Zašto si policija radi takav urnebesno loš PR s maltretiranjem novinara?

Teško je pratiti pokušaje opravdanja posljednjih dana. Osobito ako se sjetimo da je od zadnje blamaže prošlo tek pola godine

U trenutku kad je u ponedjeljak 16. rujna uhićen, Gordan Duhaček baš je bio krenuo na međunarodni novinarski seminar koji organizira njemačka savezna pokrajina Saska. I bez tog, za hrvatski pravosudni sustav nezgodnog detalja, razne međunarodne asocijacije ionako bi doznale za teško razumljiv slučaj uhićenja na aerodromu, zbog blesave pjesmice objavljene na društvenim mrežama.

Ministar Davor Božinović jučer je promptno reagirao, izjavivši kako Duhaček “nije priveden zbog objava na Twitteru, već zato što se nije odazvao na poziv policije”. Pojasnio je kako je do cijelog slučaja došlo zato što novinar nema prijavljeno prebivalište u Republici Hrvatskoj. Taj bi argument mogao djelovati posve uvjerljivo, da se Gordan Duhaček, znajući da ga traže, dan ranije nije sam prijavio u policijsku postaju u Heinzelovoj ulici. Službeniku na šalteru kazao je kako u ponedjeljak, za kada mu je stigao poziv, ide na put te je pitao što mu je činiti. Tamo su mu, tvrdi, kazali kako slobodno može krenuti, da bi ga zatim uhitili na aerodromu. Policija je danas priznala da se to dogodilo no problem je, doista pišu u službenom priopćenju, u tome da je Duhaček došao u nedjelju.

Od prošle PR katastrofe nije prošlo ni pola godine

Dok je u utorak ujutro davao novu izjavu, novinari su pitali ministra Božinovića je li moguće da policija jučer nije govorila istinu, odnosno da ga je krivo informirala. “U to ne želim vjerovati”, kratko je kazao. Prema svemu sudeći, slučaj će završiti novom blamažom policije.

Ta nova PR katastrofa hrvatske policije još je teže razumljiva, ako se prisjetimo da je od slične jedva prošlo pola godine. Početkom ožujka, dva uniformirana policajca upala su u redakciju portala Net.hr kako bi legitimirala novinarku Đurđicu Klancir, i to na zahtjev odvjetnika moćnog župana koji je protiv nje planirao podići tužbu.

Na kraju je policijski sindikat kazao da policija laže

Klancir je to objavila na Facebooku, i brzo uzbunila javnost i medije, koji su se uglavnom složili kako u demokratskim društvima nije normalno da policija upada građanima na radna mjesta i legitimira ih. Reagirali su i profesori ustavnog prava iz Zagreba, Osijeka i Rijeke, unisono potvrđujući kako je tom policijskom akcijom prekršen Ustav.

Visokorangirani policajci danima su urnebesnim argumentima pokušavali opravdati kako je skroz normalno, i uobičajeno, da policija na zahtjev nečijeg odvjetnika, hoda po kancelarijama i legitimira ljude. Na kraju ih je demantirao i Sindikat policijskih službenika, tražeći ostavku glavnoga ravnatelja Nikole Miline zbog korištenja policije u političke svrhe. “Policiju se koristilo kao produženu ruku politike za zastrašivanje novinara na temelju dopisa odvjetnika lokalnog političara koji je iz redova vladajuće stranke”, jasno su rekli iz Sindikata, i potvrdili kako je policija tražene podatke mogla dobiti iz Informacijskog sustava MUP-a.