Znate one članove bandi kojima je tetovirano čitavo tijelo? Za to postoji sasvim logičan poslovni razlog

Ljudi ne znaju značenje određene tetovaže, no članovi itekako znaju

FOTO: screenshot/youtube

Ulične bande, kao što je npr. Mara Slvatrucha, proširile su svoj utjecaj diljem zapadne hemisfere u zadnje vrijeme.

Zanimljivo je da je jedan od znakova kojim jasno iskazuju svoju pripadnost grupi napadna tetovaža ili više njih koje krase njihova tijela, piše Business Insider.

Važnost tetovaža

Dizajni tih tetovaža su često različiti, ovisno o pojedinca i bande i kojoj pripada. No, ne stavljaju se tetovaže tek tako, postoji jedan temeljni razlog zašto ih članovi bande dobiju, i o njemu ovisi cijeli biznis.

“Postoji čudan ekonomski razlog za ove tetovaže; Upravo su one razlog koji određenoj bandi daje sigurnost da će njezini članovi ostati, da će ih uspjeti zadržat,” pojašnjava za Business Insider Tom Wainwright, autor knjige “Narconomis” i bivši ekonomski novinar u Meksiku.

“Zamislite neku bandu koja djeluje na području Salvadora, gdje mnogi članovi imaju tetovaža prekriveno cijelo tijelo, doslovno od glave do pete. Takvoj je osobi puno teže otići i naći posao negdje drugdje,” dodaje Wainwright.

Superiornost bande

Banda Mara Salvatrucha, koja je poznata i kao MS-13, je jedna od takvih grupa koju karakterizira veliki broj tetovaža članova. Zatvori u El Salvadoru i Hondurasu gdje ova banda djeluje, su puni bivših i sadašnjih članova bande. Osim njih puno je članova bande Barrio 18, koja se smatra jednom od glavnih suparnica MS-13.

Dok je značenje tetovaža za ljude iz vana često neshvatljivo, pripadnici bande vrlo dobro znaju što pojedini crtež znači. To im i u zatvoru pomaže da prepoznaju one iz svoje bande i sprječava ih da lutaju dok se ne raspoznaju. “Ovi momci ne mogu naći posao nigdje drugdje,” kaže Wainwright.

“Ne mogu ni prijeći u drugi kartel jer su obilježeni. Moraju ostati u onoj bandi s kojom su započeli. To ih čini vrlo jeftinom snagom, a bande ih mogu tretirati kako žele”

Uvjet za ulazak u bandu

The member of the "Mara 18" gang Wilfredo Monzon (R) aka "Gallito", gestures while he kepts under custody in the Supreme Court building, after a member of the rival "Mara Salvatrucha" gang was killed in Guatemala City on September 30, 2015. A gang member was killed and two others wounded by rival gangsters, while they were held under custody in a special jail located in the basement of the Supreme Court building. AFP PHOTO JOHAN ORDONEZ / AFP PHOTO / JOHAN ORDONEZ
U zatvorima su tetovaže znak raspoznavanja AFP

Obzirom da su se bande proširile i na mjesta gdje postoje vrlo jasni propisi koji zabranjuju ulične bande, tetovaže olakšavaju policiji posao. To je slučaj s predgrađem Washingtona, primjerice. Ukinuti su i programi kojima se omogućava skidanje tetovaže, no bandama poput zloglasne Mara Slavatruche to i ne treba. Oni su lojalni svojoj bandi do kraja.

“To je nešto što se snažno potiče”, rekao je Wainwright. “I mislim da ako se želite pridružiti bandi poput Mara Salvatrucha u El Salvadoru, ne možete se pridružiti bez da stavite tetovažu.”