Zašto su šefovi Ćelića prozivali za nepravilnosti ako je, kako sud tvrdi, jurio na zadatak?

Sad kad je bivši zamjenik šefa policije oslobođen, važno je podsjetiti na istupe njegovih nadređenih - Miline i Božinovića

Bivši ravnatelj policije Josip Ćelić, doznalo se u petak, oslobođen je prekršajne odgovornosti za jurnjavu kroz selo Briševo kraj Zadra. Sud je tijekom postupka utvrdio da će Ćelić jurio jer je bio na službenom zadatku. U tom slučaju, naime, policijski službenik prema Članku 150. Zakona o sigurnosti prometa na cestama može prekoračiti brzinu vožnje i ne biti kažnjen. To je prihvatio i zadarski prekršajni sud zbog čega Ćelić nije kriv jer je vozio brzinom od 160 kilometara na sat kroz mjesto u kojem je ograničenje 50.

Ipak, zbog te jurnjave Ćelić je bio primoran dati ostavku. I ministar unutarnjih poslova Davor Božinović i ravnatelj Nikola Milina, nakon što je otkriveno da je zamjenik ravnatelja u ožujku prošle godine vozio 110 kilometara na sat preko ograničenja, a nije procesuiran sve dok RTL Televizija nije o tome postavila upit i objavila snimku, tvrdili su kako je takav prekršaj nedopustiv.

Ostavka je bila rezultat pritisaka?

Ćelić je zato sam odstupio te je premješten na nerukovodeće mjesto u Upravi za granicu. Protiv dvojice bivših šefova zadarske prometne policije USKOK je sada otvorio istragu jer Ćelićev prekršaj nije procesuiran. Nije do sada utvrđeno da je Ćelić na bilo koji način utjecao na njih.

Ako, dakle, policajac smije juriti na službenom zadatku i ako je MUP u sudskom procesu protiv Ćelića potvrdio da je on doista tada bio na zadatku, postavlja se pitanje zašto je na kraju ipak bio primoran odstupiti s funkcije zamjenika ravnatelja policije?

Ovako je ministar govorio protiv Ćelića

Ministar Božinović tada je eksplicitno kazao kako sustav ne može tolerirati ovakve slučajeve.

“Od prvog dana otkad smo preuzeli odgovornost za ovaj sustav, rekli smo da ćemo uvijek stati iza policijskih službenika iza posla koji rade na način da je zakonit, ali ako se dogodi greška da ćemo reagirati na zakonit način. Ovakvi prekršaji se ne mogu tolerirati i posljedice su jasne te su nastupile bez odlaganja”, naglasio je ministar.

“To je način na koji vodimo sustav. Već sam nekoliko puta kazao da je MUP jedan sustav koji vrlo konzekventno i brzo reagira kad su u pitanju bilo kakve nepravilnosti u njegovim redovima. Time se ne dovode u pitanje profesionalne usluge i sposobnost. To je način na koji vodimo sustav koji brzo reagira. Znajući za takvu politiku, Ćelić i Car podnijeli su zahtjeve za razrješenjem dužnosti”, govorio je Božinović u listopadu prošle godine kad su mediji objavili snimku Ćelićeve jurnjave.

Naime, osim Ćelića, koji je odstupio s mjesta zamjenika ravnatelja policije, razrješenje je tražio i Darko Car, tadašnji načelnik Policijske uprave krapinsko-zagorske koji je također uhvaćen u prebrzoj vožnji nedaleko Zadra. Ni protiv njega, kao ni protiv Ćelića, zadarska prometna policija nije na vrijeme pokrenula prekršajni postupak. Car je, inače, ranije bio na čelu Policijske uprave zadarske.

Evo što je o Ćeliću ranije govorio Milina

I ravnatelj Milina osuđivao je Ćelića. Istaknuo da je premještaj na drugo radno mjesto teška sankcija.

”Jedna od najtežih sankcija je premještaj na niže pozicije. Premještaj s pozicije drugog čovjeka policije na drugo radno mjesto jedna je od težih mjera u disciplinskom postupku”, kazao je.

“Poruka je da stalno upozoravamo policijske službenike da se u službi i van službe moraju pridržavati svih pravila, posebno pravila u prometu. Policijski službenici moraju biti primjer. Od policijskog službenika pa do mene osobno, svi moramo biti primjer građanima u svom ponašanju u službi i van službe”, govorio je nakon otkrića Ćelićev šef Milina.

Zamolili smo Ministarstvo unutarnjih poslova i Ravnateljstvo policije da nam odgovore zašto nisu odmah javnosti kazali da je Ćelić bio na službenom zadatku kada je uhvaćen u prebrzoj vožnji. Njihove odgovore objavit ćemo čim ih dobijemo.