Zašto se svi boje zabrane letenja nad Ukrajinom? Bivši ministar obrane analizira za Telegram

Kotromanović ne vjeruje da će NATO uvesti no-fly zonu, kaže da bi to bio uvod u nešto što je nemoguće i predvidjeti

22.07.2020. Zagreb- Bivski ministar obrane Ante Kotromanovic."nPhoto: Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL
FOTO: Boris Scitar/Vecernji list/PIXSELL

Bivši ministar obrane Ante Kotromanović ne vjeruje da će NATO donijeti odluku o zoni zabrane letenja nad Ukrajinom, o čemu se raspravlja na sastanku šefova diplomacija zemalja članica u Bruxellesu.

“Sad jesu drugi ljudi tamo, ali poznavajući one iz mog vremena, ne vidim tko bi se usudio donijeti takvu odluku i potpuno zaustaviti sve letove iznad Ukrajine”, kaže Kotromanović, smatrajući potpuno nezamislivim da iznad Ukrajine gledamo “zajedničke manevre” F-16, te ruskih Suhoja i MIG-ova.

Bude li zračnih sukoba, NATO bi morao ući i na teren

Kotromanović kaže kako bi volio da NATO pokaže odlučnost prema zbivanjima u Ukrajini, ali smatra da bi no-fly zona bila uvod u značajnu eskalaciju sukoba. “Mislim, što bi to značilo za sve nas? Radilo bi se o početku sukoba s ruskim zračnim snagama”, kaže Kotromanović, pa onda pokušava gledati malo dalje u takvu verziju budućnosti.

“Ako dođe do zračnih sukoba, ne vidim razloga da NATO ne uđe u Ukrajinu sa svojim snagama. Ali, stvarno mislim da se to neće desiti, to bi bilo… Sukob NATO saveza i Rusije bi bio put u nešto što je nemoguće i predvidjeti u što bi se moglo izroditi. Vidjeli smo što se zbiva u Zaporižju ovih dana…”, priča bivši ministar i istaknuti zapovjednik iz Domovinskog rata.

“Sad je kasno…”

Rusi se, smatra, sigurno ne bi složili sa zonom zabrane letenja. “Oni su stavili šapu nad Ukrajinom i jednostavno smatraju da je to zona njihovog interesa u svakom smislu, što si i pokazali agresijom koju su pokrenuli prije devet dana”, kaže Kotromanović.

Na pitanje što NATO uopće u takvoj situaciji može napraviti, odgovora trpko: “Mislim da je sad kasno…”. Pa nabraja kako su se EU i Zapad solidarizirali s Ukrajinom i kako će uvedene sankcije sigurno uzdrmati rusko gospodarstvo, pa i srušiti neke njegove grane. “Ali, gledajući kroz povijest, Rusi su prolazili već kroz takve, teške situacije i oni će svoju armiju uvijek držati visoko operativnom. Uostalom, vojska im je, uz energente, jedini veliki adut koji imaju”, smatra bivši ministar.

Ukrajnici imaju dobru taktiku

On smatra da rat može zaustaviti isključivu Putin, svojom odlukom ili da se dogodi da se pozicija na terenu ne mijenja dosta dugo. Naravno, moguće je i da na pregovorima Zelenskij prihvati uvjete mira koji bi donekle zadovoljili obje strane.

“Ruska ideja o Blitzkriegu očito nije uspjela. Ukrajinci imaju dobru taktiku, pozvali su narod na opći otpor i to je za Ruse sad problem. Moraju se boriti za svaki grad, ako ga samo prođu, udarit će ih s leđa”, analizira Kotromanović i prognozira dugotrajan i krvav sukob koji bi mogao potrajati i mjesecima.

Ruska prednost je i pristup zalihama

Rusija će, smatra, ići do kraja i poziva se na posljednje izjave Vladimira Putina i ministra obrane Sergeja Šojgua da se neće zaustavljati dok ne ispune sve ciljeve. Pritom dodaje kako je ruska prednost i ta što su im otvoreni svi smjerovi prema Rusiji i neće imati problema sa zalihama, što se teško može reći za Ukrajince.

Na pitanje o tome što uopće NATO i Zapad mogu napraviti da pomognu zemlji pod takvom agresijom, Kotromanović prvo konstatira kako su svi zakasnili u reakciji. A onda kaže kako bi, hitno (“jučer!”), trebalo slati Ukrajini veće količine protuoklopnih sredstva dugog (do 4 km) i kratkog dometa, te protuzračnu obranu barem kratkog dometa.