Zbog Brexita se osipa najjača britanska oporbena stranka; je li Jeremy Corbyn upropastio laburiste?

Stranka Jeremyja Corbyna suočava se s moguće najozbiljnijom krizom u zadnjih 40 godina

Labour leader Jeremy Corbyn during a visit to Derbyshire to discuss cuts to bus services., Image: 411440528, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia, Press Association
FOTO: Profimedia, Press Association

U ljeto 2015. godine, kada su britanski laburisti bili pred izborom novog čelnika, Alastair Campbell svoj je stav o Jeremyju Corbynu sažeo u samo tri slova: ABC. Anyone But Corbyn. Legendarni spin doktor bivšeg laburističkog britanskog premijera Tonyja Blaira bio je uvjeren da bi izbor Corbyna za laburiste značio propast.

Tri i pol godine kasnije, Laburistička stranka na čijem je čelu Jeremy Corbyn, suočava se s ozbiljnom krizom. Nezadovoljni načinom na koji Corbyn vodi stranku, sedmero članova laburističke stranke ovoga je tjedna napustilo laburističke redove i najavilo da će nastaviti svoj mandat kao nezavisni zastupnici.

Pod pritiskom zbog Brexita

Jedan od glavnih razloga njihovog nezadovoljstva je odnos laburističkog čelnika prema Brexitu. Sedmero zastupnika zalaže se za novi referendum, koji Corbyn odbija otvoreno podržati. Laburisti nisu uspjeli “preuzeti vodeću ulogu u rješavanju izazova Brexita i ponuditi snažnu i koherentnu alternativu” pristupu koji zagovaraju vladajući konzervativci, objavili su sada nezavisni zastupnici, očito razočarani načinom na koji Corbyn vrda oko Brexita.

Čelnik laburista, pod čijim je vodstvom stranka skrenula oštro ulijevo, tjednima je zbog Brexita pod sve većim pritiskom, pogotovo nakon što nije uspio izazvati prijevremene izbore. Nakon što je britanska premijerka Theresa May poražena u parlamentu, koji nije podržao njezin sporazum o razlazu s Europskom unijom, službena politika laburista bila je da bi novi izbori bili najbolje rješenje. Samo ako izbora ne bude, može se razgovarati o novom izjašnjavanju o Brexitu.

Odbio podržati novi referendum o EU

Prema zadnjim anketama, laburisti mogu računati na značajnu potporu britanskih birača. Jeremy Corbyn se, očito, ponadao da je kaos oko Brexita i nemogućnost konzervativaca da se usuglase oko tog pitanja, dobra prilika da on pokuša doći na vlast. No, konzervativcima je nepodnošljiva ideja da bi taj “demokratski socijalist”, kako sam sebe politički definira, mogao postati premijer. Zato je May još uvijek sigurna, a Corbyn u oporbi.

Nakon što nije uspio isprovocirati izbore, sve glasniji zagovornici ostanka Britanije u EU u redovima laburista očekivali su da će nedvosmisleno podržati drugi referendum o EU. To se ipak nije dogodilo, unatoč tome što ankete sugeriraju da i većina stranačkog članstva preferira tu opciju.

Skeptičan prema EU 40 godina

Corbynov stav prema Brexitu, međutim, ne treba izazivati preveliko čuđenje. On je zapravo dugogodišnji euroskeptik, koji je još prije 44 godine priželjkivao da Britanija napusti tadašnju Europsku zajednicu. Na referendumu koji je 1975. godine raspisala laburistička vlada, Corbyn je glasovao protiv ostanka. Zagovornici članstva tada su pobijedili.

Četiri desetljeća kasnije, uoči i nakon novog referenduma u lipnju 2016. godine – koji je, kako je poznato, završio odlukom da Britanija napusti EU – Corbyna su i iz vlastite stranke optuživali da je referendumsku kampanju odradio mlako i da je tako naštetio laburističkim nastojanjima da zadrže zemlju u EU. Uz tadašnjeg konzervativnog premijera Davida Camerona, koji se kockao s raspisivanjem referenduma, dio britanske javnosti upravo je Corbyna smatrao (su)odgovornim za ishod referenduma.

Na pogrešnoj strani povijesti

No, Brexit nije jedina tema koja izaziva političke potrese u redovima laburista otkako im je na čelu Jeremy Corbyn. Čelniku laburista zamjeraju da je na krivoj strani povijesti oko pojedinih međunarodnih tema, poput krize u Venezueli. Stranka se ujedno već dvije godine suočava s teškim optužbama za antisemitizam u vlastitim redovima s kojim se, smatraju Corbynovi kritičari, stranačko vodstvo nije dovoljno odlučno obračunalo.

Corbyn i ljudi oko njega su “na pogrešnoj strani u tako puno međunarodnih pitanja, od Rusije, preko Sirije do Venezuele”, kazao je jedan od najdugovječnijih laburističkih zastupnika Mike Gapes. Nakon 27 godina u parlamentu, Gapes je ovoga tjedna izašao iz stranke.

Optužbe za antisemitizam

Taj je zastupnik još prošle godine upozorio da je spreman napustiti stranku zbog načina na koji se stranka suočava s problemom antisemitizma. Sada je, pak, kako prenosi BBC, poručio da mu je “muka od toga što laburiste sada mnogi percipiraju kao rasističku, antisemitsku stranku”. Optužbe za antisemitizam, povezane s pojedinim članovima Laburističke stranke, istražuje i britanska policija.

I sam Corbyn morao se braniti od optužbi za antisemitizam. Primjerice, prije nepunih godinu dana morao je objašnjavati zašto je 2012. godine bio protiv uklanjanja antisemitskog grafita. Tada je zbog svog postupka izrazio žaljenje i ispričao se.

Početak velikog raskola?

Odlazak sedmero “pobunjenika”, među kojima je i 40-godišnji zastupnik Chuka Umunna, kojeg mediji smatraju novom zvijezdom britanske političke scene, asociralo je na situaciju s početka 80-ih godina kada se laburistička stranka podijelila i iz nje je nastala nova stranka. Oslabljeni laburisti morali su tada čekati gotovo dva desetljeća da dođu na vlast.

Iako novi raskol, zasad, nije toliko dubok kao onaj iz 1981. godine, neki od vodećih laburističkih političara upozoravaju Corbyna da je on sada na potezu: ako ne promijeni smjer, mogao bi se suočiti s još dubljim podjelama i brojnijim odlascima. A to bi imalo dugoročne posljedice ne samo za laburiste, nego britansku političku scenu općenito.