Nekad je nužno odabrati stranu

Život i smrt al-Bagdadija, najtraženijeg terorista na svijetu

Danas je objavljeno da je Abu Bakr al-Bagdadi, vođa ISIS-a, poginuo u američkoj akciji u Siriji

An image grab taken from a propaganda video released on July 5, 2014 by al-Furqan Media allegedly shows the leader of the Islamic State (IS) jihadist group, Abu Bakr al-Baghdadi, aka Caliph Ibrahim, adressing Muslim worshippers at a mosque in the militant-held northern Iraqi city of Mosul. Baghdadi, who on June 29 proclaimed a "caliphate" straddling Syria and Iraq, purportedly ordered all Muslims to obey him in the video released on social media.    AFP PHOTO / HO / AL-FURQAN MEDIA 
== RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / HO / AL-FURQAN MEDIA " - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS FROM ALTERNATIVE SOURCES, AFP IS NOT RESPONSIBLE FOR ANY DIGITAL ALTERATIONS TO THE PICTURE'S EDITORIAL CONTENT, DATE AND LOCATION WHICH CANNOT BE INDEPENDENTLY VERIFIED == (Photo by - / AL-FURQAN MEDIA / AFP)
FOTO: AFP

Abu Bakr al-Bagdadi, vođa Islamske države, je mrtav. Vijest je danas objavo američki predsjednik Donald Trump navodeći kako je poginuo u američkoj vojnoj operaciji na sjeveru Sirije. Kako je Trump ispričao, vođa ISIL-a bio je stjeran u kut od američkih snaga, nakon čega je aktivirao eksplozivni prsluk i raznio se. Al Bagdadi bio je najtraženiji terorist u svijetu. Riječ je o iračkom džihadistu koji se kao vođa sunitske Islamske države (IS) samoproglasio “kalifom” svih muslimana, te potom postao poznat po brojnim zvjerstvima svoje organizacije. Donosimo nekoliko činjenica o njemu i njegovoj smrti.

1. Rođen je u Iraku, od djetinjstva proučava Kuran

Bagdadi je rođen kao Ibrahim Avad al-Samara 1971. u Tobčiju, siromašnom dijelu grada Samare, sjeverno od Bagdada, u obitelji propovjednika iz ultrakonzervatvne salafističke škole sunitskog islama. Od djetinjstva je revno je proučavao Kuran te je već u ranoj dobi dobio nadimak “vjernik”. Bio je poznat i kao zaljubljenik u nogomet, te je igrao za lokalnu ekipu iz džamije. Zvali su ga “naš Messi”. Stekao je doktorat u islamskim studijama na Sveučilištu u Bagdadu i podučavao je na Sveučilištu u Tikritu, navodi se na Wikipediji. Ima više žena, no ne zna se točno koliko.

2. Pridruživanje džihadistima i obnavljanje kalifata

Salafističkim džiihadistima se pridružio 2003., kada je SAD izvršio invaziju na Irak. Amerikanci su ga 2004. uhitili i zatočili u zatvoru Bucca gdje ubrzo postao vrlo popularan kao propovijednik i nogometaš koji je loptu naganjao u zatvorskom dvorištu. Ovaj put je dobio nadimak “Maradona”, a Amerikanci su ga pustili na slobodu nakon godinu dana, ocjenjujući da ne predstavlja vojnu prijetnju.

Pažnju svijeta privukao je 4. srpnja 2014. kada je s propovijedaonice srednjovjekovne džamije al-Nuri u Mosulu proglasio obnovu kalifata. “Bog nam je naredio da se borimo protiv neprijatelja”, poručio je Bagdadi, predstavivši se kao “kalif Ibrahim, zapovjednik pravovjernih”. Njegovom pozivu odazvalo se na tisuće dobrovoljaca iz cijelog svijeta kako bi postali “Jund al-Khilafa” – vojnici kalifata, te se borili protiv šijita, SAD-a i njegovih zapadnih saveznika.

3. Zvjerstva pod njegovim vodstvom

Islamska država ili kalifat, koju je al-Bagdadi proglasio u srpnju 2014. na preko četvrtine Iraka i Sirije, postala je poznata po zvjerstvima protiv vjerskih manjina i napadima na pet kontinenata protiv “nevjernika” u ime radikalnog islama koji je zaprepastio i umjerene muslimane.

Genocid nad Jezidima, sljedbenicima jedne od najstarijih bliskoistočnih religija, ilustrira svu brutalnost njegove vladavine. Tisuće muškaraca je pobijeno na planini Sinjar na sjeverozapadu Iraka, njihovom vjekovnom prebivalištu, a žene su također masovno likvidirane ili zarobljene za seksualne robinje. I neke druge vjerske skupine bile su podvrgnute seksualnom ropstvu, pokoljima i bičevanjima.

4. Javna pogubljenja i odsjecanje glava

IS je izazvao sveopće zgražanje svijeta i javnim pogubljenjima – odsjecanjem glava talaca iz zapadnih zemalja – SAD-a, Velike Britanije, Japana, ali i Hrvatske. Među žrtvama bio je i Hrvat Tomislav Salopek kojeg je sinajska podružnica IS-a otela 22. srpnja 2015. u Egiptu, a gdje je radio za francusku kompaniju CGG. Islamisti su tada tražili da ga u roku 48 sati zamjene za muslimane u zatvorima. Kako se to nije dogodilo, 12. kolovoza objavljena je snimka na Twitteru na kojoj ga maskirani islamisti obezglavljuju.

Tijelo nikad nije pronađeno, a mnogobrojni analitičari složili su se da vjerojatno nikad neće ni biti nađeno i vraćeno obitelji. Ista je situacija i s tijelima ostalih zarobljenika koje je Islamska država pogubila. Egipatske vlasti objavile su u studenom 2015. kako je ubijen Salopekov krvnik i vodeći islamistički militant u Egiptu, Ahraf Ali al-Gharabali.

5. Raspisana nagrada od 25 milijuna dolara

Amerika je za informacije koje bi urodile uhićenjem al-Bagdadija 2016. raspisala nagradu od 25 milijuna dolara. U američkim zračnim napadima ubijena je većina Bagdadijevih zapovjednika, uključujući Abu Omara al-Šišanija, Abu Sajafa, Abu Ali al-Anbarija i glasnogovornika IS-a Abu Mohameda al-Adnanija. Tisuće njegovih boraca je ubijeno ili zarobljeno.

6. Vrhunac moći Islamske države 2016.

Islamska država na vrhuncu je moći bila 2016. Preuzeli su odgovornost za napade na desetke gradova, uključujući Pariz, Nicu, Orlando, Manchester, London i Berlin te na gradove u Turskoj, Iranu, Saudijskoj Arabiji i Egiptu.

Al-Bagdadi je u studenom 2016., tijekom sukoba u Mosulu, svoje borce i stanovništvo cijele pokrajine Nineveh pozvao na borbu protiv “Božjih neprijatelja” koji su nakon dvije godine uspjeli ući u kalifatsku prijestolnicu, a borcima samoubojicama je poručio da “noći nevjernika pretvore u dane”. “Opustošite njihove zemlje i učinite sve da njihova krv teče u potocima”, poručio je tada Bagdadi svojim borcima u snimljenoj poruci.

7. Posljednjih godina se panično skrivao

I dok je IS naposljetku na terenu poražen, zahvaljujući uvelike i kurdskim borcima u Siriji, stručnjaci za sigurnost smatraju da ta skupina kroz tajne operacije i iznenadne, brze napade i dalje predstavlja prijetnju. No, gubitak teritorija u Iraku i Siriji je od al-Bagdadija napravio bjegunca koji se skrivao u pustinjskom području između dvije zemlje. Bio je primoran putovati u tajnosti od jednog skrovišta do drugog, samo u pratnji vozača i dvojice tjelohranitelja.

Pribojavajući se atentata ili izdaje, nije mogao koristiti telefone i vjerovao je tek nekolicini kurira kako bi komunicirao s dvojicom bliskih iračkih suradnika: Iijadom al-Obadijem, njegovim ministrom obrane, i Ajadom al-Jumailijem, šefom osiguranja. No, Jamaili je ubijen u travnju 2017, a lokacija na kojoj se skriva Obaidi i dalje je nepoznata.

8. Konačan kraj

Danas je objavljena i vijest o smrti Bagdadija. Trump je priopćio kako su ga američke snage pratile tjednima te da su mu u sinoćnjoj akciji u sjevernoj Siriji zadale posljednji udarac. Poginuo je u tunelu bježeći pred američkim snagama. Aktivirao je eksplozivni prsluk i, osim sebe, ubio je svoje troje djece, rekao je Trump. Nakon eksplozije na njih se urušio i tunel. “Bagdadi je bio zao i nasilan i umro je kao takav, kao kukavica, bježeći. Umro je kao pas, kao kukavica, svijet je sada puno sigurnije mjesto”, rekao je predsjednik Sjedinjenih Američkih Država ujedno zahvaljujući Rusiji, Turskoj i Iraku zbog podrške u akciji. Turska je, kaže, znala da idu u akciju. Dodao je i kako su im u svemu važnim informacijama pomogli i sirijski Kurdi.