Zgodno je slušati Škoru dok napada druge zbog imovinskih kartica. Obećao je objaviti svoju pa nije

Kontaktirali smo Miroslava Škoru no nije bio voljan razgovarati o svojim obećanjima. Izvukli smo samo dio njegove imovine

FOTO: PIXSELL

Imovina je teško pitanje, zgodna je parafraza knjige Branka Matana (Domovina je teško pitanje), o temi koja je ovih dana eksplodirala u hrvatskim medijima s obzirom na to da, iz nekih razloga, dužnosnici ozbiljno umanjuju svoju imovinu, navodeći krive, ali redovito umanjene iznose njihove vrijednosti. Bivši predsjednički kandidat, Miroslav Škoro, ničim izazvan, na svome Facebook profilu 4. rujna prošle godine, na godišnjicu medicinskog zahvata, ugradnje srčanih premosnica, objavio je kako je zdrav želeći demantirati dezinformacije ”političkih protivnika i njihovih medijskih pokrovitelja” koji su postavljali pitanje ”što će nam bolesni predsjednik?”.

Potkrijepio je to liječničkim nalazima, mada kaže, to nije bila zakonska obveza. No, puno zanimljiviji dio te Škorine objave, u ranoj fazi predsjedničke kampanje, bio je dio u kojem govori da će, na jednak način kao o zdravstvenom, progovoriti i o svom imovnom stanju. ”Na ovaj način objavit ću tijekom kampanje i svoju imovinsku karticu, iako ni to nemam obvezu učiniti. Nadam se da će mi se neovisni mediji pridružiti u pozivu da isto dobijemo i od drugih predsjedničkih kandidata, a onda nek narod odluči”.

Škoro je prozvao Šuicu

Dva tjedna kasnije, 28. rujna, bivši predsjednički kandidat Škoro, ponovno je na svojoj Facebook stranici, opet ničim izazvan, ponovio kako će objaviti svoju imovinsku karticu. Prenijelo je to i nekoliko medija. “Gubitak povjerenja u državne institucije jedan je od najvećih problema s kojim se Hrvatska suočava od svoga osamostaljenja. Tome najviše pridonosi percepcija građana da su političari korumpirani i da su se obogatili obnašajući dužnosti na koje su izabrani. Upravo zato najavio sam da ću tijekom kampanje objaviti svoju imovinsku karticu, iako me zakon na to ne obvezuje, kao što sam u svakom trenutku spreman objasniti i kako sam stekao tu istu imovinu”, napisao je Škoro.

No, u drugoj objavi na Facebooku o istoj temi, otišao je i korak dalje, pa je analizirao ”nervozu” (citirano) premijera Andreja Plenkovića oko imovine potpredsjednice Europske komisije, Dubravke Šuice, o čemu se tada pisalo u medijima. ”Želim vjerovati da je gospođa Šuica tih puno milijuna eura zaradila poštenim radom zajedno sa svojom obitelji. Javno je pozivam da hrvatskoj javnosti predstavi svoju imovinsku karticu i način na koji je stekla tu istu imovinu. Za europske vrijednosti nije se dovoljno samo deklarativno zalagati, njih treba živjeti i biti primjer drugima”, rekao je Škoro.

Kuća i tri stana

Međutim, iako je to u dva navrata javno rekao, Miroslav Škoro do danas nije objavio svoju imovinsku karticu. On to, naravno, nije bio obvezan učiniti, morao bi tek da je izabran za predsjednika Republike, ali činjenica je, kako je, pozivajući se na transparentnost i osobito na povratak povjerenja građana u državne institucije, najavio podastrijeti podatke o tome što ima i kako je to stekao. Razlozi zašto Miroslav Škoro nije učinio ono što je javno obećao, i to ne jednom, nego dva puta, u razmaku od samo 14 dana, nepoznati su.

Telegram je poslao upit Škori s molbom da odgovori zašto javno dato obećanje nije ispunio i zašto nije objavio imovinsku karticu. Odgovor nismo dobili. Ponavljamo: Škoro nije bio obvezan podastrijeti podatke o svojoj imovini, no on je sâm, a da to nitko od njega nije tražio, najavio objavu imovinske kartice. I onda to nije napravio. Predomislio se. Zašto? Ali, ono što nije učinio Miroslav Škoro, uradio je Jutarnji list i to dva mjeseca prije nego što je nesuđeni predsjednik Republike obznanio svoje nikad ispunjeno obećanje.

Novinar Marko Špoljar u srpnju prošle godine pobrojao je nekretnine u vlasništvu Škorine obitelji: kuća s voćnjakom, bazenom i pomoćnom zgradom u podsljemenskoj zoni, sve na površini od 826 metara četvornih; peterosobni stan u neposrednoj blizini obiteljske kuće 146,9 četvornih metara, u kojem je smješten njegov glazbeni studio (tvrtka Campus), dvosobni stan od 78 m² i još jedan, četverosobni, u potkrovlju od stotinjak metara četvornih.

Još se čeka ‘dubinski snimak’

Nabrajajući Škorine ”kućerine” (da upotrijebimo termin predsjednice na odlasku, Kolinde Grabar Kitarović), Jutarnji spominje i njegovu nekadašnju kuću u Osijeku, veličine 350 m² u elitnom dijelu grada (ondje, ali u stanu, živi i osječki gradonačelnik Ivica Vrkić) koju je, kako su pisali mediji, 2009. godine platio oko 300.000 eura, počeo ju je uređivati, a onda prodao. Među Škorinim nekretninama, kako je objavio T-portal, su i tri hektara vinograda, u požeškom kraju, nadomak Kutjeva.

Škorina supruga, Kim Ann Škoro, bila je suvlasnica tvrtke Hotel Zrinski, no ta je tvrtka brisana iz sudskog registra, prije nekoliko dana, 27. siječnja ove godine. Tvrtka je u 2019. godini, prema podacima iz Sudskog registra, poslovala s oko 2,9 milijuna kuna gubitka. Supružnici Škoro vlasnici su spomenute tvrtke Campus, a Miroslav Škoro suvlasnik je i u tvrtkama Mon Perin (dioničko društvo za poljoprivredu, turizam i ugostiteljstvo), Omega softwarea, gdje je jedan od osmero suvlasnika i MB Kvadrat (poslovanje nekretninama).

U potonjoj firmi, drugi je suvlasnik Branko Žibrat. “Da bih vam znao odgovoriti na pitanje koliko sam ‘težak’, trebalo bi napraviti dubinski snimak svih tvrtki u kojima imam udjele”, odgovorio je Škoro na novinarski upit o tome koliko mu je ”teška” imovina. Bilo je to sredinom srpnja prošle godine, no čini se da još uvijek nije napravio ”dubinski snimak”, jer imovinsku karticu, unatoč obećanjima, nije objavio, a na upit Telegrama zašto to nije učinio, rekli smo, oglušio se.

Parking uz bolnicu Merkur

No, vratimo se priči o tvrtki Hotel Zrinski, i Branku Žibratu, Škorinom kumu, čiji je sin Mario zajedno sa Škorinom suprugom bio u suvlasništvu spomenute tvrtke, nedavno brisane iz Sudskog registra, jer možda baš u tome leže razlozi zašto Škoro nije objavio imovinsku karticu, a rekao je dva puta kako će to učiniti. Tjednik Nacional, između dva kruga predsjedničkih izbora, u broju od 28. prosinca objavio je kako je tvrtka MB kvadrat, čiji su vlasnici Branko Žibrat i Miroslav Škoro (otud vjerojatno i ono MB u naslovu tvrtke, po početnim slovima imenâ vlasnikâ) u posjedu zemljišta tik uz bolnicu Merkur. Ondje su njeni vlasnici napravili parkiralište, gdje cijena jednog sata parkiranja iznosi 15 kuna.

Kako ondje, gotovo isključivo, automobile ostavljaju pacijenti, nije baš priličilo da Škoro, kao osoba koja je u kampanji žestoko udarala po onima koji eksploatiraju i pljačkaju hrvatski narod, toliki novac zarađuje na ranjivoj skupini, bolesnim osobama. Nacional je izračunao da se na 40 parkirnih mjesta može godišnje prihodovati oko 3,5 milijuna kuna. Prilično lako zarađen novac, no priča ima i dimenziju više: kako su vlasnici tvrtke MB došli do tog zemljišta.

Astronomska cijena parkiranja

Zemljište na kojem je sada parkiralište, ranije je, kako je pisao Nacional, bilo u vlasništvu Bolnice Merkur, odnosno Grada Zagreba. Došlo je do zamjene zemljišta tako što je Grad Zagreb zamijenio tu parcelu za zemljište u Resniku čija je vlasnica bila Marica Žibrat, majka Branka Žibrata. Zemljište na periferiji, u Resniku, navodno, bilo je potrebno Gradu Zagrebu za izgradnju pročistača otpadnih voda. Tvrtka koja je neki dan brisana iz sudskog registra, Hotel Zrinski, osnovana je u travnju 2007. godine i na nju je prebačeno vlasništvo parcele uz bolnicu Merkur.

U lipnju sljedeće, 2008. godine (Miroslav Škoro u to je vrijeme HDZ-ov zastupnik u Hrvatskom saboru, dakle dio političkog establishmenta, glavne mete njegove izborne kampanje) jedan od osnivača tvrtke Hotel Zrinski, Mario Žibrat, uz Škorinu suprugu, koja se u priču uključila 2011., započeo je proceduru za izgradnje hotela na mjestu današnjeg parkirališta. No, došlo je do otpora bolnice Merkur, ali i stanara okolnih zgrada, o čemu je svojedobno pisao Jutarnji list. Cijeli projekt izgradnje hotela je propao, ali je ostalo parkiralište koje i danas funkcionira i na kojem je cijena parkinga astronomska – 15 kuna na sat.

Zemljište kao kompenzacija za nastupe

Kao i u svakoj priči koja se tiče velikih poslova u Zagrebu i u ovoj se pojavljuje ime gradonačelnika Milana Bandića. Nacional citira neimenovani visoki izvor iz HDZ-a, koji je tim novinama ispričao: ”Miroslav Škoro osobno mi je rekao da je zamjenu zemljišta Žibratovoj mami zagrebački gradonačelnik Milan Bandić isposlovao u dogovoru s tadašnjim premijerom Ivom Sanaderom i da je to Škori bila svojevrsna ‘kompenzacija’ za njegove nastupe i podršku Sanaderovu HDZ-u kampanji”.

Činjenica je da se Miroslav Škoro u predsjedničkoj kampanji, govoreći o korumpiranim ”političkim elitama” i kriminalnom establishmentu, itekako čuvao spominjanja imena Milana Bandića. Činjenica je također da je Milan Bandić prošle godine omogućio Miroslavu Škori veliki koncert na otvorenom na prostoru glasovitih fontana, čime je, praktično, otpočela Škorina izborna kampanja za predsjednika Republike. Milan Bandić također, prema Škori bio je darežljiv i prigodom održavanja zagrebačkog Adventa, 2018. i 2019. godine, kada je Škoro ondje imao svoju kućicu.

Zaista, velika je šteta što Škoro nije objavio svoju imovinsku karticu, jer bi tada – da je ispunjena po standardima Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa – mnogo toga bilo jasnije. On je to obećao, rekosmo, dva puta, ali obećanje nikada nije ispunio. Sada čak, oglušivši se na Telegramov upit, odbija objasniti zašto je, ničim izazvan, davao lažna obećanja.