Zbog nesloge Europljana propada 50 milijardi eura za Ukrajinu? Kijevu prijeti bankrot, a Orban već priprema novi udarac

Rijetki dužnosnici EU vjeruju da je kompromis i dalje moguć

FOTO: AFP

Ukrajina bi u posebno opasnom trenutku rata protiv Rusije mogla ostati bez financijske pomoći EU-a, a u pitanje se dovodi i njena europska budućnost, odnosno pristupanje Uniji. Istovremeno, američka financijska potpora Ukrajini naglo je zaustavljena zbog politički podijeljenog Kongresa.

Države članice EU-a daleko su od postizanja dogovora o nadopunjavanju zajedničkog proračuna Unije prije summita u Bruxellesu 14. i 15. prosinca, koji uključuje i 50 milijardi eura za Ukrajinu, rekli su dužnosnici uključeni u rasprave.

Donošenje kompromisa otežano je zbog pobjede desne Slobodarske stranke (PVV) na izborima u Nizozemskoj prošlog mjeseca, ali i zbog nedavne presude njemačkog suda kojom se ograničava zaduživanje vlade. Dogovor o proračunu je “vrlo, vrlo težak”, rekao je visoki dužnosnik za Financial Times. U međuvremenu, paket od 60 milijardi dolara koji je predložila Bidenova administracija zapinje u prolasku kroz Kongres.

Ukrajina bi mogla postati insolventna

Mađarski premijer Viktor Orbán ponovno je u petak obećao staviti veto na početak pregovora Ukrajine o članstvu u EU. Orban je u intervjuu za javni radio kazao da je ukrajinsko članstvo u EU “u suprotnosti s interesima nekoliko država članica”, te da bi pristupanje moglo biti moguće tek “za mnogo godina”. “U dovoljno smo dobroj formi da se usudimo to reći, bez obzira na pritisak pod kojim se nalazimo”, rekao je Orbán.

Neodobravanje dugoročnog financiranja, koje uključuje 20 milijardi eura za kupnju oružja, kao i odgađanje početka pristupnih pregovora, uz rastuću zabrinutosti zbog slabe potpore Zapada, bio bi golem udarac Ukrajini nakon neuspjeha ljetne protuofenzive. Olha Stefanišina, zamjenica ukrajinskog premijera, prošli je tjedan opisala summit EU-a kao “egzistencijalni trenutak” za zemlju. “Ključno je da kontinuirana podrška Ukrajini ostane i da mi Europljani odigramo svoju ulogu”, rekao je i belgijski premijer Alexander De Croo za Financial Times.

Ukrajina je upozorila da neizvjesnost oko američkih i europskih paketa potpore dovodi u opasnost “makrofinancijsku stabilnost” zemlje. Paket od 50 milijardi eura koje je predložila EU namijenjen je održavanju Kijeva solventnim do 2027. godine. “Ovo je trenutak istine. Ako kažeš da stojiš uz Ukrajinu, moraš to učiniti”, rekao je neimenovani dužnosnik EU-a za FT.

Slijedi odmrzavanje sredstava za Mađarsku?

Njemačka i još neke države obećale su da Bruxellesu neće dati dodatna sredstva osim onih potrebnih za Kijev. No, neke druge članice zahtijevaju dodatna sredstva za osjetljiva unutarnja pitanja, poput migracija.

Jedan od istaknutih protivnika paketa financiranja je mađarski premijer Orbán, a dužnosnici EU-a primjećuju da je on ranije popuštao u odlukama koje se tiču Ukrajine. Dužnosnici također pokušavaju procijeniti postoji li cijena ili uvjet za dobivanje njegove potpore, uključujući odmrzavanje oko 22 milijarde eura iz fondova EU-a koje je Bruxelles blokirao zbog zabrinutosti oko vladavinu prava u Mađarskoj.

Dužnosnici EU-a prošli su tjedan naznačili da je Europska komisija blizu deblokade do 10 milijardi eura za Budimpeštu, budući da su reforme donesene ranije ove godine ojačale neovisnost pravosuđa. Međutim, mađarski dužnosnici inzistiraju na tome da nema veze između Ukrajine i pitanja fondova, a dužnosnici EU i diplomati kažu da ovaj put mađarski čelnik djeluje nepomirljivo. “Puno je ‘magle’ koju treba ukloniti u sljedećih tjedana. Danas je toliko magle da ne vidim što dolazi”, rekao je De Croo.

Paket za Ukrajinu kombiniran je s drugim paketima

Financiranje Ukrajine postalo je tema koja koči širu raspravu o proračunskim prioritetima EU-a, i to zbog odluke Komisije da kombinira potporu Kijeva u prijedlogu s drugim zahtjevima za financiranje, kako bi se nadopunio proračun za razdoblje od 2021. do 2027. godine.

Paket od 50 milijardi eura za Ukrajinu, koji je sastavljen od 17 milijardi eura bespovratnih sredstava i 33 milijarde eura zajmova, združen je sa zahtjevima za 15 milijardi eura novog novca za druge teme poput migracija, 10 milijardi eura za ulaganja u “strateške tehnologije, te gotovo 19 milijardi eura za otplatu kamate na zajedničko zaduživanje EU. Na posljednjem summitu čelnika EU-a u listopadu, njemački kancelar Olaf Scholz opisao je izračune Komisije kao “smiješne”, prema više ljudi upućenih u privatnu raspravu.

Pregovori će biti teški, ali kompromis je i dalje moguć

Dužnosnici su rekli da će pregovori EU-a o proračunu uvijek biti teški, ali kompromis je i dalje moguć. Očekuje se da će revidirani paket biti predložen prije summita. “Mislim da su prijetnje propašću i mračne prognoze oko ovog pitanja značajno preuveličavanje. Nećemo dopustiti da Ukrajina doživi bankrot”, rekao je jedan dužnosnik EU-a uključen u rasprave.

No, otpor ministarstava financija, koja su oprezna s dodatnom potrošnjom, intenziviran je odlukom njemačkog Ustavnog suda kojom se ukida korištenje hitnih sredstava za zaduživanje zbog pandemije i za buduća zelena ulaganja, te pobjedom krajnje desnog, anti-EU političara Geerta Wildersa na nizozemskim izborima.