Zgodan službeni stav Državnog izbornog povjerenstva; nije nikakav problem što se ministri nisu micali iz kampanje

HDZ je u kampanji u Lici potrošio pola milijuna kuna. Za usporedbu, SDP je potrošio 80.000

Sad je i službeno. Niti jedno tijelo u ovoj zemlji neće se baviti time jesu li ministri početkom ožujka kampirajući u Ličko-senjskoj županiji koristili javni novac za stranačku kampanju HDZ-a.
Državno izborno povjerenstvo (DIP) prošlog je tjedna objavilo izvješće o izvršenom nadzoru nad financiranjem izborne kampanje za skupštinu Ličko-senjske županije i zaključilo kako su “svi izborni sudionici u cijelosti poštivali odredbe Zakona o financiranju”.

Medved i Krstičević

Kako je Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa još ranije ukazalo da je prava adresa za financiranje izborne promidžbe DIP, očito je da niti jedno tijelo neće preispitivati potencijalno ministarsko korištenje javnog novca, službenih automobila i službenih prostorija Ličko-senjske županije.

Dalo se to zaključiti još iz odgovora na upit Telegrama DIP-u u ožujku. Državno izborno povjerenstvo je tad poručilo kako će, bude li trebalo zbog ministarskih posjeta stranačkim skupovima zatražiti dodatna očitovanja nakon dostave konačnih financijskih izvješća, ali je konstatiralo i kako nigdje nije propisano da ministri ne mogu obavljati svoje redovne dužnosti u vrijeme kampanje.

Kako se u “redovne dužnosti” uklapa, recimo, posjet Lici ministara branitelja i obrane o kojem je izvijestila HDZ-ova stranačka stranica, međutim, očito nećemo doznati. Što je prava šteta, jer spomenuti članak počinje sljedećom rečenicom: “Generali pobjedničke Hrvatske vojske i naši ministri Damir Krstičević i Tomo Medved posjetili su Gospić kako bi pružili snažnu potporu HDZ-ov listi za prijevremene izbore za ličko-senjsku Županijsku skupštinu i njenom nositelju Marijanu Kustiću!”

Plutanje u sivoj zoni

DIP-u je u slučaju HDZ-a i Like bilo dovoljno šturo financijsko izvješće stranke u kojem se nabraja koje je usluge stranka platila, kad i koliko. Među stavkama nalaze se i troškovi rent-a-cara i taxi prijevoza, no jesu li ministri doista u Liku na stranačke posjete putovali tim prijevoznim sredstvima, ili možda u osobnom aranžmanu, jesu li za to dobili dnevnice, jesu li koristili županijske prostorije u stranačkoj kampanji – to nećemo doznati.

“Radi se o praksi koja je definitivno sporna, no problematiku korištenja javnih sredstava u kampanji rijetko tko još propituje. To je plutanje u sivoj zoni koja je svima postala normalna. Problem je i medija i javnosti i opozicije što izostaje reakcija i kritika ove prakse, da ne govorimo o DIP-u ili Etičkom povjerenstvu koje nije donijelo još niti jednu odluku protiv HDZ-a”, kaže nam Oriana Ivković Novokmet iz Gonga.

Osjećaj za detalj

No, DIP je baš nedavno pokazao zavidnu proaktivnosti i osjećaj za detalj kod upozorenja saborskom zastupniku SDP-a Gordanu Marasu. Njemu i njegovoj stranci su zaprijetili vrlo ozbiljnim financijskim kaznama zbog naljepnice na Marasovom – laptopu. Jer se laptop nalazio u Saboru. A u kampanji je, kako je minuciozno nadodao DIP, “zabranjeno koristiti sredstva državnog ili lokalnog proračuna, prostorije, službena vozila i opremu državnih tijela ili tijela jedinica lokalne samouprave”.

U izborima za skupštinu Ličko-senjske županije takva stroga agilnost je, tko bi znao zbog čega, posve izostala.

Pola milijuna

Što, opet, ne znači da je priča o financiranju kampanje u Ličko-senjskoj županiji ostala potpuno lišena drame. Naime, nakon što su objavljena konačna financijska izvješća lista koje su sudjelovale na izborima, razvidno je s koliko je novca relativni pobjednik “izbombardirao” ovaj dio Hrvatske. Ovdje se, naravno, ne radi o projektima vrijednima desetke i desetke milijuna kuna koje su ministri, baš eto slučajno i sasvim regularno, u kampanji donosili u Liku u miraz lokalnom HDZ-u.

Lista koalicije koju je predvodio HDZ potrošila je naime u kampanji skoro punih pola milijuna kuna (točnije 497.093 kuna i 69 lipa). O kakvom se tepih-bombardiranju novcima za reklamiranje Marijana Kustića i njegovih kolega radi dovoljno će kazati da je to više od ukupnog troška ostalih osam lista koje su nastupile na ovim izborima. Da, ukupnog.

Drugi najrastrošniji bili su zlosretni SDP-ovci, kojima ni Davor Bernardić u kampanji ni potrošenih 80.581 kuna (i 81 lipa) nisu bili dovoljni za jedan jedini mandatić. HDZ ih je osvojio 14, što znači da su po mandatu potrošili 35.507 kuna, dok je drugoplasirana lista Darka Milinovića očito trošila znatno racionalnije – po jednom od svojih ukupno osam mandata u kampanji su potrošili 8.144 kune.

I bogati plaču

Život je međutim surov. I bogati plaču, a za hepiend nekad nije dovoljna čak ni gomila novca i posvemašnje razumijevanje državnih institucija. Bitka HDZ-a za ponovno preuzimanje Like stoga još nije gotova, jer je pozicija Darka Milinovića i dalje – zbog “lex šerifa” kojeg je donijela baš ova vlast – solidno čvrsta. Štoviše, eventualni nastavak operacije rušenja Milinovića izazvao je sukob i unutar HDZ-a.

Jedini jasan zaključak ove skupe i mutne političke priče stoga zasad ostaje onaj o tome da u ovoj zemlji ne postoji tijelo koje bi preispitalo potencijalno korištenje javnih resursa u stranačkoj kampanji. Osim, naravno, ako se ne radi o naljepnici na stražnjoj strani laptopa.