Nekad je nužno odabrati stranu

Željko Kolar, kandidat za šefa SDP-a, pokušao je zaštititi najbližeg suradnika i za Telegram izjavio neistinu

Kolar tvrdi da je njegov suradnik priznao grešku i platio kaznu zbog sukoba interesa. Nije - ni platio, ni priznao

Kandidat za predsjednika SDP-a Željko Kolar, kojeg se u medijskim analizama smatra vrlo ozbiljnim favoritom za ulazak u drugi krug, a možda i konačnu pobjedu, u nedavnim odgovorima za Telegram o problemima svog bliskog suradnika sa sukobom interesa – nije baš govorio istinu. Kako je u dva lanjska postupka utvrdilo Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa, načelnik općine Kalnik Mladen Kešer je, između ostalog, višekratno na račun općine angažirao firme u kojima je većinski vlasnik.

“Mladen Kešer je član SDP-a, uspješan načelnik koji je priznao svoju grešku i platio dobivenu kaznu od Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa u iznosu od 30.000,00 kn. Ne vidim razloga zašto je potrebno priču dalje nastavljati” – stoji, između ostalog, u odgovoru na pitanja koja je u petak Telegram postavio Željku Kolaru, kandidatu za predsjednika SDP-a.

Savršeno je jasno da bi čovjeku koji za 11 dana ide na izbore za šefa najveće oporbene stranke odgovaralo da nema nikakvog razloga za nastavljanje priče o problemima sa sukobom interesa koje ima jedan od njegovih najbližih suradnika u aktualnoj izbornoj kampanji. Problem je, međutim, što je sam Kolar u svom odgovoru dao itekako razloga da se priča – nastavi.

Ni priznanja, ni naplate

Kazna od 30.000 kuna o kojoj govori kandidat za prvog čovjeka SDP-a nije jedina, načelnika općine Kalnik je u drugom procesu Povjerenstvo kaznilo za još osam tisuća kuna. Pritom, ovih 30.000 nije naplaćeno do kraja, a sva je prilika da se druga kazna neće ni početi naplaćivati. Što se tiče “priznavanja greške”, Telegramu je iz Upravnog suda u Zagrebu potvrđeno da se pravomoćna odluka u predmetu kojim je Kešer kažnjen s 30.000 kuna, još čeka. Kešer se, naime, žalio Visokom upravnom sudu.

Kako žalba nije odgodila izvršenje odluke Kešeru je, kako su nam službeno odgovorili iz Povjerenstva, krenula obustava dijela naknade koju je primao kao općinski načelnik. Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa, naime, kazne koje izriče može naplaćivati isključivo odbijanjem od plaće ili naknade koju dužnosnik prima iz državnog ili lokalnog proračuna. Načelniku općine Kalnik tako je naplaćeno deset rata od po 1383 kune i 60 lipa.

Prvog travnja ove godine, međutim, naplata je stala jer se Kešer odrekao naknade koju je primao kao općinski načelnik (nešto više od dvije tisuće kuna mjesečno). Dakle, kako sad stvari stoje, Kešer će ostati na naplaćenih 13.836, od ukupno 38.000 kazne koja mu je odrezana zbog kršenja Zakona o sprečavanju sukoba interesa.

‘Kontinuitet u činjenju povreda’

Kolarova teza o tome kako je njegov bliski suradnik “priznao svoju grešku” još manje drži vodu. Obje odluke Povjerenstva, kako smo već i objavili, Kešer osporavao – i u samom procesu pred Povjerenstvom i pred pravosuđem (zasad neuspješno).

I to dosta žustro – u tužbi Upravnom sudu u Zagrebu načelnik općine Kalnik tvrdi kako je Povjerenstvo svojim postupanjem pokretanja postupka po anonimnoj prijavi vrijeđa njegovo ustavno pravo na poštovanje privatnog i obiteljskog života tužitelja, “zaštitu dostojanstva, ugleda i časti”, te kako se takvim postupanjem “prelazi granica koju bi tužitelj kao dužnosnik, zbog funkcije koju obnaša, trebao trpjeti”.

Povjerenstvo je, pak, u odluci o drugom slučaju, u kojem je Kešer kažnjen s osam tisuća kuna, istaknulo “kontinuitet u činjenju povreda” i to u korist “više pravnih osoba s kojima je interesno povezan”. Kao otežavajuća okolnost naglašeno je i da je “prethodno Povjerenstvo vodilo postupke protiv dužnosnika zbog povrede identičnih zakonskih odredbi”.

Samo kod načelnika račun za vino i sir?

Sam Kešer nam je u telefonskom razgovoru svoju situaciju s Povjerenstvom sažeo ovim riječima: “Bio sam u sukobu interesa, ali se ne osjećam krivim”, aludirajući na to da je u malim općinama poput Kalnika (20 minuta vožnje sjeverno od Križevaca) granica sukoba interesa vrlo tanka. Kako nam je kazao, u njegovog općini jedino u njegovim firmama se može “kupiti vino i sir” uz račun.

Ukazuje i na još jednu bizarnost zakonskih propisa – da bi, primjerice, iz općinskog proračuna mogao isplatiti sredstva lokalnoj udruzi umirovljenika, iz nje se morala iščlaniti njegova majka, kako on ne bi bio u sukobu interesa.

Sve to, međutim, ne mijenja činjenicu da odluke i presude postoje, da kazne nisu plaćene i da ne samo da Kešer nije, kako je rekao Kolar, “priznao svoju grešku”, nego s Povjerenstvom, poput predsjednika stranke u ostavci, bije sudsku bitku. Zanimljivo, kao ni Kolar, ni Kešer nam nije htio potvrditi (ni negirati) da je voditelj Kolarovog izbornog stožera. Tako se, međutim, predstavljao u unutarstranačkoj komunikaciji, a i ovog vikenda su Kešer i Kolar zajedno obilazili stranačke ogranke SDP-a.