Splićanina uvjerili da je žrtva internetske prevare, obećali mu 50.000 eura pa mu ukrali 4000

Na kraju je doista postao žrtva računalne prevare

05.10.2015., Zagreb - U PU Zagrebackoj svecano su otvorena tri modernizirana Operativno-komunikacijska centra policije (Zagreb, Split i Rijeka) te je odrzano predstavljanje projekta e-policija i projekta u kojem policajci nose kamere na sebi i imaju laptope u automobilima. "nPhoto: Sanjin Strukic/PIXSELL
FOTO: Sanjin Strukic/PIXSELL/Ilustracija

Splitskoj policiji javio se 47-godišnjak s prijavom da je žrtva računalne prevare. Rekao im je da ga je sredinom rujna nazvala neka ženska osoba i kazala mu da mu pripada određena novčana svota od tvrtke koja se bavi naknadom štete žrtvama računalnih prevara. Obećala mu je i isplatu, ali pod uvjetom da se on prvo registrira i njoj uplati 250 eura.

On je to, kako je ispričao policajcima, i učinio, a zatim je uslijedio novi telefonski poziv. Ovoga ga je puta nazvao neki muškarac koji mu je putem aplikacije na smartphoneu poslao tobožnje rješenje o isplati u iznosu većem od 15000 eura, ali zahtijevajući od njega prije toga uplatu provizije. Splićanin ga je poslušao i uplatio traženi novac, nakon čega je uslijedio i treći poziv.

Ostao bez 4000 eura

U novome razgovoru osoba s druge strane linije zahtijevala je uplatu dodatne provizije uz obećanje da će mu nakon toga biti isplaćeno više od 50.000 eura. Naivni je Splićanin uplatio i taj iznos, a nakon toga su telefonski pozivi iznenada prestali i tu mu je proradio kliker: shvatio je da je prevaren.

U tom je trenutku, kako pojašnjava splitska policija u priopćenju, već uplatio više od četiri tisuće eura zbog čijeg gubitka sada traje kriminalističko istraživanje.

Posebno upozorenje policije

Iz policije su uz informacije o ovoj prevari izdali i posebno upozorenje građanima. “Kako ne biste postali žrtvom ovakvog ili sličnog kaznenog djela građanima savjetujemo da budu vrlo oprezni u on line transakcijama, da prethodno provjere kome uplaćuju svoj novac i da ne ustupaju svoje osobne podatke nepoznatim osobama odnosno da ne dijele kartični pin ili lozinku za online bankarstvo”, naveli su.

“U cilju informiranja i savjetovanja građana o sigurnosti na internetu i posebno računalnim prijevarama, Policijska uprava splitsko-dalmatinska provodi projekt naziva ‘SafetyNet-Bitka za sigurnost’ jer želimo da 2023. godina bude godina sigurnijeg interneta u Splitsko-dalmatinskoj županiji. Jedan od ciljeva ovog preventivnog projekta je osvijestiti građane o realnoj opasnosti i izloženosti kaznenim djelima iz domene računalnog kriminaliteta2, zaključila je policija u svojem priopćenju.