Znanstvenici s Yalea misle da su, možda, promatrali izvanzemaljske tvorevine oko jedne daleke zvijezde

Teleskop Kepler četiri godine promatrao je jednu vrlo neobičnu zvijezdu

A handout photo released on June 29, 2015 by the European Southern Observatory shows a rich view of an array of colourful stars and gas which was captured by the Wide Field Imager (WFI) camera, on the MPG/ESO 2.2-metre telescope at ESO’s La Silla Observatory in Chile. It shows a young open cluster of stars known as NGC 2367, an infant stellar grouping that lies at the centre of an immense and ancient structure on the margins of the Milky Way.  AFP PHOTO / ESO / G. Beccari

= RESTRICTED TO EDITORIAL USE - MANDATORY CREDIT "AFP PHOTO / ESO / G. Beccari" - NO MARKETING NO ADVERTISING CAMPAIGNS - DISTRIBUTED AS A SERVICE TO CLIENTS =
FOTO: AFP

Znastvenici koji traže izvanzemaljske civilizacije naišli su na nešto vrlo neobično. Naime, između dva zviježđa, Cygnusa i Lyre, teleskop Kepler skenirao je jednu neobičnu zvijezdu. Kepler je u svemiru od 2009. godine, a četiri godine bio je usredotočen na tu zvijezdu i njene anomalije, i to zbog mogućnosti njihovog ponavljanja. To zapravo može biti znak da oko zvijezde orbitira jedan ili više planeta.

“Mi nikada nismo vidjeli ništa slično toj zvijezdi”, kaže Tabetha Boyajian s Yalea. “Bilo je jako čudno. Mislili smo da nešto nije u redu s podacima, ali smo sve provjerili”, piše The Atlantic.

Četiri godine Kepler promatrao neobičnu zvijezdu

Svemirski teleskop Kepler promatra svemir u potrazi za civilizacijama izvan našeg Sunčevog sistema. ‘Skenira’ zvijezde i traži anomalije u njihovoj svjetlosti. Upravo se zato četiri godine usredotočio na ovu svemirsku anomaliju, a promatrao je čak 150 tisuća zvijezda.

Tijekom četiri godine prikupljeno je dosta podataka pa su znanstvenici koji vode misiju Kepler odlučili osnovati program ‘Planet Hunters’, koji koristi pomoć takozvanih ‘građana znanstvenika’ koji se također bave neobičnim pojavama u svemiru.

Tako je 2011. godine, nekoliko ‘znanstvenika građana’ označilo jednu posebnu zvijezdu zanimljivom i bizarnom.

Izvanzemaljci su ipak zadnja opcija

Znastvenici su tako ustanovili da je ta zvijezda imala dvije male anomalije 2009., a onda jednu veliku 2011., da bi se 2013. dogodilo više anomalija koje su skoro potpuno zasjenile svjetlost zvijezde.

Svi podaci govore da se oko zvijezde nalazi velika masa koja bi mogla zapravo biti neki filtar za prikupljanje energije. Neki pak znanstvenici smatraju da se radi o egzokometama koje su prošle blizu zvijezde te ih je uništila njena masivna gravitacija i sada njihovi ostaci kruže oko zvijezde.

Astronom Jason Wright koji radi na institutu SETI ima nešto drugačije mišljenje, a to je da bi se tu moglo raditi o nekoj vrsti izvanzemaljske tehnologije. No, to je ipak zadnja opcija, ističu znanstvenici.