Zgodno. Nakon Telegramovog upita premijer naknadno ubacio svoj potpis na važan europski dokument

Hrvatska isprva nije potpisala inicijativu za globalni sporazum protiv pandemija. Nakon našeg upita - ipak je

Početkom tjedna više od 20 svjetskih čelnika podržalo je inicijativu za postizanje novog globalnog sporazuma koji bi pomogao svijetu da bude bolje pripremljen za situacije poput aktualne pandemije koronavirusa. Otvoreno pismo, u kojem su se založili za takav sporazum, potpisali su i predsjednik Europskog vijeća Charles Michel te generalni direktor Svjetske zdravstvene organizacije Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Kako smo tada primijetili, među potpisnicima nije bilo predsjednika hrvatske Vlade Andreja Plenkovića. Telegram je stoga već u utorak pitao Vladu zašto premijer Plenković nije supotpisao ovu inicijativu; znači li to da joj se Hrvatska protivi ili je posrijedi neki drugi razlog.

Dok smo čekali da iz Vlade odgovore na naš upit od utorka, dogodio se neobičan obrat: na popisu potpisnika otvorenog pisma pojavilo se i ime hrvatskog premijera.

Podrška čelnika država EU

Iako nam iz Vlade nisu odgovorili zbog čega Hrvatska nije bila među supotpisnicama inicijative, EU izvori Telegrama tumačili su da to nije ništa neobično. Sve članice WHO-a, njih 194, informirano je o otvorenom pismu, ali je ideja bila da među potpisnicima postoji balans, pa ga nisu potpisale sve članice Europske unije jer bi time prevaga otišla na stranu EU.

Uostalom, objašnjavali su Telegramovi izvori, premijeri i predsjednici 27 država članica podržali su ideju još u veljači. U zajedničkoj izjavi nakon sastanka istaknuli su i potporu radu “na međunarodnom ugovoru o pandemijama” u okviru WHO-a. Sve je to zvučalo sasvim logično kao argument zbog čega nema potpisa premijera Plenkovića. A onda smo dobili informaciju da se potpis ipak pojavio.

Odjednom na popisu

Na stranici Europskog vijeća objavljena je u međuvremenu verzija priopćenja u kojoj se, među supotpisnicima, spominje i predsjednik hrvatske Vlade. Andrej Plenković tu se, odjednom, nalazi na popisu između predsjednika Čilea i predsjednika Kostarike. Međutim, u verziji koju je u utorak, 30. ožujka, na svojim stranicama objavio WHO, premijer Plenković se ne spominje. Što se onda desilo?

Iz priopćenja WHO-a WHO

Ponovno smo se u petak obratili Vladi, ovoga puta s pitanjima zbog čega predsjednik Vlade nije odmah bio supotpisnik otvorenog pisma te kad ga je točno potpisao. Ni na ovaj upit (još) nismo dobili odgovor. Stvar je tim intrigantnija što ovo nije prvi ovakav slučaj.

Ovo nije prvi slučaj

Sredinom ožujka potpis premijera Plenkovića osvanuo je na pismu s još petoricom europskih premijera kojim su tražili pravedniju raspodjelu cjepiva u EU. U prvim medijskim objavama, kao ni u prvoj verziji pisma, hrvatski premijer nije bio spomenut. Prvu verziju pisma, koja je dospjela do medija, u Banskim dvorima smatrali su “neslužbenom”. Objavila ju je slovenska vlada.

Podrška Plenkovićeve Vlade izostala je nedavno i s europske inicijative za potporu start-upovima. Nakon što su je potpisale 24 članice EU-a, iz Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja tumačili su da će joj se priključiti i Hrvatska, ali da još traju pripreme. Kakve točno, nisu objasnili.

Što se, pak, desilo s otvorenim pismom za globalni sporazum? Kad nam iz Vlade odgovore na upit bit će valjda jasnije zašto u prvim izvješćima i verzijama priopćenja nije bilo spomena hrvatskog premijera – je li posrijedi nekakva omaška ili se možda radi o novoj političkoj praksi u Banskim dvorima.