Nekad je nužno odabrati stranu

Zbog Ustavnog suda padaju odluke Povjerenstva za sukob interesa. Sad su spašeni Marić i Bernardić

Zbog Ustavnog suda povjerenstvo više ne može utvrđivati kršenje načela djelovanja. Nakon odluke o Plenkoviću, pale su, doznajemo, još tri

10.09.2019., Zagreb- Natasa Novakovic, predsjednica Povjerenstva za odlucivanje o sukobu interesa.
Photo: Sandra Simunovic/PIXSELL
FOTO: Sandra Simunovic/PIXSELL

Izgleda da su sudovi odlučili redom rušiti odluke Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa kojima se utvrđuje da su dužnosnici postupali nečasno, nesavjesno, neodgovorno i netransparentno. Riječ je o kršenju takozvanog načela djelovanja za što nisu predviđene posebne sankcije. Povjerenstvo je takvo nečasno postupanje hrvatskih dužnosnika, kako je nedavno potvrdila predsjednica Nataša Novaković, utvrdilo u 50-ak slučajeva.

Ovih dana odluke povjerenstva masovno padaju na Upravnom i Visokom upravnom sudu. Na to je već u više navrata upozorio Telegramov Jasmin Klarić u svojim analizama.

Zašto sudovi donose ovakve odluke?

Već smo javili da su pravomoćno ukinute dvije odluke Povjerenstva protiv premijera Andreja Plenkovića. Sada doznajemo da su pale i odluke protiv ministra financija Zdravka Marića, bivšeg šefa SDP-a Davora Bernardića, bivšeg ministra državne imovine Gorana Marića.

Sve je to posljedica zaključka što ga je Ustavni sud RH još 2019. donio u slučaju Tomislava Karamarka. Napisali su da Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa ne može utvrđivati da su dužnosnici postupali nečasno, nesavjesno, neodgovorno i netransparentno. Naime, kako za to nema sankcija ispada da te odluke Povjerenstva nisu utemeljene, odnosno da uopće nisu smjele biti donijete. Takvo tumačenje Ustavnog suda sada primjenjuju i upravni sudovi.

Jesu li dužnosnici postupali časno?

Premijer Plenković tako neće odgovarati za netransparentnost u slučaju Helsinki, kada je HDZ-ovce vozio vladinim avionom u Finsku, niti što je prešutio da mu je Igor Pokaz, koji je imenovan veleposlanikom u Londonu kum.

Iz istog razloga Upravni sud u Zagrebu ukinuo je prije nekoliko dana odluku kojom je Povjerenstvo utvrdilo je nečasno kao ministar postupao i Zdravko Marić. Naime, nije se izuzeo iz postupka dodjele HBOR-ovog kredita tvrtki Olympia Vodice u vlasništvu Josipa Stojanovića Jollyja. S njim je Marić u prijateljskim odnosima, pa je tim svojim potezom, kako je utvrdilo Povjerenstvo, povrijedio propisana načela djelovanja. O detaljima tog slučaja, tijekom kojeg je Jolly čak u jednom trenutku pokušao javnost uvjeriti da je kredit dobio za vrijeme SDP-ove Vlade, Telegram je detaljno pisao.

Upravni sud u Zagrebu sada kaže da to ne može biti sukob interesa, odnosno da Povjerenstvo nije moglo utvrditi povredu načela djelovanja. Odluka je poništena, no Povjerenstvo ima još pravo uložiti žalbu o kojoj će odlučivati Visoki upravni sud.

Nisu radili ni transparentno

Taj sud dijeli identični stav, što je već pokazao u Plenkovićevom slučaju, a sada ga je ponovio i u predmetu protiv Davora Bernardića. Povjerenstvo je ranije zaključilo da je Bernardić prekršio načela obnašanja dužnosti jer je 2014. primio stipendiju privatne škole Cotrugli vrijednu 263 tisuće kuna. S obzirom na to da je u trenutku primanja dara bio saborski zastupnik i predsjednik najveće gradske organizacije tada vladajuće stranke, Povjerenstvo je ustanovilo da se našao u odnosu ovisnosti koja bi mogla utjecati na njegovu objektivnost prilikom odlučivanja o privatnim visokoškolskim ustanovama.

Međutim, Bernardić, pozivajući se i sam na Karamarkov poučak tužbom je tražio ukidanje te odluke. Prije par dana Visoki upravni sud RH donio je pravomoćnu odluku – odluka Povjerenstva protiv Bernardića više ne vrijedi.

Zašto ministri rade takve stvari?

Upravni sud u Zagrebu prihvatio je, doznajemo, tužbu bivšeg ministra Gorana Marića protiv odluke Povjerenstva. Ono je početkom ove godine zaključilo da je Goran Marić doveo u pitanje vlastitu vjerodostojnost i povjerenje građana u svoju nepristranost kada je s tvrtkom u kojoj je direktor njegov prijatelj, potpisao ugovor o prodaji nekretnine.

Riječ je o vili u kojoj je bio smješten ured bivšeg predsjednika Stjepana Mesića, a koju je Ministarstvo državne imovine temeljem natječaja, kao najboljem ponuditelju, prodalo za 5,5 milijuna kuna tvrtki Sjajna svjetlost, čiji je direktor ministrov prijatelj Zvonko Šarić.

Hoće li se svi izvući na Karamarka?

Povreda u postupku je kod Marića utvrđena jer je propustio zaštiti percepciju u javnosti da je bio nepristran, iako je sam postupak prodaje nekretnine, uključujući i ponovljeni natječaj, proveden transparentno i prema zakonu.

Marić je, žaleći se na odluku Povjerenstva, uvjeravao da je on jedini imao ovlast potpisati ugovor sa Šarićem, no u konačnici je odluka srušena opet zbog stava Ustavnog suda u Karamarkovom slučaju.

Sada Povjerenstvo, osim žalbi na nepravomoćne odluke ima mogućnost podnijeti i zahtjev za izvanredno preispitivanje pravomoćnih presuda. To će, kako nam je potvrdila Nataša Novaković i učiniti.