Uz pomoć ovog kalkulatora možete izračunati koliko od vaše plaće ide državi (odnosno, koliko radite za nju)

Izračunali smo koliko za državu radi radnik s minimalcem i dvoje djece

02.03.2009., Zagreb – Guzva na salterima poste u Branimirovoj zadnji dan predaje poreze prijave. Photo: Marko Lukunic/Vecernji list
FOTO: Marko Lukunić/Pixsell

Lipa – udruga poreznih obveznika prezentirala je svoj kalkulator kojim je moguće izračunati koliko dana godišnje radnik radi za državu. Time žele ukazati na visoku poreznu opterećenost građana u Hrvatskoj.

Iz udruge Lipa za Telegram kažu kako smanjenje poreznog opterećenja ne vodi nužno u ugrožavanje socijalne države, posebno kada uzmemo u obzir neefikasno i netransparentno vođenje državnih financija. Kažu nam da akcijama poput ove žele potaknuti svijest građana o cijeni države, te visini poreznih nameta. Tek kada će građani znati kolika je stvarna cijena usluga koje država pruža, možemo diskutirati je li građanima cijena previsoka s obzirom na uslugu koji primaju, kažu iz Lipe.

Koliko za državu radi radnik s prosječnom plaćom

Hrvatski radnik s prosječnom plaćom, oženjen, s jednim djetetom, iz Zagreba, nepušač, koji ima automobil, radi za državu čak 181 dan u godini. Pokazao je to kalkulator za izračun osobnog Dana porezne slobode u Hrvatskoj, kojeg su osmislili i izradili Krunoslav Gašparić i Robert Badurina iz Udruge poreznih obveznika „Lipa“.

Telegram je za vas izračunao kako radnik s minimalnom plaćom, koji ima dvoje djece, a posjeduje i automobil za državu radi 168 dana u godini. U taj iznos nisu uračunati porezi na gorivo, kao niti oni na hranu i režije. S njima bi trošak bio i veći.

S druge pak strane, radnik s plaćom od 10 tisuća kuna, nepušač s dvoje djece i osobnim automobilom, bez poreza koje plati na gorivo, režije i hranu za državu radi 182 dana u godini.

Građani nemaju dovoljno svijesti o porezima

“Građani nažalost većinom nemaju dovoljno znanje o visini poreza koje plaćaju, niti njihov utjecaj na razine cijena. Najbolji primjer za to je često nepoznavanje bruto1 i bruto2 plaće koju radnici primaju. Za razliku od inozemstva, gdje radnici vode računa o razlici bruto i neto plaće, te visini pojedinih poreza i doprinosa, u Republici Hrvatskoj uobičajeno je govoriti samo o neto iznosu.”, rekli su nam iz Udruge Lipa, kojima je cilj jačanje svijesti poreznih obveznika o visokoj cijeni države koju su prisiljeni plaćati te poticanje pozitivnih društvenih promjena, prije svega u smjeru poreznog rasterećenja. Time bi se, kako ističu, poreznim obveznicima omogućilo da raspolažu s većim dijelom osobnog dohotka.

Nužne su promjene u poreznoj politici

Iz Udruge Lipa rekli su nam kako su promjene u poreznoj politici nužne kako bi se rasteretilo građane i pokrenulo gospodarstvo. No, kažu nam iz Lipe, prije toga se Vlada mora pozabaviti rashodovnom stranom proračuna.

Izračunajte koliko dana radite za državu OVDJE.

porezi