Zbog brutalnih specijalaca Hrvatska atentatoru na Ivu Pukanića mora platiti više od 140.000 kuna odštete

Europski sud za ljudska prava prihvatio je tužbu Amira Mafalanija

01.09.2010., Zupanijski sud, Zagreb - 
Na zupanijskom sudu u Zagrebu nastavljeno je sudjenje Robertu Matanicu, Luki Matanicu, Amiru Mafalaniu, Bojanu Guduricu, Slobodanu Djurovicu za ubojstvo Ive Pukanica i Nike Franjica.
Photo: Dalibor Urukalovic/PIXSELL
FOTO: PIXSELL/PIXSELL

Zbog policijske brutalnosti prilikom uhićenja Amiru Mafalaniju, osuđenom na 16 godina zatvora zbog sudjelovanja u atentata na Ivu Pukanića s kojim je 23. listopada 2008. godine ubijen i njegov poslovni suradnik Niko Franjić, Republika Hrvatska mora platiti oko 140 tisuća kuna odštete.

Presudio je tako Europski sud za ljudska prava u Strasbourgu kojem je tužbu u Mafalanijevo ime podnijela odvjetnica Lidija Horvat.

U tužbi je navedeno, a sud je u presudi i potvrdio, da su pripadnici Antiterorističke jedinice Lučko koji su 29. listopda 2008. godine oko šest sati ujutro upali u Malafanijev stan primjenili prekomjernu silu.

Upad u stan

– Bacili su me na pod i počeli me udarati po cijelom tijelu, naveo je u tužbi Mafalani, dok je u odgovoru na tužbu zastupnica Hrvatske Štefica Stažnik opisala kako se Mafalai opirao uhićenju, pa su ga šestorica specijalaca, koji su ga došli uhititi, morali primijeniti zahvat za savladavanje. Tako su ga udarili po nogama i oborili na pod, a on je, kako su napisali u izvješću, pri padu udario glavom o stol. Iako su mu odmah ponudili liječničku pomoć, on ju je odbio.

No, prema tužbi, tek tada je uslijedila prava tortura. Vezan i s povezom preko očiju odveden je na neko nepoznato mjesto kraj rijeke, gdje je ponovno premlaćen. Nekoliko puta gurali su mu gavu pod vodu i prisiljavali ga da prizna krivnju za atentat na Pukanića i Franjića, te još neka kaznena djela. Udarce je dobivao i tijekom vožnje do policijske postaje.

27.10.2008. Zagreb Hrvatska - Nakon pretresa stana u Drskovicevoj 56 u kojem zivi  Amir Mafalani jedan od osumljicenih za ubojstvo Ive Pukanice i Nike Franjica u pratnji nekoliko krim i interventnih policajaca izasli su iz stana te krenuli prema krizanju ulice Pavla Hatza i Palmaticeve gdje su izvrsili pretres automobila marke BMW. Privodjenje Amira Mafalanija. Photo: Zeljko Lukunic/24sata
NA MAFALANIJEVOJ GLAVI BILE SU VIDLJIVE OZLJEDE ŠTO IH JE ZADOBIO TIJEKOM HAPŠENJA PIXSELL/PIXSELL

Tamo je pak ispitivan 24 sata, bez da je dobio hranu i vodu. Prvi obrok ponuđen mu je tek u pritvorskoj jedinici.

Neučinkovita istraga

Iako je Mafalani nakon pritvaranja prijavio policijsku brutalnost učinkovita istraga, po mišljenju Europskog suda za ljudska prava, nije provedena. Doduše, izvješća su stigla do tadašnjeg ravnatelja policije Vladimira Fabera koji je ocijenio da je uporaba sredstava prisile bila zakonita. No, suci iz Strasbourga smatraju da se u slučaj trebalo uključiti i nadležno zagrebačko tužiteljstvo koje je trebalo barem pokušati indetificirati specijalce na čiju se brutalnost žalio Mafalani.

07.12.2010., Opcinski sud, Vrbovec - Sudjenje Amiru Mafalaniju za ilegalno posjedovanje oruzja. Mafalanija dovode na sud uz velike mjere osiguranja.  Photo: Jurica Galoic/PIXSELL
NISU IDENTIFICIRANI SPECIJALCI KOJI SU HAPSILI MAFALANIJA, ZAMJERA SE RH U PRESUDI PIXSELL/PIXSELL

– Neuvjerljivo je obrazloženje u odgovoru Hrvatske da je Mafalani ozljede na različitim dijelovima tijela – otvorena rana iznad lijevog oka, kontuzije i hematomi na nosu, hematom na lijevom ramenu – zadobio isključivo padom. Upravo izostanak detaljnijeg pojašnjenja navodi nas na zaključak da je Mafalani bio izložen prekomjernoj uporabi sredstava prisile, stoji u presudi.

Mafalani nezadovoljan i uvjetima u zatvoru

U međuvremenu je Mafalani i na hrvatskom sudu pokrenuo postupak protiv države u kojem također traži odštetu zbog premlaćivanja od strane specijalaca. Odštetni zahtjev iznosi 225 tisuća kuna, a parnica još traje na Općinskom građanskom sudu u Zagrebu. Na istom sudu u tijeku je spor što ga je pokrenuo protiv države zbog uvjeta u kojima je držan u zatvoru – u samici, bez prozora, sam u šetnji… Zbog toga traži 147 tisuća kuna.

Presuda Europskog suda za ljudska prava zasigurno će imati odjeka u domaćim procesima. Istovremeno se protiv Mafalanija vodi desetak postupaka u kojime je optužen zbog prijevara, mahom neplaćanja naručene robe preko tvrtki što su ih otvarali njegovi prijatelji.