Znanstvenici stvaraju personalizirana cjepiva za karcinom jajnika; testiranja su obećavajuća

Karcinom jajnika jedan je od najčešćih vrsta karcinoma kod žena

FOTO: Picasa 2.7

Karcinom jajnika je jedan od najčešćih vrsta karcinoma kod žena. Bolest se često ne prepoznaje dok se već ne počne širiti, pa i nakon uspješnog liječenja postoji šansa da će se bolest vratiti. Samo polovica žena sa karcinomom jajnika preživi pet ili više godina.

Cjepiva protiv karcinoma obećavaju u kliničkim ispitivanjima ali je vrlo malo njih ušlo u rutinsku upotrebu. Mnoga od tih cjepiva dizajnirana su tako da osposobe imunološke stanice da prepoznaju određene molekule koje su često prisutne u kancerogenim stanicama ali taj način može zakazati jer se tumori, od osobe do osobe, razlikuju.

Da bi riješili ovaj problem, dr Lana Kandalaft i njezini suradnici sa švicarskog sveučulišta u Lausanne-i, stvorili su personalizirana cjepiva koja su prilagođena svakom pojedinom tumoru, piše New Scientist. Uzeli su uzorke tumora i ubijali stanice kiselinom što izlaže molekule koje su obično skrivene. Mrtve se stanice pomiješaju sa imunološkim stanicama iz ženske krvi i uzgajaju se u laboratoriju nekoliko dana prije nego li se ubrizgavaju natrag.

Personalizirana cjepiva

Za tesiranje sigurnosti ovakvog pristupa, dr Kandalaft i kolege dali su personalizirana cjepiva pet žena, bolesnih od karcinoma jajnika, u kombinaciji sa još jednim ili dva kemoterapijska lijeka. Ovi lijekovi ubijaju stanice karcinoma ali isto tako pojačavaju imunološki sustav. Dozu cjepiva, žene su primale svaka 3 tjedna, tijekom 15 tjedana, a zatim se prešlo na mjesečne injekcije .

Tim je utvrdio ne samo da je cjepivo sigurno nego je potaknulo imunološke reakcije protiv tumora. Žene kod kojih se desila jača imunološka reakcija, živjele su dulje. Najbolje stope preživljavanja bile su kod žena koje su uzimale i kemoterapijske lijekove. Dvije godine poslije, 80 posto žena je preživjelo, u usporedbi sa 50 posto koliko je bilo prije.

Karcinom jajnika vraća se kod 85 posto žena koje su bile povrgnute operaciji. Kandalaft smatra da bi cjepivo trebalo davati nakon operacije, kod žena u remisiji da se spriječi da se karcinom vrati. I napominje koliko je važno sačuvati uzorke bolesnog tkiva za izradu personaliziranog cjepiva.