Zoran Pusić osudio Reinerovu ideju o promjeni imena Sabora, kaže da će ugoditi samo NDH-nostalgičarima

'Reinerova inicijativa neće biti korak vraćanja digniteta Saboru'

Predsjednik Sabora Željko Reiner
FOTO: PIXSELL

Predsjednik Antifašističke lige Hrvatske Zoran Pusić uputio je pismo predsjedniku Hrvatskog sabora Željku Reineru u kojem piše kako će Reinerova inicijativa za promjenom imena Sabora neće biti korak vraćanja digniteta Saboru, osim kod NDH nostalgičara, javlja N1.

“‘Novoizabrani predsjednik Hrvatskog sabora Ž. Reiner gostovao je 28. XII navečer u Dnevniku HRT. Na pitanje voditeljice Dnevnika Sanje Mikleušić Pavić da li je njegova najava promjene imena Sabora u ime Hrvatski državni sabor najvažnije pitanje u ovom trenutku, akademik Reiner izražava čuđenje i indignaciju da su se „mnogi zainteresirali za tu jednu rečenicu”.

Hrvatski državni sabor

Oni koji izvlače tu jednu rečenicu iz 50 mojih drugih rečenica i mašu s njom idu na ruku onima kojima nije stalo da se u Hrvatsku vrati optimizam, da se vrati osmjeh na lica naših građana, da se vrati ponos građanima”, počinje svoje pismo Pusić.

Nastavlja kako je predsjednik Hrvatskog sabora zahvalio u svom nastupnom govoru i onima koji nisu glasali za njega jer su time dokazali visok stupanj demokracije u današnjoj Hrvatskoj, govorio je o potrebi zajedništva, okretanju budućnosti i rješavanju problema privrede i razvoja koji su pred nama.

Voltaireova izjava

“Svoje lijepo formulirane opće izjave podupro je citatima Lincolna, Voltairea, Washingtona i A. Starčevića. Takav govor bio bi ugodna promjena poslije svih onih predizbornih i postizbornih govora zadnjih nekoliko mjeseci u kojima su se zaklinjanja u opće dobro i apstraktne, nikada pobliže definirane reforme izmjenjivala s konkretnim optužbama ad hominem koje često nisu bile više od ideoloških kleveta”, nastavlja Pusić.

Dodaje kako mu je posebno za uho zapelo citiranje Voltaireove izjave. “Iako se ne slažem s vašim mišljenjem branio bi (do smrti) vaše pravo da ga iznosite“. Smatra kako je ona “ne samo temelj razmišljanja neodvojivog od dmokracije, nego je i sušta suprotnost izjave stranačkog šefa novog predsjednika Sabora – da će se, “kad oni dođu na vlast”, o Tuđmanu i Šušku moći kritički govoriti “samo u svoja četiri zida”.

Pusić piše da bi taj govor bio ugodna promjena da u njemu osim općih, načelno prihvatljivih stavova jedini konkretni prijedlog nije bio promjena imena Hrvatskog sabora u Hrvatski državni sabor.

Tko nas vraća u prošlost?

PXL_141215_12416620
PIXSELL

“Na izravno pitanje voditeljice, tokom razgovora u Dnevniku, koja je konotacija te „jedne rečenice“, na njenu konstataciju da je to bio naziv Hrvatskog sabora jedino u doba NDH, kad se Sabor u četiri godine sastao tri puta, novi predsjednik Sabora odgovara: „Nemojmo se stalno vraćati u prošlost.“ „Neke stvari iz prošlosti trebaju prestati živjeti s nama, a pogotovo s našom djecom i našim unucima”, piše Pusić.

Smatra kako niti voditeljica Dnevnika niti kritičari prijedloga akademika Reinera ne vraćaju Hrvatsku u prošlost. “Upravo obrnuto, oni se protive vraćanju Hrvatske u prošlost, protive se relativizaciji zločinačke ideologije koja čini suštinu NDH, čije ideje su trajna prijetnja temeljnim vrijednostima demokratskog društva”.

Pusić piše kako se novi predsjednik Hrvatskog sabora na svakom koraku mogao uvjeriti da su te ideje latentna prijetnja u hrvatskom društvu .

Relativizacija ustaštva

“…Od relativizacije zločudnosti ustaškog pozdrava „Za dom spremni“, od uzvika članova njegove stranke „U Kevinu jamu s njima“, od postupaka nekih od najutjecajnijih biskupa Katoličke crkve koji su praktično beatificirali osuđenog ratnog zločinca za zločin u Ahmićima, zločin tako sličan onima koje su ustaše činile u Drugom svjetskom ratu, do notorne zadušnice za Antu Pavelića održane usred Zagreba, na isti dan kad je on izabran za predsjednika Sabora”, piše Pusić.

“Promjena imena Hrvatskog sabora sigurno neće biti korak u smjeru vraćanja digniteta Sabora, osim kod NDH-nostalgičara.

Kao što to nije pozivanje neosuđenog ratnog zločinca na svečano konstituiranje Sabora ili činjenica da u njemu sjedi osuđeni ratni zločinac. Na žalost to nije prošlost, sve se to događa danas, na izmaku 2015. i predstavlja „realnu i sadašnju“ prijetnju i nama i našoj djeci i našim unucima”, zaključuje Pusić.