Željka Markić tužila je Telegram i tražila velik novac za duševne boli. Izgubila je na sudu

Tužila je zbog teksta naslovljenog ‘Znanstvenici s Prava pokušali odgovoriti kako je Željka Markić uspjela. Pa, uglavnom lažima i manipulacijama’

Željka Markić podigla je tužbu protiv Telegrama zbog teksta objavljenog 2018. godine pod naslovom: ‘Znanstvenici s Prava pokušali su odgovoriti kako je Željka Markić uspjela. Pa, uglavnom lažima i manipulacijama’.

Općinski sud u Zagrebu ovih je dana nakon provedenog postupka, nepravomoćno odbio tužbeni zahtjev kojim je tražila 40.000 kuna odštete te naložio gospođi Markić da Telegramu isplati 9687,50 kuna sudskih troškova.

Tvrdila je da smo objavili neistine

Spor je nastao zbog objave teksta o znanstvenom radu kojim su članovi Katedre za sociologiju Pravnog fakulteta u Zagrebu, Antonija Petričušić, Mateja Čehulić i Dario Čepo, analizirali kako je konzervativni pokret u Hrvatskoj stekao političku moć.

Navedeni članak objavljen je u stručnom časopisu Politička misao, a Telegram je prenio neke od glavnih zaključaka do kojih su autori došli.

Željka Markić uskoro je podnijela tužbu, tvrdeći kako smo objavili “netočne, neistinite i štetne informacije, kojima je jedini cilj bilo javno klevetanje i vrijeđanje”. Tužiteljica se u Telegramovom tekstu, stajalo je u tužbenom zahtjevu, “prikazuje kao osoba koja se u cilju vlastitog uspjeha služi lažima i manipulacijama”. Gospođu Markić smetalo je i što smo članak ilustrirali njezinom slikom jer ona sebe, citiramo, “ne smatra glavnom osobom udruge U ime obitelji”.

Znanstvenici su to uistinu utvrdili

No, nakon “savjesne i brižljive ocjene svakog dokaza zasebno i svih dokaza zajedno”, kako stoji u presudi, sud je utvrdio da je tužbeni zahtjev gospođe Markić neosnovan. U presudi je istaknuta činjenica da su znanstvenici uistinu utvrdili da se udruga U ime obitelji koristila emocionalnom manipulacijom i lažima. “A fotografija tužiteljice stavljena je uz naslov članka isključivo zato što je tužiteljica svoju javnu sliku i izgradila preko udruge U ime obitelji”, stoji dalje u obrazloženju sudske odluke.

Inače, nakon objave spomenutog znanstvenog članka u časopisu Politička misao, udruga U ime obitelji podnijela je tadašnjem dekanu Pravnog fakulteta, Igoru Glihi, službeni zahtjev za disciplinskim postupkom protiv Antonije Petričušić, Mateje Čehulić i Darija Čepe.

Tražila je i sankcioniranje autora

U podužoj argumentaciji, udruga je od Etičkog povjerenstva Pravnog fakulteta tražila da sankcionira autore znanstvenog članka zbog “neistinitih, proizvoljnih i nepotkrijepljenih tvrdnji o njihovom radu”.

Na taj zahtjev, kojim su se tražile sankcije za djelatnike fakulteta zbog članka koji je uspješno prošao recenzentsku proceduru i zadovoljio standarde znanstvene etike, reagiralo je i Hrvatsko politološko društvo. Otvoreno su poručili da osuđuju “pokušaj zlouporabe etičkih tijela sastavnica Sveučilišta u Zagrebu”, a slično su reagirali i brojni ugledni znanstvenici iz Hrvatske i inozemstva, izražavajući podršku kolegicama Petričušić i Čehulić te kolegi Čepi. Dekan pritom uopće nije reagirao na navedeni zahtjev čelnika U ime obitelji.