Zašto Vlada traži da gradovi i općine objavljuju sve račune, a ministarstva ih skrivaju?

Dovoljno je samo podsjetiti na afere bivšeg ministra Pavića i bivše ministrice Zlatar Violić

Vlada je izradila nacrt novog Zakona o lokalnoj upravi u kojem je, između ostalog, predviđeno da će lokalne jedinice biti obvezane na potpunu transparentnost svojih financija. Općine, gradovi i županije morat će objavljivati sve račune, što je do sada uvedeno u tek nekoliko gradova – Bjelovaru, Svetoj Nedelji, Omišlju, a odnedavno i u Vrgorcu.

Time bi se trebala smanjiti zloupotreba novca poreznih obveznika, jer će građani imati uvid u sve troškove koji se plaćaju iz proračuna. Imali smo cijeli niz primjera gdje načelnici, često vrlo siromašnih općina ili gradova, proračunskim novcem plaćaju privatne troškove.

Slučaj Marka Pavića koji je kupovao vino i parfeme

No, zloupotrebe proračunskog novca javljaju se i na državnoj razini, pa se postavlja pitanje, ako će gradovi općine i županije morati objavljivati sve račune, zašto se slična obveza ne uvede ministarstvima i ostalim državnim institucijama, a možda čak i firmama koje su državni monopolisti, poput sada aktualnog JANAF-a.

Možemo se prisjetiti slučaja od prije dva mjeseca, kada je Telegram otkrio da je sada bivši ministar Marko Pavić u zadnjim danima svog mandata na parfeme i vino potrošio oko sedam tisuća kuna. Pavić je račune platio svojom karticom, ali je dobio refundaciju od Ministarstva jer je tvrdio da se radi o poklonima za strane delegacije. Na kraju je, pod pritiskom javnosti ipak vratio novac.

Zlatar Violić podizala gotovinu sa službenih kartica

Možemo se prisjetiti i slučaja bivše ministrice kulture Andree Zlatar Violić kojoj je u tijeku suđenje zbog zloupotrebe novca ministarstva na čijem je bila čelu.

Prema optužnici, ona je dvije godine plaćala privatne troškove i podizala gotovinu s poslovnih kartica Ministarstva kulture. U tom je razdoblju napravila troškove od 250 tisuća kuna. Dio novca, oko 150 tisuća, u međuvremenu je vratila. No, ostala je razlika od 100 tisuća kuna, koje, prema optužbi, nisu nikada vraćene.

Zašto je važna transparentnost lokalnog proračuna

Davor Huić, predsjednik Udruge poreznih obveznika “Lipa” kaže da svi koji žive od javnog novca svoje poslovanje maksimalno trebaju otvoriti prema građanima.

“Transparentni moraju biti centralni proračuni, lokalni proračuni, proračuni udruga – svi koji primaju novac iz proračuna moraju apsolutno transparentno poslovati. Svi podaci o njihovim transakcijama moraju građanima biti dostupni na jednostavan i pregledan način. To se odnosi pogotovo na centralnu državu, jer oni najviše i troše. Lokalni proračuni su važni jer je tamo manje demokratskog pritiska i kontrole, manje kompetencije za nadzor trošenja novca. Zato je važna transparetnost lokalnih proračuna, ali je na državnoj razini znatno veći novac”, kaže Huić.

Kaže da je u zapadnim zemljama transparentnost javnih financija normalna stvar i da će se prije ili kasnije to stići i kod nas, te da je stvar političke volje hoće li se to uvesti sada ili za deset godina. “Samo o Plenkoviću ovisi hoćemo li europska država postati sada ili za 10 godina, i hoće li biti zapamćen kao premijer koji je hrvatsku uveo u europski modus operandi kada govorimo o proračunu”, kaže Huić.

Korupcija je najveća upravo na lokalnoj razini

Dario Hrebak, saborski zastupnik HSLS-a koji je prije nekoliko godina kao gradonačelnik Bjelovara krenuo s objavom svih troškova, a sada i kao saborski zastupnik koji je podršku Vladi uvjetovao upravo donošenjem zakona koji će lokalne jedinice obvezati na transparentnost, kaže da bi u budućnosti to trebalo podići i na državnu razinu. No, kaže da to u ovom trenutku nije želio tražiti od Vlade, jer smatra da su lokalne jedinice prioritet.

“Godinama po tom pitanju nitko nije ništa radio. Dogovorio sam s HDZ-om ono što sam smatrao da je u tom trenutku najvažnije i što će postići najveći efekt. Korupcija je najveća upravo na lokalnoj razini pa sam se koncentrirao na taj zahtjev jer sam smatrao da se to može realizirati. Da će se u budućnosti to morati podići na višu razinu – to je jasno. Idemo malim koracima, bolje tako nego da od velikih želja na kraju ne bude ništa”, kaže Hrebak.

Što se tiče zakona koji se odnosi na lokalne jedinice, Hrebak naglašava da je izuzetno važno da se u njega ugradi i kažnjavanje, što će onemogućiti lokalne čelnike da ga ignoriraju.