Žena optužuje KBC Rijeka: 'Morala sam pobaciti bolesnu bebu, rekli su mi da to mogu samo u slovenskoj klinici. Za 5000 eura'

Beba je imala anomaliju zbog koje ne bi preživjela. Naknadno je saznala da se i u Hrvatskoj uredno izvodi zahvat

4.12.2020.., Rijeka - Razgledavanje novoopremljenih smjestajnih kapaciteta za COVID bolesnike, O aktualnoj situaciji i poduzetim organizacijskim promjenama izvijestitli su zamjenica ravnatelja
 Vladimira Vuletic, pomocnica ravnatelja za osiguranje kvalitete pruzanja
medicinskih usluga Sanja Matijevic Roncevic i pomocnica ravnatelja za sestrinstvo
Snjezana Juricic.  Photo: Nel Pavletic/PIXSELL
FOTO: Nel Pavletic/PIXSELL, Provjereno

Emisija Provjereno otkriva slučaj iz KBC-a Rijeka, u kojemu su trudnici u petom mjesecu trudnoće rekli da joj dijete ima anomaliju zbog koje neće preživjeti te joj savjetovali da ode na prekid trudnoće u Sloveniju ili da pričeka termin poroda. Informirajući se o postupku u Sloveniji, žena je doznala kako se u Hrvatskoj spomenuti postupak uredno obavlja, dok bi ga u Sloveniji morala platiti pet tisuća eura. Žena je, skupa sa svojim partnerom za Provjereno ispričala kako se sve odvijalo.

“Dolazim na pregled kod ginekologa, koji mi govori da ne vidi djetetovu glavu. Da mu je čudno i da mu se to još nije dogodilo u karijeri, da trebam ići u KBC Rijeku na anomaly scan i daje mi uputnicu. Zaprimaju me i govore mi da dijete ima anomaliju nespojivu sa životom i da se prognozira smrtni ishod. Najčešće umiru već i tijekom trudnoće. Ako se rode, prežive nekoliko dana. Nije sposobno samostalno disati, nema razvijen veliki mozak”, priča žena koju Provjereno predstavlja kao Zoricu.

Preporuka za koju ‘ne smije postojati pismeni trag’

Dodaje kako je ubrzo uslijedio novi šok jer joj liječnici “u povjerenju” daju preporuku za koju joj govore da ne smije postojati pismeni trag.

“Na moje ‘što sad’ navode mi da odem u Sloveniju, daju mi jasne upute koja je klinika i koji je broj, ali ne pisanim putem, nego usmeno, da ne ostane nigdje pisani trag jer to kao ne smiju reći. ‘Inducirani porod ili porođaj ne može se obaviti u Hrvatskoj. Imate u Sloveniji, tamo je liberalnija država i tamo je to dopušteno nakon 22. tjedna'”, prepričavaju.

Saznaje da se postupak uredno obavlja u Hrvatskoj

Provjereno javlja kako je u otpusnom pismu navedeno kako dijete nema šanse za preživjeti, a kao preporuka i terapija je naveden razgovor s pacijenticom. Mlada majka i njezin suprug su potražili još jedno mišljenje unutar KBC-a Rijeka, a i taj doktor je stao iza mišljenja svojih kolega, kao i što je kasnije napravio ginekolog primarne zdravstvene zaštite.

Potom su se počeli raspitivati za subvenciju za postupak u Sloveniji i pritom dobili savjet da stupe u kontakt s Petrovom bolnicom u Zagrebu. Tada su doznali kako se postupak koji im je savjetovan uredno može obaviti u Hrvatskoj, a sve što im je u Rijeci uskraćeno u Zagrebu nije bilo.

Zbog dijagnoze nespojive sa životom, etičko povjerenstvo odobrilo je prekid trudnoće, a slučaj je sablaznio zagrebačke kolege. “Po meni je to potpuno neshvatljivo, nerazumljivo s ljudske i profesionalne strane”, rekao je za Provjereno dr. Gordan Zlopaša iz Klinike za ženske bolesti i porode KBC-a Zagreb.