Zašto se u aferi Poreznica spominje i ime savjetnika predsjednice RH (i još 10 stvari o slučaju šefice Porezne)

USKOK je prisluškivao osumnjičene pa su snimili zanimljive razgovore

02.10.2012., Zagreb - Ravnateljica Porezne uprave Nada Cavlovic Smiljanec. 
Photo: Patrik Macek/PIXSELL
FOTO: PIXSELL/PIXSELL

Protiv bivše šefice Porezne uprave Nade Čavlović Smiljanec USKOK je jučer podignuo optužnicu zbog “počinjenja kaznenih djela trgovanja utjecajem, zlouporabe položaja i ovlasti, poticanja na zlouporabu položaja i ovlasti te poticanja na trgovanje utjecajem”, a uz nju optuženi su još osječki poduzetnik Željko Biloš i bivša pročelnica tamošnje Porezne uprave Ružica Kovačević.

“Ja sam i prije, dok sam bila ravnateljica Porezne uprave, i kada sam dala ostavku na to mjesto, kada je proširena istraga na mene, rekla da nisam kriva i da ne poznajem tog poreznog obveznika i da nisam trgovala utjecajem”, rekla je Čavlović Smiljanec jučer za Dnevnik Nove TV. “Samo ću reći da za svaku radnju u životu mora postojati motiv, a koji je motiv ovdje bio da izlažem sebe i svoju obitelj? Godinu dana sam pod istragom, nije jednostavno da bih pogodovala nekome koga u životu nisam nisam vidjela, tko mi nije ni prijatelj ni rođak. Koji je motiv? Motiva nema”, dodala je bivša šefica Porezne.

Službeno se to zove – trgovanje utjecajem

Podsjetimo, Čavlović Smiljanec optužena je da je uz pomoć Kovačević zaustavila ovrhu nad Biloševom tvrtkom OLT, čime je oštetila državni proračuna za gotovo 9,5 milijuna kuna. Tijekom istrage USKOK je ovaj trojac i prisluškivao, o čemu je jučer Telegram opširno izvijestio, a neki od sugovornika u njihovim razgovorima u najmanju su ruku vrlo zanimljivi javnosti. Donosimo stoga kratak pregled cjelukupne afere, kao i što su tijekom prisluškivanih razgovora rekli visokopozicionirani sugovornici optuženih, koji će svoje tvrdnje vjerojatno morati objasniti i sudu.

1. Ivan Vrdoljak, aktualni ministar gospodarstva

“Nada Čavlović Smiljanec rekla je da nema problema. Obećala je da će reći pročelnici Porezne uprave u Osijeku da pričeka”, javio je 5. rujna 2012. godine u 17.17 sati aktualni ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak osječkom poduzetniku Bilošu. Ako optužnica protiv Čavlović Smiljanec zbog sudjelovanja u nezakonitom oprostu gotovo 9,5 milijuna kuna poreznih dugovanja Biloševoj tvrtki OLT iz Osijeka, u čemu je ključnu ulogu imala Ružica Kovačević, bude potvrđena, ministar Vrdoljak morat će ovaj razgovor objasniti i javno, na sudu.

Ivan Vrdoljak
Ivan Vrdoljak PIXSELL/PIXSELL

2. Mate Radeljić, aktualni savjetnik predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović za unutarnju politiku

Radeljić je u to vrijeme bio na čelu Osječke televizije, koja je bila u Biloševom vlasništvu. On je navodno prenosio Ružici Kovačević i Nadi Čavlović Smiljanec zahtjeve Biloša da mu se obustavi ili odgodi naplata poreznog duga.

Mate Radeljić
Mate Radeljić PIXSELL/PIXSELL

3. Biljana Borzan, zastupnica u Europarlamentu iz redova SDP-a

“Nazvao me Mate Radeljić i zamolio da predstavnicima OLT-a zakažem sastanak kod Ružice Kovačević, što sam i učinila”, potvrdila je u svom svjedočenju Borzan. Preko nje je tako Biloš također tražio oprost poreznih dugovanja.

Biljana Borzan
Biljana Borzan PIXSELL/PIXSELL

4. Marin Pajić, pomoćnik direktora za gospodarske djelatnosti Osimpexa

Osimpex je tvrtka koja je također bila u Biloševom većinskom vlasništvu. “Zvala je neka iz Porezne uprave i pitala hoćete li platiti ili da izda negativno rješenje”, javio je Pajić Bilošu 3. srpnja 2012. godine. Idućeg dana Radeljić mu javlja da je na čelo Porezne uprave u Osijeku došla Ružica Kovačević, a Biloš zatim Pajiću tvrdi da će “ona biti super normalna osoba za njih”.

5. Nisu bili svjesni da su zahtjevi koje prenose nezakoniti?

Svi su oni prosljeđivali Biloševe zahtjeve Nadi Čavlović Smiljanec i Ružici Kovačević, ali optužnicom nisu obuhvaćeni. USKOK naime smatra da im Biloš nije govorio istinu o poslovanju OLT-a pa su bili uvjereni da sudjeluju u spašavanju radnih mjesta te osječke tvrtke. “Bili su motivirani isključivo željom da spriječe odlazak OLT-a u stečaj te nisu bili svjesni da su zahtjevi što ih prenose nezakoniti”, piše u optužnici.

6. Koliko je Biloš zapravo dugovao?

Porezni dug OLT-a je u to vrijeme (između srpnja 2012. i svibnja 2013. godine) iznosio 8,3 milijuna kuna, i to samo po osnovi kamate. Ukupno je Bilošu trebalo biti ovršeno gotovo 27,2 milijuna kuna.

Željko Biloš
Željko Biloš PIXSELL/PIXSELL

7. Uloga Nade Čavlović Smiljanec

Prvotno se činilo da će Ružica Kovačević uspjeti zaustaviti naplatu poreznog duga jer je početkom srpnja 2012. godine naložila svojim službenicima da zastanu s izradom rješenja o ovrsi. No, 24. srpnja Porezna uprava je ipak donijela rješenje da se OLT-u plijene novčana sredstva, a tada se uplela Čavlović Smiljanec. Na njezin poseban zahtjev Kovačević je zatražila da se rješenje ne šalje FINA-i, da ne bi bila realizirana ovrha. Traženo je i da se nastavi s obradom već ranije odbačenog zahtjeva za otpis poreznog duga s osnove kamata. Time je OLT-u omogućeno da sve do otvaranja predstečajne nagodbe u svibnju 2013. godine nastavi s financijskim poslovanjem preko svojih računa, dok je istovremeno država onemogućena u realiziranju ovrhe u iznosu većem od devet milijuna kuna.

8. S kim je još Biloš razgovarao?

Biloša je USKOK tajno snimio i kako o svojim poreznim problemima razgovara još i s Josipom Petrovićem, tadašnjim članom Uprave Ine, te Hrvojem Pezićem, predsjednikom Uprave HOK osiguranja.

9. Kad je USKOK pokrenuo istragu?

Istragu protiv Čavlović Smiljanec USKOK je otpočeo sredinom travnja 2014. Krajem istog mjeseca ona je podnijela neopozivu ostavku na mjesto ravnateljice Porezne uprave i pomoćnice ministra financija, navevši kao razlog podmetanja i opstrukcije koji su, kako je tvrdila, dolazili od pojedinaca iz Ministarstva financija.

10. Kakve veze u ovom slučaju imaju Linić i Milanović?

Slavko Linić smijenjen je s funkcije ministra financija zbog afere ‘Spačva’, kojom je, kako se smatra, oštetio državu za 27 milijuna kuna. Linić je ministarskom foteljom platio tek nekoliko dana nakon što je ostavku podnijela Čavlović Smiljanec, a ono što je najzanimljivije je što je upravo Čavlović Smiljanec bila ta koja je premijeru Zoranu Milanoviću prijavila aferu ‘Spačva’. Po nekim informacijama bivša šefica Porezne uprave otpočetka je znala za tu aferu i za sporne procjene zemljišta. Linić je tada otvoreno rekao da premijer štiti Čavlović Smiljanec, što je Milanović opovrgnuo.

Slavko Linić i Nada Čavlović Smiljanec
Slavko Linić i Nada Čavlović Smiljanec PIXSELL/PIXSELL

11. Ekspresno aktiviranje saborskog mandata

Čavlović Smiljanec je odmah nakon davanja ostavke na mjesto šefice Porezne uprave rekla da će aktivirati svoj zastupnički mandat, što je i napravila, pa je od svibnja 2014. ponovno saborska zastupnica SDP-a. No, na zahtjev DORH-a Sabor joj je već krajem svibnja iste godine skinuo imunitet.