Žene su prije 105 godina izašle na ulice tražeći jednakost. Evo kako se ta borba nastavila do danas

Prije 105 godina žene su izašle na ulice, željele su pravo glasa

FOTO: wikimedia

Međunarodnim danom žena oduvijek se željelo skrenuti pozornost na položaj žena u društvu, te naglasiti važnost njihove ravnopravnosti. Danas, ti se ciljevi žele postići još snažnije i još jače.

Agendom UN-a pod nazivom “50-50 do 2030.” želi se postići totalna ravnopravnost spolova u sljedećih 15 godina. Ovu kampanju poduprlo je više od 40 zemalja, a njom bi se napokon trebao iskorijeniti svaki oblik potplaćenosti i nejednakosti žena u društvenom životu, piše Independent.

Ova incijativa će nastojati osigurati da upravo žene postanu sve prisutnije na mjestima u kojima dosada i nije bilo previše mjesta za njih, primjerice u političkom svijetu.

Ipak, sama ideja o ravnopravnosti seže u daleku prošlost, više od 100 godina, a postoji niz razloga zbog kojih je današnji dan posvećen upravo tome- ženama i njihovoj jednakosti u društvu. U nastavku vam donosimo pet najvažnijih stvari o obilježavanju Dana žena.

1. Kada je prvi put obilježen dan žena?

Socijalisti su bili ti koji su prvi iznijeli ideju da bi žene trebale dobiti pravo glasa, što je bio ogroman pomak u tadašnjem društvu.

Godišnji “Međunarodni dan žena” prvi je put obilježen 8. ožujka 1911. u organizaciji njemačkih socijalista i teoretičarke Clare Zetkin, a na proslavi je bilo više od 100 delegata iz 17 drugih zemalja.

Događaj je obilježen i u drugim zemljama, Austriji, Danskoj, Njemačkoj i Švicarskoj, stotine prosvjednika je izašlo na ulice tražeći bolji položaj žena.

2. Zašto je uopće došlo do ove incijative?

Incijativa je počela upravo zbog želje žena da dobiju pravo glasa, u Velikoj Britaniji to su ostvarile 1918., no u nekim zemljama to je još u povojima, primjerice u Saudijskoj Arabiji žene su tek prošle godine dobile pravo glasa.

Danas, kada u prosjeku tek jednu petinu parlamenta čine žene, a od 196 država na čelu samo njih 19 je žena (prije 20 godina na čelu 12 njih su bile žene), vidimo da ima još puno toga za napraviti po ovom pitanju.

Broj žena ministrica se pak utrostručio između 1994. i 2014., no i dalje je nizak u odnosu na muškarce. Tek 17 posto žena je na čelu ministarstava. Što se tiče plaća, žene nemaju čim biti zadovoljne. Prema posljednjim istraživanjima, tek za 118 godina, ako se nastavi ovim tempom, možemo očekivati izjednačavanje muških i ženskih primanja. Isto tako, među 500 najbogaitjih ljudi, tek 55 je žena.

 

3. Na čemu je fokus Međunarodnog dana žena?

Ujedinjeni narodi su ovaj dan počeli slaviti 1975. godine, a u fokusu je položaj žena u svijetu. Svi sadašnji ciljevi nalaze se upravo u spomenutoj Agendi 2030. za održivi razvoj.

U programu je niz aktivnosti koji imaju za cilj osnaživanje žena i djevojaka na svim područjima, što obzirom na nejednakosti u svijetu nije nimalo lak zadatak.

Isto tako, ovo je dan kada se s ponosom prisjeća svih postignuća žena kroz povijest.
U nekim zemljama, ovaj je dan nacionalni praznik i darivaju se sve žene u obitelji, bilo da se radi o sestrama, ženama, djevojkama, bakama, majkama…

4. Je li ovakvo obilježavanje još uvijek potrebno?

Iraqi women mourn the death of their relatives outside the morgue of a hospital in Baghdad's impoverished district of Sadr City early, 20 June 2007. A massive truck bomb exploded yesterday near a Shiite mosque in the heart of the Iraqi capital, killing at least 65 people in the deadliest attack in Iraq in two months. AFP PHOTO/WISSAM AL-OKAILI / AFP / WISSAM AL-OKAILI
Žene diljem svijeta još su uvijek potlačene i smatrane nižom vrstom od muškarca AFP

Osim već dosta puta spomenutih motiva kao što je nesrazmjer u plaćama između žena i muškaraca, dominacija muškaraca u političkom svijetu, tu je i povećanje svijesti o broju silovanih i zlostavljanih žena u svijetu.

Poražavajući je podatak da čak 120 milijuna djevojaka i žena mlađih od 20 godina su žrtve zlostavljanja; bile su podvrnute prisilnom spolnom odnosu ili nekim drugim prisilnim spolnim radnjama.

des jeunes femmes, qui viennent reconnaitre le corps de leurs proches attendent devant l'entrée de la morgue de Donka à Conakry le 23 janvier 2007, où la plupart des victimes tués par balles lors de la manifestation de lundi ont été transportées. La grève générale illimitée à l'appel de l'intersyndicale soutenue par des partis politiques d'opposition est toujours suivie dans la capitale guinéenne. Les grévistes protestent contre la corruption, les détournements de fonds publics et "l'ingérence" du president guinéen Lansana Conté dans les affaires judiciaires.AFP PHOTO GEORGES GOBET
Česte mete seksualnog zlostavljanja, pogotovo u nerazvijenim zemljama AFP

Veliki broj slučajeva ovakvog brutalnog zlostavljanja nije ni prijavljen, a većina takvih zataškanih slučajeva uključuje silovanje od ženama bliskih osoba, partnera ili srodnika. Veliki broj žena, više od trećine, barem su jedanptu u životu doživjele neki oblik fizičkog ili seksualnog zlostavljanja, a to je najčešće u razdoblju između tinejdžerskih godina i menopauze.

Poražavajuća je i činjenica da čak jedna od 10 udanih žena ne zna koliko njen muž zaražuje ni kako troši svoj novac. Istovremeno, koliko god mi pričali o onoj jednakosti u plaćama žena i muškaraca, to je daleko od istine.

5. Koja je poruka UN-a za Međunarodni dan žena?

Ban Ki-moon, glavni tajnik UN-a, rekao je da se osobno zalaže za kampanju kojoj je cilj promicati žene i osigurati njihovu demokratsku zastupljenosti u parlamentima širom svijeta.

“Mi smo razbili toliko staklenog stropa i tek sada imamo tepih od krhotina,” rekao je. “Sada moramo brisati pretpostavke i predrasude iz prošlosti, tako da žene mogu napredovati i rušiti nove granice,” poručio je Ki-moon.