Nekad je nužno odabrati stranu

Pregled Telegramovih duljih priča za koje tijekom tjedna možda niste imali vremena

Ako imate vremena bilo bi šteta da propustite 10 naših ovotjednih kolumni, analiza i intervjua

Ako kroz tjedan niste imali vremena za naše duže tekstove, komentare, analize i intervjue, napravili smo mali pregled kako biste mogli nadoknaditi propušteno. Ovaj tjedan objavili smo veliku priču o obitelji koja je posvojila malu Romkinju Severinu, naši kolumnisti su komentarima popratili sve relevantne događaje poput nagodbe u Agrokoru ili priče oko mirovinske reforme. Imali smo i intervju s briljantnim mladim docentom s Ekonomije Veliborom Mačkićem.

U slučaju da ste propustili, ovoga tjedna Telegramovoj se redakciji pridružio Jasmin Klarić kao urednik unutarnje politike, a donosimo vam i njegov prvi komentar. Izdvojili smo i važne tekstove s Telesporta.

1. Ljudi ipak znaju biti divni, kao ova sretna obitelj iz Gorice koja je posvojila malu Romkinju Severinu

Obitelj Prpa pozira Telegramovom uredniku fotografije
Vjekoslav Skledar

Naša reporterka dugo je tražila priču o ljudima koji su posvojili romsko dijete, a onda su je Valerija i Ivica Prpa pripustili u svoj veseli život. Ta obitelj iz Velike Gorice je posvojila malu Romkinju Severinu. Severina danas ima devet godina, a u njihovu je obitelj stigla kada je imala četiri. Osim nje imaju i dvije svoje biološke curice, a za par mjeseci će dobiti i četvrto dijete. Divnu priču o još divnijim ljudim možete pročitati ovdje.

2. Cijeli predsjedničin mandat sumiran je u 50 sekundi snimke u kojoj emotivno grli polugole nogometaše

Klarić je u svojoj prvoj kolumni za Telegram pisao o predsjedničinom populističkom potezu na utakmici između Hrvatske i Danske kada se spustila u svlačionicu kako bi čestitala nogometašima na pobjedi. “U svijetu politike, oduvijek je bilo tako, postoji populizam. Postoji i odvratni populizam. A onda postoji i Kolinda Grabar-Kitarović”, piše Klarić. Cijeli komentar možete pročitati na ovom linku.

3. Briljantni mladi docent s Ekonomije ima niz intrigantnih teza, poput one da je iseljavanje sasvim normalno

Vjekoslav Skledar

U velikom istupu za Telegram, ekonomist Velibor Mačkić precizno objašnjava gdje smo sve griješili od 90-ih. Mačkić ima neke zbilja zanimljive stavove, recimo, kaže da je halabuka oko iseljavanja potpuno promašena, a porez na nekretnine dobar, te kako su njegovo uvođenje spriječile interesne skupine koje manipuliraju građanima. Pročitajte intervju s fascinantnim mladim doktorom kojem su samo 34 godine.

4. I, kako je završilo? Američki fondovi skupo su naplatili nepotrebne usluge u procesu predaje Agrokora Rusima

15.05.2018., Zagreb - U sredisnjici Agrokora Fabris Perusko i clanovi privremenog vjerovnickog vijeca dali su izjave za medije vezane uz tijek procesa postizanja nagodbe. Photo: Tomislav Miletic/PIXSELL
PIXSELL

Goranko Fižulić objašnjava zašto je postignuta nagodba oko Agrokora potvrda ustrajnosti na putu daljnje izgradnje crony kapitalizma. “Danas je službena mantra da se nije Vlada zaduživala kod ruskih banaka nego Ivica Todorić, pa slijedom toga nije Vlada odgovorna što će Rusi kontrolirati Agrokor. Zbog toga treba Banske dvore podsjetiti da nagodba nikada nije trebala ni smjela biti proces u kojem nekoliko američkih fondova naplaćuje svoje nepotrebne i preskupe usluge dok se Agrokor predaje ruskim bankama”, piše Fižulić, a pojašnjenje pročitajte u njegovoj detaljnoj analizi.

5. Udovica Ede Murtića ostala je bez 1,1 milijuna eura. Htjela je zaraditi na burzi ali ju je izgleda prevario mešetar

Telegram ekskluzivno rekonstruira milijunsku tužbu Goranke Vrus Murtić za koju je nedavno dobila prvu presudu. U intrigantnom pokušaju da oplodi ušteđevinu investiranjem, gospođa Vrus Murtić godinama je uplaćivala novac bivšem predavaču na zagrebačkoj Ekonomiji, Marijanu Cvjetičaninu, inače sinu cijenjene znanstvenice Biserke Cvjetičanin, koji je u Americi radio kao odvjetnik i financijski savjetnik. U međuvremenu je zbog drugih prevara u New Jerseyju osuđen na 57 mjeseci zatvora. Telegramov ekskluziv pročitajte ovdje.

6. Naravno da se mirovinski raspao. Nakaradni HDZ-ov sustav godinama je potplaćivao prijevremenim penzijama

Davor Puklavec/PIXSELL

Dragan Markovina piše kako je HDZ-ova politika koristila prijevremeno umirovljenje kao socijalnu mjeru kojom će amortizirati bijes.”Ima u svemu tome neke poetske pravde, da je baš Vladu te stranke zatekao ovaj ozbiljan problem, ali to u krajnjoj liniji oštećenim građanima nije pretjerano važno. Ono što pak jeste važno je to da je tako stvorena strukturna nepravda, zbog koje su oštećene dvije kategorije građana”, piše Markovina.

7. Pokušava li EU, preko Angele Merkel, zapravo spasiti samu sebe

German chancellor Angela Merkel leaves after a session at the Bundestag lower house of parliament on the Greek crisis on July 1, 2015 in Berlin. German Chancellor Angela Merkel said that "the future of Europe is not at stake" because of the crisis over Greece after the breakdown of debt talks and expiry of its aid programme. AFP PHOTO / ODD ANDERSEN / AFP PHOTO / ODD ANDERSEN
AFP

“Građanima bi trebalo ponuditi novi europski Ustav koji predviđa predsjednika EU, dvodomni europski parlament i europsku vladu s jasno definiranim izvršnim ovlastima i odgovornošću prema Europskom parlamentu”, piše Božo Kovačević u tekstu u kojem zapravo analizira zašto je opstanak Angele Merkel preduvjet daljnjeg funkcioniranja Europske unije. Komentar u cijelosti pročitajte ovdje.

8. Žao nam je zbog svih festivala u centru koji se stvarno trude, ali ovaj na Trešnjevačkom placu je spektakl

Vjekoslav Skledar

Na Trešnjevci upravo traje mali, nepretenciozni kvartovski festival Plac Mljac. Traje do nedjelje, a zamišljen je kao mjesto na Trešnjevačkom placu na kojem možete plesati, jesti, piti gemište i koktele i kupovati voće i povrće. Od svih street festivala na kojima smo dosad bili u Zagrebu (a bili smo ih na puno), moramo priznati da nam je na ovom bilo najzabavnije. Našu reportažu sa sjajnim fotografijama možete pogledati i pročitati ovdje.

9. Telesport: Zašto je Vedran Ćorluka imao ključnu ulogu za uspjeh na ovom prvenstvu

Profimedia, TASS

Kad se budu svodili računi nekog eventualnog uspjeha, povijest će zapamtiti Subašića, Modrića, Rebića i ove koji su igrali, a Vedran Ćorluka će ostati zanemaren. Telesport objašnjava zašto je to nepravedno i zašto je Ćorluka, i kad ne igra, iznimno važan za Hrvatsku.

10. Holiga: Budalasto je govoriti da su penali lutrija. Naprosto nisu

File photo dated 26-06-1996 of Gareth Southgate dejected after failing to score in the penalty shoot out which ended England's chances in the Euro '96 semi-final match against Germany at Wembley., Image: 288325444, License: Rights-managed, Restrictions: WCDIRECT FILE PHOTO, Model Release: no, Credit line: Profimedia, Press Association
Profimedia, Press Association

Urednik Telesporta Aleksandar Holiga ovoga tjedna je pisao o penalima, i tome zašto je budalasto govoriti da su oni lutrija. Naprosto nisu, piše Holiga. “Međutim, ako ih prihvatite kao “lutriju”, onda ih svodite samo na element sreće, što implicira kako ne vjerujete da se performanse vaših igrača u tom segmentu nogometne igre mogu poboljšati vježbom, analizom i psihološkom pomoći. A to je naprosto budalasto.” Cijeli tekst pročitajte ovdje.