Zgodno, baš je stigla presuda; omiljeni vjeroučitelj nezakonito dobio otkaz jer je upozorio na Lucićeve malverzacije

Postao je ravnatelj škole dok se gradila dvorana za 13 milijuna; biskup mu je oduzeo zvanje vjeroučitelja kad je upozorio na krađu

Trebalo je osam i pol godina da Stanko Pavković, nekadašnji ravnatelj Osnovne škole u Pleternici dobije pravomoćnu sudsku presudu kako je otkaz koji mu je uručen 5. listopada 2009. bio nezakonit. Priča ne bi bila osobito zanimljiva da u Pavkovićev otkaz nisu bila umiješana zvučna imena, od biskupa Antuna Škvorčevića, tadašnjeg župana požeško-slavonskom Marijana Aladrovića i bivšeg gradonačelnika Pleternice, te tadašnjeg i sadašnjeg saborskog zastupnika Franje Lucića. Pavković je bio vjeroučitelj u pleterničkoj Osnovnoj školi fra Kaje Adžića i protiv volje lokalnih političkih i crkvenih struktura javio se i bio izabran na mjesto ravnatelja.

U to vrijeme škola je bila nositelj velikog posla, gradnje sportske dvorane vrijedne 13 milijuna kuna, a Pavković se lokalnim političarima zamjerio kada je uočio i prijavio malverzacije oko izgradnje tog objekta. Željeli su na mjestu ravnatelja škole imati svog čovjeka; odlučili su maknuti Pavkovića, pa je ubrzo ne samo smijenjen, već je uz pomoć biskupa Škvorčevića ostao i bez posla, šutnut na cestu. Biskup mu je oduzeo trajni mandat vjeroučitelja i tako onemogućio predavanje vjeronauka. Time za Pavkovića više nije bilo mjesta u školi. Pokrenuo je sudski spor i napokon ga, nakon više od osam godina i dobio, kada je 6. ožujka ove godine Županijski sud u Slavonskom Brodu, Stalna služba u Požegi, presudio da je otkaz Pavkoviću bio nezakonit.

O Pavkovićevu slučaju ovaj je novinar pisao u rujnu 2009., samo tri tjedna nakon što mu je uručen otkaz. Pavković je tada ispričao kako su se njegovoj kandidaturi usprotivili tadašnji gradonačelnik Pleternice Franjo Lucić i osobito pleternički župnik Antun Ćorković. Župnik mu je vrlo otvoreno poručio neka dobro pazi što će raditi kada ne bude ravnatelj, jer se i biskup Škvorčević protivi da bude na čelu tamošnje osnovne škole. Osnivač škole je požeška županija, na čijem je čelu bio Marijan Aladrović (HDZ), bliski prijatelj Franje Lucića, danas predsjednik Gradskog vijeća Pleternice i šef tamošnje podružnice Hrvatskih šuma. Pavković se sukobio s jakim igračima.

Upozoravao je i na to da u školskom odboru sjedi osuđeni nasilnik

Pleternički župnik, po tadašnjim tvrdnjama Pavkovića, bio je iznimno blizak s Franjom Lucićem i tijekom izborne kampanje hodao je Pleterenicom s HDZ-ovom kapom na glavi. ”Bili su kao prst i nokat”, rekao je tada Pavković. S mjesta ravnatelja škole Pavkovića je smijenio školski odbor u kojem je članica bila i aktualna gradonačelnica Pleternice, Antonija Jozić. No, problematičan u tom odboru bio je Slavko Gaura (HDZ), pravomoćno presuđen zbog obiteljskog nasilja. Pavkoviću su zamjerali i što je upozoravao na činjenicu da takav čovjek ne može biti član školskog odbora.

Da se Pavkovića uistinu htjelo drastično kazniti pokazuje odluka požeškog biskupa Antuna Škvorčevića. On je, kako smo rekli, Pavkoviću oduzeo trajni mandat vjeroučitelja, a kao razlog naveo je njegovo ”osobno opredjeljenje”, odnosno činjenicu da se Pavković bez suglasnosti biskupa kandidirao za ravnatelje škole. Inače, mandat vjeroučitelja prema kodeksu Crkve oduzima se zbog samo dva razloga: javne sablazni i krivog naučavanja. Ogorčen zbog takvog postupka biskupa Škvorčevića, jer ga se nije udostojio pozvati ni na razgovor, Pavković mu je tada napisao: ”Takvo iskazivanje vlasti odlika je tiranina, a ne pastira koji predvodi stado. Gdje je to od pastoralne brige prema dostojanstvu čovjeka”.

Pavković se dakle našao na cesti i s obitelji otišao u Njemačku gdje je i danas. U presudi kojom je otkaz proglašen nezakonitim stoji kako sud u Pavkovićevim postupcima ”nije pronašao bilo kakve elemente skrivljenog ponašanja u obavljanju svoje službene dužnosti”, te da je ”ocijenio kako nije kršio propise niti opstruirao i onemogućavao rad školskog odbora”, što su bili formalni razlozi otkaza. Kakav je ravnatelj Pavković bio najbolje se vidi iz obrazloženja presude u kojoj se navodi mišljenje više svjedoka koji su rekli kako je on ”pozitivna osoba, osoba s puno organizacijskih sposobnosti i sklon ljudima pomoći, a zaposleni koji u OŠ fra Kaje Adžića nikada ne dolaze na radno mjesto s grčem u želucu”.

Pripada mu i odšteta, najmanja 1,2 milijuna kuna plus kamate

Zanimljivo je, međutim, obrazloženje suda (iz prvostupanjske presude iz rujna 2010.) u kojem se objašnjava u čemu je Pavković pogriješio kada je od crkvenih vlasti tražio da mu se vrati status vjeroučitelja. ”Nesporno je da tužitelj-protutuženik (misli se na Pavkovića, op. ur.) nije preporučenom pošiljkom od dijecezanskog biskupa zatražio potrebni mandat za predavanje katoličkog vjeronauka u školi, već je gospodinu Antunu Škvorčeviću u više navrata kao i gospodi biskupima Marinu Srakiću, mons. Mariju Robertu Cassari slao pisma u kojima je tražio razloge opoziva, gospodina Antuna Škvorčevića lijepo zamolio opoziv opoziva rečenog mandata, a preostale biskupe zamolio da mu svojim autoritetom pomognu da biskup Antun Škvorčević njemu vrati oduzeti mandat”, stoji u sudskoj presudi.

Stoga je sud zaključio kako je Pavkovićeva prepiska s crkvenim vlastima bila ”u smislu privatne korespondencije”, te da je svoje zahtjeve trebao ”uputiti preporučenom pošiljkom Požeškoj biskupiji, Biskupskom ordinarijatu i tako zahtijevati vraćanje mandata radi predavanja vjeronauka u školi”!

Pavkoviću je sada otvorena mogućnost financijskog zahtjeva prema školi, čiji je osnivač požeško-slavonska županija i traženje isplate plaća koje su mu nezakonitim otkazom uskraćene. O kolikom je iznosu riječ, utvrdit će sud, no laička računalica pokazuje da se radi o milijunskoj cifri. Ako je Pavkovićeva plaća u bruto iznosu bila 12 tisuća kuna, to bi značilo da mu za sve vrijeme otkako je dobio otkaz, bez kamata, pripada više od 1,2 milijuna kuna.