Životna drama državnika koji se prvi suočio s Putinovom invazijom. Zelenski: 'Rusi ga truju, prepolovio se, žele ga ubiti'

Bivši gruzijski predsjednik Mihail Sakašvili na sudskom ročištu pojavio se jedva prepoznatljiv

FOTO: AFP, screenshot YouTube

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski uputio je hitan apel Gruziji da oslobodi svog bivšeg predsjednika Mihaila Sakašvilija (55), koji je u zatvoru zbog navodnih zlouporaba ovlasti koje on odlučno negira, a nakon što su objavljene snimke na kojima taj političar izgleda neprepoznatljivo i izuzetno narušena zdravlja.

Sakašvilija su videovezom iz bolnice uključili na sudsko ročište u Tbilisiju, a nekoć stasit muškarac koji je uoči kontroverznog privođenja 2021. godine imao 116 kilograma sada se, kako prikazuju snimke, sveo na gotovo “kost i kožu” te, kako kaže njegov brat, ima samo 67 kila, a inače je visok 195 centimetara. “Moguće je da su ga otrovali, jako je loše. I dalje gubi na težini, on je praktički na samrti”, tvrdi David Kezerašvili.

“Izgubio je podosta kilograma i izgleda neprepoznatljivo. Međunarodna zajednica mora djelovati brzo ako ga želi osloboditi prije nego bude kasno”, kazao je Kezerašvili koji je u administraciji svoga brata obnašao dužnost ministra obrane. “Nedužan čovjek je u zatvoru. Nisam počinio ikakav zločin”, kazao je sam Sakašvili tijekom saslušanja na ponovljenom suđenju, budući da je ono prvo, na kojem je dobio šest godina zatvora, obavljeno u njegovoj odsutnosti.

Zelenski mu vratio državljanstvo

Sakašvili je nakon silaska s vlasti u Gruziji, čiji je predsjednik bio od 2004. do 2013. godine, što uključuje i vrijeme ruske invazije na njegovu zemlju, snažno podržao prodemokratski pokret u Ukrajini koji je ubrzo prerastao u građansku revoluciju na kijevskom Majdanu. Uostalom, i on je sam postao predsjednik nakon sličnog ustanka u Tbilisiju.

Novome predsjedniku Ukrajine Petru Porošenku postao je savjetnik, a nedugo potom ovaj mu je dodijelio državljanstvo nakon čega je Sakašvili preuzeo dužnost gubernatora oblasti Odese. No, njih dvojica su se 2016. godine razišli te je Sakašvili počeo Porošenka prozivati za korupciju, na što je tadašnji ukrajinski predsjednik odgovarao da time nastoji skrenuti pažnju s vlastitih neuspjeha kao čelnika Odese.

Razlaz je bio toliko ogorčen da je u jednom trenutku Sakašvili i u Ukrajini bio priveden, a Porošenko mu je nakon toga oduzeo državljanstvo. Ipak, novi predsjednik Volodimir Zelenski državljanstvo mu je 2019. godine vratio, a sada tvrdi da je Sakašvili u životnoj opasnosti, odnosno da bi ga ruske vlasti preko aktualnog čelništva Gruzije koje je sklono Moskvi, moglo ubiti. Slično tvrdi i ukrajinski šef diplomacije Dmitro Kuleba, a službeni Kijev je gruzijskog ambasadora zamolio da ode u Tbilisi i pokuša ishoditi dogovor o prebacivanju Sakašvilija iz Gruzije na ukrajinski teritorij.

Gruzijske vlasti: ‘Ma on samo glumata’

Irakli Kobakidze, šef gruzijske vladajuće stranke, kazao je novinarima da ga potez Kijeva vrijeđa. “Ali, unatoč tome mi želimo ostati prijatelji s Ukrajinom jer je ta zemlja u ratu”, kazao je.

Dok je javnost u Gruziji većinom na strani Ukrajine, tamošnja vlada suočava se s optužbama da pokušava vratiti tu bivšu sovjetsku državu pod skute Kremlja. Ove godine su održani veliki prosvjedi čiji je cilj bio natjerati vladu da odustane o zakona o stranim agentima koji je, kako tvrdi gruzijska opozicija, inspiriran sličnim zakonom koji je Rusija koristila kako bi utišala kritičare Vladimira Putina. Glavna oporbena stranka, čiji je osnivač Sakašvili, objavila je da će organizirati prosvjede te zahtijevati oslobođenje bivšeg predsjednika.

Sakašvili je trenutno u bolnici u kojoj boravi još otkako je lani okončao 50-dnevni štrajk glađu. Liječnici tvrde da je nastavio gubiti kilograme i nakon što je ponovno počeo jesti. No, gruzijska vlada demantira navode da ne vodi brigu o njegovu zdravlju i tvrdi da samo glumata kako bi ga pustili na slobodu, ali snimke na kojima je u jednom trenutku pridigao majicu kako bi pokazao koliko je smršavio, tu tezu ozbiljno dovode u pitanje.