Zdravko Mustač, bivši šef Udbe, danas bi trebao doći u Hrvatsku na odsluženje 40-godišnje kazne

Mustač je u Njemačkoj, zajedno s Josipom Perkovićem, osuđen za ubojstvo emigranta Stjepana Đurekovića

FOTO: PIXSELL

Bivši čelnik jugoslavenskih i hrvatskih tajnih službi Zdravko Mustač, koji je u Njemačkoj zajedno s Josipom Perkovićem osuđen za sudjelovanje u ubojstvu emigranta Stjepana Đurekovića, u četvrtak dolazi na odsluženje kazne u Hrvatsku, neslužbeno je Hini potvrđeno iz više izvora.

Mustač bi u Zagreb trebao stići jednim od četiri redovna leta iz Muenchena. U Ministarstvu pravosuđa kažu da će, prema redovnog proceduri, potom biti odvezen u Centar za dijagnostiku remetinečkog zatvora, gdje će nakon stručne procjene biti raspoređen u neku od kaznionica.

Osuđen na doživotan zatvor

Kada je krajem listopada Vrhovni sud odbacio posljednju Mustačevu žalbu njegova odvjetnica Lidija Horvat kazala je da, s obzirom na zakonske rokove, očekuje kako će kroz mjesec dana doći u hrvatski zatvor na odsluženje 40-godišnje kazne.

Vrhovni sud tada je izvijestio da je kao nedopuštenu odbacio Mustačevu žalbu protiv odluke tog suda kojom je potvrđena ranija presuda Županijskog suda u Velikoj Gorici. Taj je sud, pak, Mustaču odredio 40-godišnju zatvorsku kaznu prevodeći u hrvatski pravni sustav presudu iz Njemačke gdje je, zbog Đurekovićeva ubojstva, osuđen na doživotni zatvor zajedno sa svojim suradnikom Perkovićem koji je Hrvatskoj izručen 11. srpnja.

Perković u zatvoru u Glini

Iako im je njemački sud izrekao istu kaznu, Perkoviću je zagrebački Županijski sud, koji mu je nadležan jer je živio u Zagrebu, odredio 30-godišnju kaznu prema hrvatskim propisima koju treba odslužiti u domaćem zatvoru. Trenutno je u zatvoru u Glini.

Vrhovni zemaljski sud u Muenchenu Perkovića i Mustača osudio je u kolovozu 2016. na doživotnu zatvorsku kaznu zbog poticanja i pomaganja ubojstva hrvatskog emigranta Đurekovića kojeg su u srpnju 1983. u Wolfratshausenu ubili zasad nepoznati počinitelji.

Obojica su od početka odbacivali krivnju, a nakon njemačke presude obratili i Europskom sudu za ljudska prava od kojega očekuju da zatraži novo suđenje.