Zelenski napao bivšeg njemačkog kancelara, Putinovog prijatelja: 'Schröderovo ponašanje je degutantno'

Schröder se u intervju odbio distancirati od Putina, a nije ni htio komentirati ruske zločine

Russian President Vladimir Putin (R) shakes hands with Germany's former chancellor Gerhard Schroeder at the half-time during the Russia 2018 World Cup Group A football match between Russia and Saudi Arabia at the Luzhniki Stadium in Moscow on June 14, 2018. (Photo by Alexey DRUZHININ / SPUTNIK / AFP)
FOTO: AFP

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski je ponašanje bivšeg njemačkog kancelara Gerharda Schrödera nazvao “degutantnim”, nakon Schröderovog posjeta Moskvi prošlog tjedna. Schröder je nakon posjeta izjavio kako Rusija želi “pregovarati o rješenju” za rat.

Zelenski je Schröderov posjet komentirao u srijedu tijekom svog noćnog videoobraćanja, nakon što je bivši kancelar njemačkim medijima u podužem intervjuu rekao da se nema za što ispričavati zbog svog prijateljstva s Vladimirom Putinom, kojeg je sreo prošli tjedan tijekom posjeta glavnom gradu Rusije. “Jednostavno je degutantno kada bivši čelnici velikih država s europskim vrijednostima rade za Rusiju koja ratuje protiv tih vrijednosti”, komentirao je Zelenski.

Nije htio komentirati zločine

U petosatnom intervjuu za časopis Stern i za televiziju RTL, Schröder nije dao izravan uvid u način razmišljanja ruskog predsjednika Putina. Međutim, rekao je kako nakon razgovora s Putinom smatra da je Ukrajine i Rusije “rješiv”, ali zahtijeva dodatne pregovore, koje bi po njegovom mišljenju trebale voditi Njemačka i Francuska. Smatra da bi Zapad trebao pokazati “veću osjetljivost” prema “stvarnim strahovima Rusije od pritiska neprijateljskih zemalja”, koje se “temelje povijesnim događajima” i koje su “nažalost i valjane”.

Gledajući u budućnost, Schröder je preporučio status neutralnosti za Ukrajinu u stilu Austrije, te raspored kantona u švicarskom stilu za ono što je nazvao “kompliciranijom” regijom Donbas u istočnoj Ukrajini. Dodao je da obje strane moraju pokazati spremnost na kompromis.

U intervjuu se Schrödera nije moglo natjerati da govori i komentira zločine koje su počinile ruske trupe od početka pa do najnovije faze sukoba, uključujući masakr u Buči, smrt tisuća civila diljem zemlje, okupaciju istočnih i južnih regija, prisilnu deportaciju tisuća Ukrajinaca i tvrdnje da Kremlj pokušava iskorijeniti stanovništvo.

‘Zašto bi se ja distancirao od Putina?’

Schröder je na meti žestokih kritika zbog svojih poslovnih veza s ruskom državnom plinskom tvrtkom Gazprom. Bivši kancelar bio je jedan od pokretača izgradnje dvaju baltičkih plinovoda za prijenos plina u Europu, od kojih je jedan prekinut nakon invazije na Ukrajinu. Drugi, Sjeverni tok 1, isporučuje samo 20 posto od očekivane razine plina.

Schröder se suočava i s istragom Socijaldemokratske stranke Njemačke, stranke čiji je član od 1963., zbog njegovih veza s Kremljom i njegovog odbijanja da se distancira od Putina. Prijeti mu i izbacivanje iz stranke.

Upitan zašto se odbio distancirati od Putina, Schröder je odgovorio: “Pitam se kako bi ikome pomoglo da se ja osobno distanciram od Vladimira Putina? Možda čak mogu biti od neke koristi. Pa zašto bih se trebao ispričavati?”