Zataškana svađa: HDZ i Most u malom ratu oko Ine i javnih tvrtki

Šef nadzornog odbora, iako blizak Milanoviću, ostat će na poziciji

22.12.2015., Zagreb - Predsjednik HDZ-a Tomislav Karamarko i celnik Mosta Bozo Petrov nakon konzultacija u Ured predsjednice na Pantovcaku objavili su kako imaju parlamentarnu vecinu. Photo: Slavko Midzor/PIXSELL
FOTO: PIXSELL

Nakon parlamentarnih izbora početkom studenoga 2015. Siniša Petrović zacijelo ni u snu nije mogao pomisliti da bi na funkciji predsjednika Nadzornog odbora Ine mogao dočekati proljeće 2016. Em ga je na tu funkciju, kao svog prijatelja, postavio osobno predsjednik SDP-a Zoran Milanović, em je Ina, kao jedna od najbogatijih tvrtki u Hrvatskoj, bila prva na listi kompanija koje je HDZ želio staviti pod svoju kontrolu.

No, čudo se ipak dogodilo: Siniša Petrović ne samo da je dočekao proljeće 2016., već, sva je prilika, u Ini može dočekati i proljeće 2017. I još bizarnije: iz vladajuće koalicije, posebice iz HDZ-a, Petrovića su zamolili da ne podnese ostavku, a da bi ga privoljeli da prihvati njihovu ponudu, nahvalili su ga na sva usta, među ostalim, da se na toj funkciji do sada ponašao odgovorno i profesionalno.

Borbe Mosta i HDZ-a vode se oko niza javnih poduzeća, a izvori kažu da Most ne želi dopustiti HDZ-u uhljebljivanje

Normalno funkcioniranje

Petrović je prihvatio njihov prijedlog, a Nadzorni odbor, pod njegovim predsjedanjem, odmah je produljio na godinu dana mandat trojici hrvatskih i trojici mađarskih članova Uprave Ine.

Tako su Petrović i ostali članovi Nadzornog odbora, pokazujući razumijevanje za probleme vladajuće koalicije, omogućili nastavak normalnog funkcioniranja Ine. Razlog takvom obratu je nemogućnost HDZ-a i Mosta da se dogovore tko će biti novi članovi Nadzornog odbora te kako će se birati članovi Uprave.

Nezadovoljni ministar

Iako je HDZ već imao gotov prijedlog članova Nadzornog odbora i Uprave, Most ga nije prihvatio, nego je ustrajavao na zahtjevu da u NO uđu i njegovi kandidati te da se članovi uprava javnih tvrtki, pa i Ine, biraju javnim natječajima. Što je HDZ rezolutno odbio. Stoga je odlučeno, dok se ne pronađe zajedničko rješenje, da u Ini ostane stari Nadzorni odbor i članovi Uprave.

HDZ-ov ministar poduzetništva i malog obrta Darko Horvat nije krio ogorčenje takvom odlukom. Kazao je kako nije zadovoljan te kako ne samo u Ini, nego i u svim drugim javnim tvrtkama, trebaju doći novi ljudi, upozorivši da će HDZ ubrzo izaći pred Vladu s vrlo jasnim zahtjevima i stajalištem.

Siniša Petrović
Siniša Petrović PIXSELL

Kadrovska politika

Da HDZ oko kadrovske politike ima konzistentno stajalište podsjeća slučaj bivše ministrice financija Martine Dalić koja je napustila HDZ kada se, kako je napisala u ostavci, uvjerila da ta stranka nije spremna, među ostalim, depolitizirati javnu upravu i tvrtke, odnosno birati na te funkcije stručnjake na javnim natječajima. S druge strane, Most je već ranije najavio da će staviti pod svoju kontrolu četiri najvažnije tvrtke u kojima država ima udjele: HEP, Inu, Janaf, Plinacro.

Jedan od članova Mosta za Telegram je na sljedeći način obrazložio namjeru Mosta da preuzme odgovornost za rad najbogatijih javnih kompanija.

“Dok su HDZ ili SDP bili u oporbi redovito su se međusobno optuživali za zloupotrebljavanje policije i tajnih službi u stranačke svrhe te za razne makinacije u javnim tvrtkama. U Mostu nemamo dokaze da se to zaista događalo, no kako se HDZ i SDP već godinama optužuju za zloporabe u represivnom sustavu i javnim tvrtkama, te smo njihove međusobne optužbe uzeli ozbiljno.

Preuzimanje odgovornosti

Stoga smo smatrali nužnim da Most preuzme odgovornost za njih kako se više ne bi ponavljala takva međusobna optuživanja. A što se tiče tvrtki u kojima država ima udjele, smatrali smo da se ljudi na vodećim pozicijama moraju birati putem javnih natječaja, a ne prema političkoj podobnosti. Političko kadroviranje nanijelo je goleme štete državi, stoga smatramo nužnim depolitizirati upravljanje u takvim kompanijama.

A što se, pak, konkretno Ine tiče, ujedno ćemo na taj način spriječiti glasine kako je HDZ napravio s Mađarima neke dealove na štetu nacionalnih interesa. Tako se zahvaljujući Mostu ne ponavlja scenarij po kojemu je HDZ, nakon preuzimanja vlasti, provodio čistke i pogrome, kako bi članovima stranke mogao, prema načelu političke podobnosti, a ne stručnosti, podijeliti osvojeni plijen”, kažu.


Tekst je objavljen u tiskanom izdanju Telegrama 2. travnja 2016.