Značajna većina u SAD-u protivi se zabrani pobačaja. Zato se ni mi u Hrvatskoj ne bismo smjeli zavaravati da je to kod nas nemoguće

Moment, prilika i povoljna okolnost može se desiti i ovdje. A onda, odoše i naše žene u 19. stoljeće zajedno s Amerikankama.

Kakva je situacija kod nas, možemo vidjeti preko najnovijeg istraživanja koje je prije mjesec dana od HRejtinga naručio HTV potaknut slučajem Čavajda. Da pobačaj treba biti potpuno zabranjen izjasnilo se samo 15,2 posto ispitanika, dok je 73 posto reklo anketarima da je zabrana za njih neprihvatljiva. Čak 83 posto izjavilo je da se broj pobačaja mora suzbijati edukacijom i prevencijom, a ne zabranama.

Čim je u petak obznanjeno da je američki Vrhovni sud srušio povijesnu presudu u parnici Roe protiv Wadea, na temelju koje je ženama u svim državama SAD-a skoro pola stoljeća bilo garantirano pravo pobačaj, američki magazin Forbes objavio je pregled svih relevantnih nacionalnih istraživanja javnog mnijenja o pobačaju.

Iz svih tih anketa do jedne proizlazi da se značajna većina odraslog stanovništva SAD-a ne slaže s odlukom za koju je glasalo pet od devet članova Vrhovnog suda. Dakle, akt kojim se sada saveznim državama SAD-a omogućuje da djelomično ili potpuno zabrane pobačaj – donesen u velikoj zavadi s većinskim stavom američkog elektorata. To nedvosmisleno pokazuju podaci koje ćemo ovdje i prenijeti.

Zato se ni mi u Hrvatskoj ne bismo smjeli zavaravati da je kod nas potpuno nemoguće zabraniti pobačaj, što je ovih dana tumačilo nekoliko ustavnih stručnjaka.

‘Ultrakonzervativna rekonkvista jest pokret manjine’

Jer ultrakonzervativna rekonkvista jest pokret manjine, i kod nas kao i u SAD-u, ali njihova agenda malih ali konstantnih koraka prema porobljavanju žena i ukidanju već stečenih prava drugih skupina može dati rezultate u trenutku kad se u državi steknu određene političke i druge okolnosti. Takvu priliku ekstremisti samo čekaju. Američki primjer upravo svjedoči da ju je moguće i dočekati.

Jer odlučujuća udarna snaga za rušenje presedana Roe vs. Wade bilo je troje novih sudaca, ideoloških pripadnika radikalne kršćanske desnice, koje je u Vrhovni sud instalirao bivši predsjednik Donald Trump. To je u ovom slučaju bila ta ključna ”mala” okolnost koja je omogućila ovaj civilizacijski pad američkog društva iako zabrana pobačaja ne bi prošla ni na jednom sveameričkom referendumu.

Na takvom izjašnjavanju građana ne bi sigurno prošla ni kod nas, ali bih se ipak priklonila opreznom komentaru suca Ustavnog suda Gorana Selaneca koji je rekao da, na duži rok, oko zabrane pobačaja u Hrvatskoj ”nema čarobnu kuglu”.

Prema nizu istraživanja, podrška pobačaju u SAD-u je od 60 do 80 posto

Dakle, prema nizu istraživanja čije je rezultate prikupio i objavio Forbes, raspon podrške pravu na pobačaj kreće se u SAD-u od oko 60 do čak 80 posto. U lanjskom Gallupovom istraživanju, za dostupnost abortusa izjasnilo se čak 80 posto uzorka. Da abortus mora biti legalan zaokružilo je 63 posto sudionika u istraživanju Quinnipiaca prošlog rujna i 59 posto u anketi Pew Research centra.

U studenom je 63 posto anketiranih u istraživanju Quinnipiaca smatralo da se presedan iz slučaja Roe vs. Wade ne smije ukidati, a istovjetnu poruku Vrhovnom sudu poslalo je u siječnju 72 posto ispitanika u istraživanju Marquette Law Schoola, te 69 posto ispitanika u anketi CNN-a.

Podršku pravima vezanima uz pobačaj do tri mjeseca trudnoće dalo je prije godinu dana i 61 posto građana koji su sudjelovali u istraživanju Associated Pressa. Istraživanje Quinnipiaca pokazalo je da se i 39 posto republikanaca zalaže za legalan abortus ”u svim ili u većini slučajeva” tako da nije točna uvriježena predodžba da za takav standard prava optiraju samo demokrati.

Zabrane češće traže slabije obrazovani muškarci, stariji…

Rezultati istraživanja Pew centra pokazuju da za zabrane češće traže slabije obrazovani, muškarci, stariji građani i ljudi koji žive u malim i ruralnim sredinama. Prema lanjskom istraživanju IPSOS-a, podrška abortusu u SAD-u kroz godine se smanjila i sada iznosi 66 posto dok je globalni prosjek 71 posto.

Kakva je situacija kod nas, možemo vidjeti preko najnovijeg istraživanja koje je prije mjesec dana od HRejtinga naručio HTV potaknut slučajem Čavajda. Da pobačaj treba biti potpuno zabranjen izjasnilo se samo 15,2 posto ispitanika, dok je 73 posto reklo anketarima da je zabrana za njih neprihvatljiva. Čak 83 posto izjavilo je da se broj pobačaja mora suzbijati edukacijom i prevencijom, a ne zabranama.

Da žena ima pravo odlučivati o svom tijelu pa i o pobačaju uvjereno je 77 posto, a s tim se nije složilo samo 13 posto ispitanika. I na kraju, 75 posto hrvatskih građana koji su sudjelovali u istraživanju HRejtinga smatra da predstavnike Crkve ne treba konzultirati kod izrade novog zakona o pobačaju.

‘Moment, prilika i povoljna okolnost može se desiti i ovdje’

Znači, pozicije u hrvatskom društvu su vrlo jasne pa bi to, barem teoretski, trebao biti i putokaz za vlasti i za zakonodavca. No potrebno se ipak prisjetiti rezolucije hrvatskog europarlamentarca Freda Matića o seksualnom i reproduktivnom zdravlju žena, koja se, među ostalim, zalaže i za slobodan pristup pobačaju. Ona je lani prihvaćena u Europskom parlamentu s 378 glasova za, 255 protiv i 42 suzdržana, a dobila je i podršku dijela zastupnika Europske pučke stranke. No svi europarlamentarci s liste HDZ-a glasali su protiv.

Jedan od njih, Tomislav Sokol, tada je čak izjavio da Fred Matić djeluje ”pod utjecajem stranih lobija koji promoviraju pobačaj”. Nekome se takvo naklapanje može činiti komičnim, ali Sokol je istaknuti član vladajuće stranke koga je premijer Andrej Plenković poslao u EU parlament i usto je doktor znanosti.

Kad se s tim zbroji utjecaj Crkve na ovu vlast, agresivna kampanja hodača za život i kalkuliranje s njihovim glasovima, ne bih voljela da se demokratske snage u Hrvatskoj sa svim tim igraju. Jer moment, prilika i povoljna okolnost može se desiti i ovdje. A onda, odoše i naše žene u 19. stoljeće zajedno s Amerikankama.