Zdravku Mamiću danas počinje novo suđenje u Osijeku. Hoće li ikada odgovarati?

Radi se o suđenju za izvlačenje još oko 161 milijuna kuna iz Dinama

Zdravko Mamić
FOTO: PIXSELL

Na Županijskom sudu u Osijeku danas se očekuje početak drugog procesa protiv Zdravka Mamića i suoptuženih za izvlačenje još oko 161 milijuna kuna iz Dinama. Novac se, prema sumnjama USKOK-a, najviše isplaćivao iz ugovora nogometaša i to preko fiktivnih faktura za navodne usluge posredovanja.

Uz Zdravka Mamića optuženi su i njegov brat Zoran, sin Marijo Mamić, izvršni dopredsjednik HNS-a Damir Vrbanović, poduzetnici Sandro Stipančić i Igor Krota, te nogometni menadžer Nikkyj Vuksan.

Zašto se Mamiću sudi u odsutnosti?

Riječ je o sudskom postupku u kojem sam Mamić neće sudjelovati, jer je uoči objave prve presude kojom je kažnjen sa šest i pol godina zatvora, pobjegao u BiH. Kako ima državljanstvo te zemlje ona ga nije morala automatski izručiti Hrvatskoj.

U ekstradicijskim postupcima u kojima se razmatrala mogućnost izručenja Mamića Hrvatskoj, bosansko-hercegovačko pravosuđe zaključilo je da za to nema uvjeta. Zato je Županijski sud u Osijeku odlučio suditi mu u odsutnosti.

Kako će teći proces bez njega?

To znači da će sve biti provedeno bez Mamića, a ukoliko na kraju bude pravomoćno osuđen Hrvatska će presudu moći prepustiti BiH.

Što će se tamo dogoditi s presudom krajnje je neizvjesno. Naime, BiH je već odbila izručiti Mamića za ovaj proces uz obrazloženje da kaznena djela koja su mu stavljena na teret u BiH ne predstavljaju ništa kažnjivo.

U svakom slučaju, nadležni sud u BiH preispitivat će ovu novu presudu Mamiću i ostalima ako bude osuđujuća i ako je Hrvatska ustupi BiH. Kada? Nitko ne može prognozirati.

Što je s prvom presudom?

Jednako tako nije izvjesno ni kada će prvi Mamićev slučaj dobiti pravomoćan rasplet. Ovo je trenutak za podsjetiti da je nepravomoćna presuda donijeta u lipnju 2018., no javna sjednica o žalbama na Vrhovnom sudu još nije održana.

Na rasporedu sjednica objavljenom na web stranici Vrhovnog suda nema je ni do sredine prosinca ove godine.

Inače Vrhovni sud nakon žalbi može prvostupanjsku presudu ukinuti i vratiti postupak na ponovno suđenje, ili potvrditi uz eventualnu intervenciju u visinu kazne, kao što je to bio slučaj u aferi Planinska bivšeg premijera Ive Sanadera.