Zdravstveni dužnosnici priznali: 'Nema dokaza da maske štite ranjive osobe od koronavirusa'

Autori studije nisu uspjeli pronaći niti jedno znanstveno istraživanje koje je imalo upotrebljive podatke

A woman wearing a face mask walks in London on January 21, 2022. - The UK government announced this week that restrictions reimposed in England last month to fight the surge in Omicron coronavirus cases would be lifted, citing data that showed infections had peaked. (Photo by Tolga Akmen / AFP)
FOTO: AFP

Nema dovoljno dokaza koji bi sugerirali da su medicinske maske štitile ranjive ljude od koronavirusa, priznali su zdravstveni dužnosnici.

Izvješće koje je objavila Agencija za zdravstvenu sigurnost Ujedinjenog Kraljevstva (UKHSA) istraživalo je štite li visokokvalitetne maske, poput N95, KN95 i FFP2, ranjive osobe u zajednici od zaraze covidom-19. Međutim, autori izvješća nisu uspjeli pronaći niti jedno znanstveno istraživanje koje je imalo upotrebljive podatke.

“Nismo identificirali nijednu studiju za uključivanje, stoga izvješće ne može pružiti dokaze za odgovor na istraživačko pitanje”, poručili su autori studije, prenosi The Telegraph.

Nedostatak dokaza o učinkovitosti

Autori izvješća pregledali su 4371 studiju o covidu-19, ali nije bilo nijedne koja je ispitivala učinkovitost N95 i ekvivalentnih maski za lice kod osoba s većim rizikom od ozbiljnog obolijevanja.

Od početka pandemije vodila se žestoka rasprava o tomu jesu li zaštitne maske djelotvorne u borbi protiv koronavirusa. Razne studije navodno su pokazale da maske smanjuju prijenos virusa, dok su druge pokazale da su pokrivala za lice neučinkovita.

Sada se zdravstveni dužnosnici bore s nedostatkom podataka za koje stručnjaci upozoravaju da nas ostavljaju u mraku jednakom kao i prije tri godine.

‘Opet ćemo činiti iste greške’

“Ne razumijem zašto je nedostajalo volje da se provedu visokokvalitetna ispitivanja u ovom području”, komentirao je Carl Heneghan, profesor na Medicinskom fakultetu na Oxfordu.

“Potpuno smo propustili riješiti ovo pitanje i smatram da je to problem koji treba istražiti”, dodao je. “Nemogućnost znanstvene zajednice da provede dobra klinička ispitivanja ostavlja nas izloženima riziku da u sljedećoj pandemiji napravimo iste pogreške kao što smo učinili u ovoj”, poručio je profesor Heneghan.