Zemlja, u kojoj se kuće i auti kupuju novčanicama od 100 dolara, sada ovisi o mini-Trumpu i njegovim (ne)realnim obećanjima

Milei bi uskoro mogao otkriti da će njegova obećanja biti puno teža za ispuniti nego što misli

A man reads an Argentine newspaper on November 20, 2023, in Buenos Aires, which frontpage shows the victory of the La Libertad Avanza alliance candidate Javier Milei in the presidential election runoff. Libertarian outsider Javier Milei swept to victory in Argentina's presidential election Sunday, vowing to halt decades of economic decline in a country reeling from triple-digit inflation. (Photo by Luis ROBAYO / AFP)
FOTO: AFP

Mesar Marcelo Capobianco ovoga je utorka na kuku objesio komad teletine i priznao kako od toga neće ništa zaraditi. To je zato što je njegov omiljeni Javier Milei pobijedio na izborima za predsjednika Argentine dva dana prije.

Naime, cijena mesa u Argentini skočila je za pet posto, a ulična vrijednost argentinske valute, argentinskog pesa, pala za 12 posto. To je značajno naštetilo kupovnoj moći njegovih mušterija.

Capobianco je rekao da je već puno puta povisio cijene tijekom posljednjih mjeseci. “Već se pokazalo da je teško prodavati po novim cijenama”, rekao je za New York Times.

Drastično smanjenje vlade

Inflacija i ekonomska kriza katapultirale su Mileija, libertarijanca koji se naziva “anarhokapitalistom” i koji želi zamijeniti argentinsku valutu američkim dolarom, na najviši politički položaj u Argentini.

Milei, ekonomist i televizijski komentator, postavio je dolarizaciju u središte svog radikalnog plana za “spas” argentinskog gospodarstva. U tom planu je i zatvaranje središnje banke te drastično smanjenje vlade.

Ipak, nakon godina visoke inflacije i pada vrijednosti argentinskog pesa od 93 posto otkako je počela pandemija, argentinsko gospodarstvo već je samo evoluiralo da se sve više oslanja na američki dolar.

Velike kupnje uz hrpu dolara

Argentinci kupuju kuće i automobile hrpom novčanica od 100 dolara. Web stranice s vijestima održavaju praćenje “plavog dolara”, tečaja dolara na crnom tržištu koji je tehnički nezakonit za Argentince, ali ga gotovo svi koriste.

Nakon što Argentinci pretvore domaću valutu u dolare, skrivaju ih. Budući da vrijednost njihovih plaća opada čim ih dobiju, Argentinci koji mogu štedjeti obično biraju štednju u dolarima.

Kao rezultat toga, oko 10 posto cjelokupne američke valute u optjecaju nalazi se u Argentini, prema nekim procjenama, ili otprilike 200 milijardi dolara, više nego u bilo kojoj drugoj zemlji izvan Sjedinjenih Američkih Država. To je u prosjeku oko 4400 dolara u gotovini za svakog Argentinca, u usporedbi s 3100 dolara za svakog Amerikanca.

Dolar kao simbol sigurnosti

Dolar je već desetljećima popularan u Argentini, a za mnoge Argentince postao je simbol sigurnosti. Kad ga je Milei učinio simbolom svoje kampanje, to se pokazalo kao učinkovita politička strategija.

Milei bi idući mjesec trebao položiti zakletvu tako da bi uskoro mogao otkriti da će njegova obećanja biti puno teža za ispuniti nego što misli. Ekonomisti su upozorili da će dolarizacija argentinskog gospodarstva biti izazov jer to obično zahtijeva da zemlja na početku ima veliku količinu dolara.

I dok mnogi Argentinci imaju dolare nagurane ispod madraca, argentinska vlada ih zapravo nema. “Dolarizacija neće biti moguća, barem ne odmah”, rekao je Santiago Bulat, argentinski ekonomist.

Problem s uvođenjem dolara

Također je istaknuo da se druge zemlje koje imaju dolar, među kojima Ekvador i El Salvador, još uvijek bore za poboljšanje svojih gospodarstava. “Ekvador se dolarizirao, da, u vrlo kritičnoj situaciji. Međutim, sada ovisi o monetarnoj politici Sjedinjenih Država. Dva puta su u 20 godina bankrotirali”, kaže.

Ekonomisti kažu da korištenje dolara kao službene valute lišava zemlje važnih monetarnih alata, poput kamatnih stopa što otežava kontrolu inflacije i ublažavanje gospodarskih padova. Neki ekonomisti kažu da prelazak na dolare također često prisiljava zemlje da smanje vrijednost svoje valute, što dovodi do smanjenja plaća za radnike u zemlji.

Milei je tijekom predizborne kampanje predložio nekom vanjskom investitoru da posudi Argentini desetke milijardi dolara kako bi se zemlja brzo mogla dolarizirati. Međutim, ako se to ne dogodi, Milei je rekao da će dolarizacija jednostavno trajati dulje.

Neodrživa ekonomska situacija

Ono oko čega se svi Argentinci slažu je da je trenutna ekonomska situacija neodrživa. Kriza ima korijene koji su se širili tijekom godina lošeg vladinog gospodarskog upravljanja.

Bilo je tu prekomjernog trošenja, velikih deficita, protekcionističke trgovinske politike, komplicirane kontrole valute, 44 milijarde dolara međunarodnog duga i pretjeranog oslanjanja na tiskanje više pesosa za plaćanje vladinih računa.

Godišnja inflacija već je mjesecima troznamenkasta, više od dvije petine Argentinaca je siromašno, a glad i beskućništvo rastu. Vlada procjenjuje da su mnogi radnici u prosjeku dobili 92 posto povišice tijekom prošle godine – brojka koja se čini zapanjujućom prije nego što se uzme u obzir da su cijene rasle čak i brže.

Peso postaje sve bezvrijedniji

Međutim, polovica argentinske radne snage je u takozvanoj neformalnoj ekonomiji. Mnogi Argentinci su vozači Ubera, ulični prodavači, dadilje i freelanceri, a njihove plaće vrlo slabo rastu.

Jonathan Araya (30), radnik je supermarketa u Buenos Airesu. Nedavno je morao naći dodatni posao kao konobar jer su njegovi troškovi jako brzo rasli. Ipak, svaki mjesec pokušava izdvojiti novac za kupnju 200 američkih dolara.

Pad vrijednosti pesa to je pak značajno otežao. U travnju 2020., na početku pandemije, 1 dolar je prema tečaju “plavog dolara” vrijedio 80 pesosa. Prije godinu dana, 1 dolar je vrijedio 300 pesosa. U utorak, kada su se burze u Argentini otvorile prvi put nakon pobjede Mileija, vrijednost pesa pala je na rekordno nisku razinu. Tog dana dolar je vrijedio 1075 pesosa.

‘Pred nama su teški mjeseci’

Mesar Capobianco s početka priče pozdravio je kupce koje je vidio prvi put nakon izbora pitanjem: “Jesmo li dobro glasali?”. Isabel Michelitsch (75), njegova stalna mušterija odgovorila je potvrdno slaveći Mileijevu pobjedu.

Capobianco je rekao da je njegove poslovne probleme potaknuo slab peso. Suša u većem dijelu Argentine uništila je pašnjake koji su obično hranili životinje tako da su proizvođači umjesto toga koristili stočnu hranu, čija je cijena izražena u dolarima.

“To automatski čini proizvod skupljim”, rekao je. Kamion koji mu dovozi mnoge njegove proizvode također se pokvario, a cijena zamjenskih dijelova bila je u dolarima, što je trošak koji će njegov dobavljač prenijeti na njega. Capobianco kaže da je skoro zatvorio svoju trgovinu, ali vjeruje da će Milei promijeniti situaciju. “Pred nama su teški mjeseci”, rekao je Capobianco za New York Times.