Zašto vozači u Kini namjerno ubijaju pješake koje ozlijede na cesti?

Neobični zakoni ohrabruju ljude da ubijaju pješake koje su ozlijedili

FOTO: screengrab

Znatan broj kineskih vozača usvojio je jedno prilično bizarno pravilo koje redovito vodi do smrti pješaka. Naime, vozači koji nekoga udare na cesti i ozlijede redovito žrtvu i ubiju. U travnju je vozačica BMW-a u kineskoj pokrajini Guangdong na tržnici automobilom srušila dvogodišnju djevojčicu.

Baka je počela vikati na vozačicu u automobilu da zaustavi vozilo jer je udarila dijete, a reakcija koja je uslijedila bila je neočekivana. Naime, vozačica se zaustavila, a zatim prebacila u rikverc i još jednom pregazila preko djeteta, piše Slate.

Da bi bila sigurna da djevojčica nije preživjela, i treći put je prešla autom preko nje. Kada je konačno izašla iz BMW-a, zgoženoj obitelji mirno je rekla: “Nemojte reći da sam ja vozila automobil. Recite da je to bio moj muž. Možemo vam dati novac.” Ovo je tek jedan od primjera brutalnosti na kineskim cestama. Sigurnosne kamere redovito snimaju slične primjere. Vozači izađu, pogledaju žrtvu i onda se vrate kako bi je dokrajčile.

Više puta prešao preko lubanje trogodišnjaka

Velike kontroverze izazvao je i slučaj iz 2008. kada je vozač Passata, krećući se unatrag velikom brzinom, udario 64-godišnju baku. Nakon toga ju je doslovno smrvio pet puta prelazeći preko njenog tijela i glave pod velikim gasom. Zhao je nakon toga oslobođen krivnje za ubojstvo jer je ispričao sudu da je mislio da prelazi preko vreće za smeće. Dobio je tek tri godine zatvora zbog nemara.

screen
Passat kojim je vozač više puta prešao preko tijela i glave 64-godišnjakinje screengrab

Još je jedan prilično brutalan slučaj iz 2010. ostao nekažnjen. Video kamere snimile su mladića koji je svojitm automobilom BMW X6 usmrtio dječaka od tri godine. Vraćao se i prelazio preko dječakove lubanje. A zatim je, kao da to što ga je smrskao nije dovoljno, izažao iz automobila i rukama ga gurao preko dječakova tijela. I ovdje je sud odlučio da se radi o nesreći, slučajno uzrokovanoj smrti. Mladić je samo rekao kako nije znao da se radi o djetetu nego o kartonskoj kutiji, a policija mu je oprostila i što je pobjegao s mjesta nesreće.

Sud ih redovito oslobađa krivnje

Ovakvi slučajevi već desetljećima se pojavljuju u Kini, od početka devedesetih godina prošlog stoljeća praksa su i u Tajvanu. Zvuče poput urbane legende, međutim, iznimno su rasprotranjeni, kaže Slate. Njihovo objašnjenje za to je isključivo financijsko i bilo bi razumljivo da se radi o nekom poslu, a ne o ljudskom životu.

Naime, ako pregaze čovjeka i posljedice toga budu paraliza, vozači koji su krivi za to moraju cijeli život plaćati određenu naknadu osobi. Ako je ubiju moraju platiti određenu svotu, tzv. grobnu naknadu, i s tim su riješili financijsku stranu tragedije koju su prouzročili s namjerom.

U Kini je takva naknada 30 do 50 tisuća američkih dolara, a doživotno plaćanje raznih troškova može biti i nekoliko milijuna dolara. Računica je stoga jednostavna pa se mahom primjenjuje jezivo rješenje, koje im je učinkovitije. Zhao je za smrt 64- godišnje bake platio 70 tisuća američkih dolara. I već je izašao iz zatvora.

Kina i Tajvan u borbi protiv double-hit slučajeva

Obzirom da stvarni primjeri pokazuju kako ovakve smrti često ostaju nekažnjene, vozači ih sve više doživljavaju kao nešto normalno. Brutalnost njihovih činova ostaje nekažnjena, smatraju da je ekonomska isplativost dobar razlog za to i tu staje ciela priča. Iako bi većina žrtava vjerojano ostala živa, jer često se radi tek o lakšim ozlijedama, oni redovito umiru.

I KIna i Tajvana postale su svijesne ovog ogromnog problema stoga su odlučile kako ga treba iskorijeiti. Prvenstveno, strožim zakonima. Kinesko zakonodavstvo odlučilo je da bi ovakve slučajeve trebalo početi tretirati kao ubojstva jer ona to i jesu. Kineski sudovi trebali bi pažljivije slušati iskaze vozača i ne dozvoljavati im da se izvuču s izgovorima kako su slučajno više puta pregazili čovjeka.

Žena s početka priče, koja je pregazila dvogodišnju djevojčicu došla je pred kineski sud prošlog mjeseca. Optužena zaubojstvo i čak pokušaj podmićivanja obitelji rekla je da se radilo o nesretnom slučaju. I sud je to prihvatio. Dobit će 2 do 4 godine zatvora. I sve dok je tako, kineski vozači će bez trunke kajanja i razmišljanja ubijati ljude, nedužne prolaznike koji se slučajno nađu na cesti.