima su, čini se, još prije samo mjesec dana smatrali da nema previše razloga da Hrvatska proglašava isključivi gospodarski pojas na Jadranu.

Skoro sva prava u ZERP-u

Sa sjednice 22. listopada, Vlada je Saboru poslala mišljenje o inicijativi oporbenog Mosta da se proglasi gospodarski pojas. U tom dokumentu Vlada potvrđuje da Hrvatska ima pravo proglasiti isključivi gospodarski pojas, ali pritom i tumači da već i sada, kroz postojeći ZERP, ostvaruje gotovo sva ključna prava na ovom dijelu Jadrana, a da neka koja bi dobila kroz gospodarski pojas baš i nisu posebno isplativa.

“Republika Hrvatska već sada ostvaruje u Jadranu, kroz pravni režim ZERP-a i kroz režim epikontinentalnog pojasa (na morskom dnu i podzemlju), sve sadržaje isključivog gospodarskog pojasa osim onih koji se odnose na pravo na izgradnju umjetnih otoka i pravo na proizvodnju energije korištenjem mora, morskih struja i vjetrova”, piše u dokumentu. Vlada se pritom poziva na izvješće Ministarstva vanjskih i europskih poslova iz 2017. godine u kojem se analizira što Hrvatskoj nosi ZERP i koja bi bila razlika da se proglasi isključivi gospodarski pojas.

Ima li uopće koristi?

Analizirajući pravo na proizvodnju energije korištenjem mora, morskih struja i vjetrova – uz umjetne otoke, jedino pravo koje Hrvatska nema kroz ZERP – “ukazuje se da za sada, uzimajući u obzir postojeću tehnologiju i učinkovitost proizvodnje energije iz tih izvora, ne postoji ekonomska ni druga isplativost posezati za tim izvorima energije”.

“Tako, studija o troškovima i koristima proglašenja gospodarskih pojaseva u Sredozemlju ukazuje na to da zbog iznimno male razlike u plimi i oseki u cijelom Sredozemlju nije zamislivo da će uporaba snage plime i oseke biti iskoristiva. Jednako tako ni uporaba snaga valova najvjerojatnije neće biti značajnije iskoristiva u budućnosti”, objašnjava se, među ostalim, u mišljenju koje je Vlada poslala Saboru.

O Don Quijotu i vjetrenjačama

Vlada, koji vodi predsjednik HDZ-a, dakle, sumnja u to da Hrvatska može iskoristiti snagu plime, oseke i valova, i zaključuje da ne postoji ekonomska niti druga isplativost da država posegne za tim izvorima energije. Današnji šef Kluba zastupnika HDZ-a Branko Bačić svojedobno je bio još eksplicitniji.

“Doduše ne možemo primjerice iskorištavati energiju vjetra, dizati vjetrenjače, ali (…) i ova rasprava danas ovdje ustvari mi sliči na borbu protiv vjetrenjača, Don Quijote borbu i da od ove rasprave velike koristi za RH nema. Nema iz razloga što proglašenje isključivog gospodarskog pojasa u odnosu na ZERP a to je, čini mi se govorila i gospođa državna tajnica, ništa Hrvatskoj u bitnome ne pridonosi”, tumačio je (prema saborskom transkriptu) Bačić u travnju prošle godine u sabornici. Danas Bačić, kako smo spomenuli, najavljuje hitro proglašenje pojasa.

Zašto se HDZ predomislio

Što se promijenilo? Detaljnija pojašnjenja – o tome što bi nam donio IGP te postoji li možda rizik od zaoštravanja odnosa sa Slovenijom, s kojom nemamo riješeno granično pitanje – zatražili smo od Ministarstva vanjskih i europskih poslova. Odgovor zasad nismo dobili.

Stoga se može jedino pretpostaviti što stoji iza ovake neočekivane žurnosti vladajuće stranke. Možda je riječ tek o nastojanju da preduhitre očekivane žestoke kritike iz oporbe da je Italija, eto, proglasila gospodarski pojas, a HDZ-ova Vlada to nije u stanju učiniti?